Plíšková nezakončí sezonu na trůně. S Wozniackou ztratila infarktový první set i celý duel

Singapurský souboj dvou Karolín přinesl dánskou radost a český smutek
Plíšková tak do finále nepostoupila, přestože měla v úvodní sadě šest setbolů. Zároveň přišla o šanci zakončit rok jako světová jednička. Tou zůstane Rumunka Simona Halepová.
Pro vývoj zápasu byla určující úvodní sada,...
... ve které Plíšková nedovedla do konce vedení 5:3.
Ve zkrácené hře Češka dotáhla stav 1:6 a sama si vypracovala tři setboly, ale nakonec vyhrála její dánská soupeřka 11:9.
Aktualizováno 28. 10. 2017 14:37
Tenistka Karolína Plíšková končí na Turnaji mistryň před branami finále. S Dánkou Caroline Wozniackou prohrála 6:7 a 3:6. Mrzet ji může především neskutečně dramatická první sada, v níž sahala po vedení. Nyní je tedy jasné, že Plíšková nezakončí sezonu jako světová jednička.

Singapur - Česká tenistka Karolína Plíšková do finále Turnaje mistryň nepostoupila. Dánce Caroline Wozniacké podlehla 6:7 a 3:6, přestože měla v úvodní sadě šest setbolů. Třetí nasazená Plíšková tak zároveň přišla o šanci zakončit rok jako světová jednička. Tou zůstane Rumunka Simona Halepová.

Soupeřkou Wozniacké bude americká veteránka Venus Williamsová, jež v druhém semifinále porazila 6:7, 6:2, 6:3 francouzskou debutantku Caroline Garciaovou. Sedmatřicetiletá Williamsová postoupila do finále Turnaje mistryň potřetí v kariéře a po osmi letech - v roce 2009 v Dauhá podlehla sestře Sereně, rok předtím získala v katarské metropoli svůj dosud jediný titul.

Plíšková do zápasu vstoupila odvážně, v očekávaných dlouhých výměnách se dobře pohybovala a snažila se výborně bránící Dánku tlačit. Opakovaně úspěšně atakovala druhý servis Wozniacké, ale na pomalém povrchu v Singapuru nebyla tolik úspěšná při vlastním servisu. Dostala se do vedení 5:3, ale mimo jiné vinou dvou zkažených nahraných míčů podání ztratila. Na returnu si vzápětí vypracovala postupně tři setboly, ale ani jeden neproměnila.

Ve zkrácené hře pak Plíšková vypadla z rytmu a vrátila se do něj až za stavu 1:6, kdy neměla co ztratit. Dostala se k dalším třem šancím na ukončení setu, ale znovu je nevyužila. Naopak Wozniacká svůj šestý setbol proměnila a vyhrála 11:9.

To bylo pro vývoj zápasu rozhodující. "Myslím si, že to bylo celé o prvním setu. Šancí jsem měla milion. Samozřejmě ty setboly mrzí nejvíc. Asi ten na můj servis, protože jsem dala dobrý první servis. Tam jsem měla takový lehčí bekhend, což jsem mohla určitě zahrát jinak," popisovala novinářům Plíšková.

I vítězná Wozniacká uznala, že úvodní sada rozhodla. "Byl to poněkud bláznivý první set. Prostě jsem bojovala, bylo to nahoru dolů. Myslím si, že to bylo velmi důležité. Ať už by ten první set vyhrála kterákoli z nás, měla by velkou psychickou výhodu při vstupu do toho dalšího," uvedla dnes výborně hrající Dánka.

Ve druhé sadě sedmadvacetiletá Wozniacká ukazovala skvělou formu, která ji dovedla ke dvěma jasným výhrám v základní skupině. Měla víc es než Plíšková a byla úspěšnější po svém prvním servisu. Její náskok 3:1 ještě pětadvacetiletá Češka dotáhla, ale v osmém gamu Plíšková znovu přišla o podání a Wozniacká už vedení nepustila. Vyhrála 6:3 a po sedmi letech se vrátila do finále Turnaje mistryň. Plíškovou porazila pošesté z devíti vzájemných zápasů, letošní bilanci srovnala na 3:3.

Ve druhém semifinále Williamsová udolala vítězku čínských turnajů ve Wu-chanu a Pekingu, na jejímž výkonu se dnes podepsala únava z náročného pátečního utkání s Wozniackou. "Ve druhém a třetím setu mi trochu chyběla energie. A ona hrála skvělý tenis, velmi dobře měnila směr, byla agresivní," komentovala výkon Williamsové.

Zkušená Američanka až do konce cítila, že by Francouzka mohla zápas otočit. "Hrála hodně dobře. Nikdy nevíte, kdy přijde ten poslední míč, a jestli bude pro vás. Byla jsem nadšená, když zápas skončil," poznamenala Williamsová.

Bilance vzájemných zápasů s Wozniackou hovoří jasně v její prospěch, žádný ze sedmi dosavadních duelů s Dánkou neprohrála. Více než dva roky ale na sebe na okruhu WTA nenarazily. Povrch v Singapuru může hrát do karet Wozniacké, která v roce 2010 ve finále Turnaje mistryň podlehla Kim Clijstersové. Dánka letos vyhrála jen jedno ze sedmi turnajových finále, v září získala titul v Tokiu. Williamsová nezískala žádnou trofej, ale jako jediná byla dvakrát ve finále grandslamu.

Tenisový Turnaj mistryň v Singapuru (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů):

Dvouhra - semifinále:

Wozniacká (6-Dán.) - Karolína Plíšková (3-ČR) 7:6 (11:9), 6:3, V. Williamsová (5-USA) - Garciaová (8-Fr.) 6:7 (3:7), 6:2, 6:3.

Čtyřhra - semifinále:

Hlaváčková, Babosová (3-ČR/Maď.) - Hingisová, Chan Yung-jan (1-Švýc./Tchaj-wan) 6:4, 7:6 (7:5), Bertensová, Larssonová (8-Niz./Švéd.) - Makarovová, Vesninová (2-Rus.) 6:4, 6:3.