reklama

Pekelná soda od Američanek: Plakala Benešová, teenagerka Kvitová a pak úplně všichni

Petr Pála a tehdejší jednička Iveta Benešová. Petr Pála a tehdejší jednička Iveta Benešová. autor: ČTK
V roce 2009 zažily české tenistky neuvěřitelné zklamání. Finále Fed Cupu bylo na dosah, papírově slabé Američanky ale v Brně předvedly nefalšovaný "zázrak na dvorci".

Očekávané finále Fed Cupu proti Spojeným státům americkým je tady. Přestože Američanky přijely do Prahy v okleštěné sestavě, bude to pro český výběr obrovská výzva.

Mimo jiné kvůli tomu, co se dělo v minulosti. V minulé sezoně české tenistky prohrály s USA v semifinále, ještě mnohem více ale je i fanoušky s dlouhou pamětí děsí neuvěřitelné selhání, které se v duelu s Američankami přihodilo před devíti lety.

Tehdy Česká republika usilovala o postup do finále. Prvního po dlouhých jednadvaceti letech. Na lavičce už seděl současný kapitán Pála, ovšem teprve prvním rokem. Bylo mu třiatřicet a tehdy ani netušil, že se během dalších devíti let stane jasně nejúspěšnějším nehrajícím kapitánem celé historie Fed Cupu.

V roce 2009 v brněnské hale Rondo ale žádnou euforii nezažil. To, co se tehdy stalo, mělo k něčemu takovému velmi daleko. On i jeho vyvolené hráčky zažili pekelnou sodu, kterou dlouho marně rozdýchávali.

Jen si to představte: narvaná hala, soupeř zvučného jména, ovšem bez hvězdných sester Williamsových. K tomu možnost slavně vybojovat finále. Papírové předpoklady hovořily jasně, Češky jsou jednoznačnými favoritkami. Podobně jako nyní. Jenže…

Pěkně popořadě. Do prvního sobotního duelu nastoupila teprve devatenáctiletá Petra Kvitová a roli favoritky zvládla, když snadno přehrála deblovou specialistku Bethanii Mattekovou. Druhý bod vzápětí měla dodat česká jednička Iveta Benešová, tehdy pětadvacátá hráčka světového žebříčku, prožívající jedno z nejlepších období kariéry.

Jenže proti 114. hráčce rankingu Alexe Glatchové fatálně selhala a uhrála pouhé tři hry. Po utkání se totálně sesypala a v slzách naříkala: "To nemá cenu, už to nechám mladším," tvrdila, byť jí bylo pouze šestadvacet let. "Mám nějaký problém v hlavě, s Fed Cupem se peru, hraju jako pětistá hráčka světa. Na kurtu ani nevím, co dělat," plakala Benešová a v neděli do dvouhry nenastoupila.

Plíšková obalená pískem i stále odvážnější Cibulková. Tak tenistky řádí na dovolené Plíšková obalená pískem i stále odvážnější Cibulková. Tak tenistky řádí na dovolené Prohlédněte zde

I přes sobotní zklamání to v neděli chvíli vypadalo, že Češky nakonec role favoritek zvládnou. Místo Benešové nastoupila do třetího singlu Lucie Šafářová a se svou budoucí deblovou parťačkou a nejlepší kamarádkou Mattekovou-Sandsovou neztrácela čas, vyhrála 6:3, 6:1. 

Kvitová pak měla potvrdit postup proti Glatchové, jenže ta ještě vyšperkovala neskutečný výkon ze soboty a vycházející hvězdě českého tenisu nadělila stejný debakl jako Benešové: 2:6, 1:6! Na tiskové konferenci se pak česká teenagerka rozplakala.

Rozhodnutí tedy přinesla čtyřhra. V ní už Češky favoritkami nebyly, Benešová s Květou Peschkeovou totiž nastoupily proti specializovaným deblistkám Mattekové-Sandsové a Huberové. Vše vypadalo úžasně a hala Rondo už pomalu slavila. Češky vedly 6:2, 5:2 a měly mečbol.

Return Peschkeové vyletěl pár centimetrů za základní čáru a další šanci už Češky nedostaly. Američanky servis udržely a nadechly se k nadpozemskému obratu. Druhou sadu ovládly v tie-breaku a ve třetí už jasně dominovaly.

Z oslavy postupu se rázem stal večer plný zklamání a deprese. Slzy českých tenistek tekly proudem a šokovaný Pála po utkání jen bezmocně hlesl: "Je mi holek strašně líto." Na finále si český tým pod jeho vedením musel ještě dva roky počkat. Jak to bylo dál, netřeba připomínat.

Dobrá parta ve Fed Cupu? Na kamarádství se tam zrovna nehraje, vzpomíná Benešová Dobrá parta ve Fed Cupu? Na kamarádství se tam zrovna nehraje, vzpomíná Benešová Čtěte zde
reklama