reklama

Piqué opět naštval tenisty. Fotbal je pro fanoušky, říká muž, který zabil Davis Cup

Gerard Piqué a jeho partnerka Shakira během prvního ročníku "nového" Davis Cupu Gerard Piqué a jeho partnerka Shakira během prvního ročníku "nového" Davis Cupu autor: Reuters
Možná už si myslel, že je vše zapomenuto, jedna jediná věta mu ale připomněla, jak "oblíbený" je mezi tenisovou veřejností. Obránce Barcelony Gerard Piqué se postavil proti projektu fotbalové superligy, sám přitom stojí za podobně kontroverzní revolucí tradičního Davisova poháru.

Přestože byl jeho klub součástí plánovaného projektu, postavil se Piqué na stranu prakticky celého fotbalového světa, který se v uplynulých dnech spojil v boji proti superlize.

Plíšková rozmlátila raketu. Pomáhá mi to, řekla po výhře. Vondroušová neměla nárok Plíšková rozmlátila raketu. Pomáhá mi to, řekla po výhře. Vondroušová neměla nárok Prohlédněte zde

"Fotbal patří fanouškům. Dnes více než kdy jindy," napsal čtyřiatřicetiletý stoper na Twitter. Své fotbalové příznivce tím nadchl, ti tenisoví jej ale okamžitě obvinili z pokrytectví.

V záležitosti superligy se Piqué připojil k jasně většinovému veřejnému mínění, ovšem když před dvěma lety prostřednictvím své investiční skupiny Kosmos od základů měnil ikonický Davis Cup, nesouhlasné názory fanoušků a koneckonců ani samotných tenistů ho pranic nezajímaly.

Do nejstarší tenisové týmové soutěže světa jeho společnost nalila spoustu peněz, zavázala se do skomírající značky napumpovat tři miliardy dolarů během pětadvaceti let, zároveň ale změnila takřka vše, co tvořilo esenci Davisova poháru, založeného už v roce 1900.

I proto teď jeho prohlášení týkající se superligy zapůsobilo jako červená barva na býka.

Na Piquého se sesypali nejen fanoušci, ale i samotní hráči. "A co tenis?" zareagoval pod Španělovým tweetem francouzský tenista Edouard Roger-Vasselin. "A co Davis Cup?" položil podobný dotaz jeho krajan Nicolas Mahut.

Další hráč Jonathan Eysseric naznačil Piquému, že je pokrytec a používá dvojí metr. "Říká muž, který přišel zabít náš sport?" reagoval bez servítků.

Po životním triumfu bojuje s prázdnotou. Existoval pro mě jen tenis, trápí se Thiem Po životním triumfu bojuje s prázdnotou. Existoval pro mě jen tenis, trápí se Thiem Čtěte zde

Chystanou revoluci v Davis Cupu provázely před dvěma lety několikaměsíční protesty a prudké vlny nesouhlasných reakcí, ty ale nebyly nic platné, ať už je vyřkl kdokoli. "Piqué o tenise neví vůbec nic. Je to jako kdybych já šel provádět změny v Lize mistrů," řekl tehdy hvězdný Australan Lleyton Hewitt.

Od roku 2019 se tedy týmové klání tenistů hraje v nové podobě, bez tradičních víkendů, při nichž měli domácí fanoušci jedinečnou možnost fandit svým národním idolům. Místo toho je v listopadu, po sezoně, kdy většinu největších hvězd dohání vyčerpání, na programu týdenní finálový turnaj na neutrální půdě.

První ročník navzdory výrazným porodním bolestem ještě neskončil všeobecně očekávaným fiaskem, zejména však díky tomu, že se hrálo v madridském areálu Caja Mágica, kde triumfovali domácí vedení hrající legendou Rafaelem Nadalem.

I přes poměrně dobré přijetí skončil pro pořadatele schodkem ve výši téměř 50 milionů eur. 

Mezitím mocná ATP přišla s lednovým ATP Cupem a hned první ročník v atraktivitě obsazení i samotné realizaci ukázal, čemu budou dávat tenisté přednost.

Piqué okamžitě rozjel snahy o spojení obou týmových klání v jednu, protože v opačném případě by se skutečně do historie zapsal coby muž, který zabil Davis Cup.

Top hráči dali otevřeně najevo, že obě soutěže do budoucna hrát nechtějí, přičemž z logiky věci pro ně bude prioritou turnaj pod přímým patronátem ATP, navíc v mnohem příhodnějším termínu v úvodu sezony.

Skupině Kosmos nezajistil nadšené přijetí ani prémiový finanční polštář tenistům v celkové výši 20 milionů dolarů. I tady - podobně jako v superlize - se ukázalo, že astronomické peníze nejsou vždy všemocné. 

Piqué pak pod rostoucím tlakem udělal další školáckou chybu. Začal se ohánět možným zářijovým termínem, ve kterém si však své populární exhibiční "dítě" jménem Laver Cup hýčká vlivný Roger Federer. 

Jak ukazují reakce po středečním tweetu, v tenisovém prostředí zkrátka barcelonský zadák soutěž v oblíbenosti nevyhraje.

Český tenis hlásí nový pár. Do koho se zamilovala Kateřina Siniaková? Aktuálně.cz |  01:37
reklama