reklama
15:10 • Wimbledon • Finále
1:2
3:6 7:6 3:6
Karolína Plíšková v prvním kole Wimbledonu 2021
Karolína Plíšková
Wimbledon 2021, osmifinále (Ashleigh Bartyová)
Ashleigh Bartyová

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u online přenosu z finále ženské dvouhry ve Wimbledonu mezi Karolínou Plíškovou a Ashleigh Bartyovou. Duel začíná v sobotu 10. července zhruba v 15:10. 

Je to tady. Po téměř čtrnácti dnech zápolení je před námi finále ženské dvouhry ve Wimbledonu. A na něj se těší nejen zarytí tenisoví fandové, ale také ti čeští. Po sedmi letech totiž bude o grandslamový titul v All England Clubu bojovat česká tenistka. Karolína Plíšková touží napodobit Petru Kvitovou, která zde triumfovala v letech 2011 a 2014. Navíc ji inspiruje pařížský triumf Barbory Krejčíkové. Postup české hráčky do největšího duelu kariéry byl mírným překvapením, o to sladší pro ni byl. O tenisový grál se utká s tou nejtěžší možnou soupeřkou. Na druhé straně dvorce bude stát světová i nasazená jednička Ashleigh Bartyová z Austrálie. Ta má sice na kontě vavřín z French Open, v Londýně ale bude hrát finále také poprvé. Poznáme tak novou královnu travnatého grandslamu.

Česká tenistka už dokázala vyhrát týmový Fed Cup, byla světovou jedničkou, titul z turnajů velké čtyřky jí však chybí. Zatím jedinou šanci měla před téměř pěti lety v New Yorku. Ve finále US Open ale podlehla Angelique Kerberové. Od té doby nic. Několik semifinále skvěle servírující hráčku neuspokojilo. Dostala se sice do cenného klubu hráček, které hrály semifinále na všech grandslamech, triumf je ale jiná liga. Na ten spousta lidí české hráčce nevěřilo a odepisovalo ji. Nejen tenisovým fanouškům nebo odborníkům, ale hlavně sobě dokázala, že má elitní hru stále v sobě a dokáže bojovat o nejcennější mety. Sice sama sobě věřila, ale pochybnosti vždy po pár neúspěších přijdou. Nyní věří, že je zpět.

A nyní je největší triumf kariéry na dosah. A to v sezoně, kdy se vůbec nevedlo. Krom římského finále, kde prohrála ostudně 2x 0:6 se Šwiatekovou, nezahrála povedený turnaj. Až nyní. Před semifinále se mohly ozývat hlasy, že nepotkala soupeřku z první čtyřicítky, ve čtvrtečním duelu ale zavřela pochybovačům ústa. Herní i mentální jistota z ní vyzařovaly na celý centrální dvorec. Skvěle podávala, lépe returnovala než favorizovaná Sabalenková, navíc byla ohromně silná v klíčových momentech. Podle legend Martiny Navrátilové a Švéda Matse Wilandera to byl její nejlepší výkon v kariéře. Dokonce padlo i přirovnání k legendární Sereně Williamsové.

Jedním z lidí, který devětadvacetileté hráčce věřil, byl nový kouč Sascha Bajin. Ten začal s Plíškovou spolupracovat v listopadu a sám řekl, že kdyby nevěřil v úspěch, vůbec by se do spolupráce nehrnul. Grandslamový úspěch už dvakrát zažil s Naomi Ósakaovou. Podle německého kouče bylo možným problémem to, jak moc chtěla jeho svěřenkyně uspět na velkých turnajích. Sebevědomí Plíškové spolu budovali postupně i přes nepříznivé jaro. Hodně pomáhá, že kouč se srbskými kořeny na českou tenistku přenáší svůj optimismus. Jeho přístup dělá divy a nyní sklízí své plody. Už chybí sklidit jen tu nejsladší odměnu.

Ve finále grandslamového turnaje bude po víc než třech letech první nasazená hráčka. Naposledy to byla na French Open 2018 Simona Halepová. Teď ji napodobila Ashleigh Bartyová. Australanka měla vždy hru dělanou přesně pro travnatý povrch. Především perfektní slajz, jeho nízký odskok dělá soupeřkám problémy. Mohl by i vysoké Plíškové, ale zpět k pětadvacetileté Australance. Ta ztratila na turnaji jen jediný set v 1. kole, od té doby dominovala. Porazila i dvě Češky Siniakovou a Krejčíkovou, v semifinále pak přehrála přemožitelku Muchové Kerberovou. V Paříži vzdala ve druhém kole, proto se nevědělo, jak na tom zdravotně bude. Bartyová ale vypadá fit a připravená rozšířit svou sbírku trofejí o tu největší. V utkání bude favoritkou, ve vzájemné bilanci vede 5:2. Dvě utkání se hrála na trávě v Nottinghamu, jsou ale staršího data, Bilance na trávě je vyrovnaná 1:1.

Ashleigh Bartyová v osmifinále Wimbledonu 2021 Ashleigh Bartyová v osmifinále Wimbledonu 2021 | Foto: Reuters

Obě hráčky nastupují na centrální dvorec v All England Clubu. Po losu a krátké rozehře duel odstartuje. Ačkoliv to během dne vypadalo, že bude pršet, a hrozilo finále pod zataženou střechou, zatím se začne bez ní. 

Finále Wimbledonu začíná, na podání startuje Ashleigh Bartyová. 

15:0

Češka v první výměně podklouzla a Australanka toho využila. 

30:0

První eso v utkání si připsala světová jednička. 

40:0

Skvělým servisem si pomohla i k dalšímu přímému bodu. 

0:1 Bartyová získává gem

Australská hráčka vstupuje do utkání čistou hrou. Třikrát se po jejím servisu nemuselo ani hrát. 

0:15

Češka se dostala do výměny, jenže vyšší forhend její soupeřka zabila. 

0:30

Plíšková se vydala k síti, jenže Bartyová ji náramně přelobovala. 

0:40

Poprvé česká tenistka chybuje a nabízí hned favoritce tři brejkboly. 

0:2 Bartyová získává gem

Australanka čistou hrou bere podání Plíškové. 

15:0

Australská hráčka bere i devátý bod v utkání. Tentokrát Plíšková nevrátila return druhého podání. 

30:0

Skvělý první servis neměla Češka šanci vrátit do dvorce. 

40:0

Znovu nevydařený return Plíškové. 

0:3 Bartyová získává gem

Australanka potvrzuje brejk čistou hrou, zatím neztratila ani jeden bod. 

Tomáš Chudý
10. 7. 2021
reklama