reklama

Plíšková kosí šampionky. Čtvrtek v Madridu může dokonat proměnu, která bere dech

Karolína Plíšková v Madridu. Karolína Plíšková v Madridu. autor: Reuters
Češka během antukové části sezony na turnajích WTA ještě neprohrála. A připsala si skalpy úřadujících šampionek US Open i Roland Garros. Nejtěžší možný test ale přichází právě teď.

Madrid - Osm vítězství za sebou. Tak skvostná je bilance Karolíny Plíškové. Antuková jízda česká jedničky po titulu ve Stuttgartu pokračuje i v kdysi velmi neoblíbeném Madridu. Nezdary ve španělské metropoli jsou rázem zapomenuty.

Plíšková už o dvě vítězství vylepšila své dosavadní maximum, kterým bylo v minulých pěti ročnících jen a pouze druhé kolo.

Vysoká česká tenistka už zaklepala na brány čtvrtfinále a znovu si hlasitě řekla o pozornost před blížícím se French Open. Loňskou vítězku amerického grandslamu Sloane Stephensovou vystřílela z kurtu ve velkém stylu.

Hvězdná soupeřka mohla jen kroutit hlavou, zejména v druhé polovině prvního setu. Světová devítka vedla 2:1, pak ale Plíška zapnula neskutečné turbo a otočila na 2:6. Z inkriminovaných pěti her byly hned čtyři čisté, tedy bez ztráty jediného fiftýnu. Z toho tři při servisu Američanky.

Celé utkání trvalo jen hodinu a pět minut. A skvěle ilustrovalo letošní dechberoucí proměnu tenisu, který je Plíšková stále častěji schopná na nejpomalejším povrchu produkovat. Stephensové antuka nesedí, dá se namítnout.

Jenže Češka na předchozím podniku ve Stuttgartu přehrála i úřadující šampionku jediného antukového grandslamu, Lotyšku Jelenu Ostapenkovou.

Není pochyb o tom, že chvalozpěvy jsou namístě. Nicméně bezbřehý optimismus a nadšení budou skutečně oprávněné až ve čtvrtek odpoledne v případě, že Plíšková znovu typicky zatne pěst a půjde k síti podat ruku poražené soupeřce.

Nadal a skandál s dresem Atlétika: Když fandím jednomu klubu, musím nenávidět ostatní? Nadal a skandál s dresem Atlétika: Když fandím jednomu klubu, musím nenávidět ostatní? Čtěte zde

Tou totiž nebude nikdo jiný než světová jednička Simona Halepová. Žena, která má patent na to, jak české tenisové jedničce kazit náladu.

Už to bude rok, co Plíšková předvedla světu, že i na cihlové drti může patřit k nejlepším tenistkám světa. V Paříži došla lounská rodačka až do semifinále. Tam proti antukové specialistce z Rumunska předvedla fantastický výkon. Ani ten ale nestačil. Plíšková do finále neprošla po těsné porážce 4:6, 6:3, 3:6.

"Byl to jeden z mých nejlepších zápasů na antuce," zavzpomínala šestá hráčka světového žebříčku před čtvrtečním madridským duelem. "Nedávala jsem míčům přílišnou razanci, hrála jsem výměny a přitom zůstala agresivní. Tak nějak bych chtěla hrát i tentokrát," vytyčila si Plíšková pařížskou bitvu jako recept na Halepovou.

Šanci Plíšková určitě má, pokud zopakuje výkon z utkání se Stephensovou. "Blížilo se to ideálu," prohlásila. Zatímco po předchozí třísetové výhře nad bývalou světovou jedničkou Victorií Azarenkovou prohlásila, že se "po tenisové stránce na kurtu cítila nejhůře za poslední dobu", tentokrát mohla být výrazně pozitivnější.

"Cítila jsem se skvěle, a to po všech stránkách. Forhend, bekhend, servis vyjma dvou dvojchyb ve druhé hře zápasu, všechno fungovalo parádně," řekla novinářům v Madridu.

"Ve výměnách jsem se dobře držela, nerozhodilo mě, když jsme si vyměnili dva nebo tři křížné míče, pořád jsem tlačila a nechala ji běhat," pochválila se Plíšková.

Sama ví, že proti Halepové bude muset přidat něco navíc. Rumunská atletka totiž oběhá o mnoho víc než americká ranařka. Halepová ve středu vyřadila Kristýnu Plíškovou snadno ve dvou setech. Dvojče Karolíny tak žádný velký návod, jak na Halepovou, nepřineslo.

"Nijak jsem to s ní neprobírala, nemáme o čem mluvit, protože už všechno víme," vtipkovala Karolína Plíšková, když byla tázána na tragickou vzájemnou bilanci 1:6 na zápasy. Ve čtvrtek odpoledne bude mít šanci nepříjemné trauma vyléčit. Její duel se světovou jedničkou můžete sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Prohlédněte zde
reklama