Plíšková si poradila i s Bartyovou a ve čtvrtfinále US Open vyzve Serenu Williamsovou

Aktualizováno 3. 9. 2018 0:01
Karolína Plíšková porazila v osmifinále US Open Ashleigh Bartyovou 6:4, 6:4. V dalším duelu narazí na Serenu Williamsovou, jež vyřadila Kaiu Kanepiovou.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: ČTK

New York - Karolína Plíšková postoupila potřetí za sebou do čtvrtfinále tenisového US Open. Turnajová osmička si v osmifinále poradila s Australankou Ashleigh Bartyovou 6:4, 6:4 a v dalším kole narazí na domácí hvězdu Serenu Williamsovou. Ta vyřadila Estonku Kaiu Kanepiovou po setech 6:0, 4:6 a 6:3.

V utkání s turnajovou osmnáctkou Bartyovou předvedla Plíšková nejlepší výkon v turnaji. Hrála pestře, vyrovnala se s nepříjemnými čopy soupeřky a především odvrátila všech osm brejkbolů, kterým čelila. Například v osmé hře prvního setu prohrávala už 0:40, ale pěti fiftýny v řadě hrozbu ztráty podání zažehnala.

Sama byla při brejkbolech stoprocentní a oba využila. Ten první hned v první hře utkání a druhý ve třetím gamu druhého setu. Po necelé hodině a půl využila při svém podání první mečbol, chybující Bartyová trefila returnem síť.

"Po mečbolu jsem cítila velkou úlevu," řekla s úsměvem Plíšková. "Vypadá to, že jsem vyhrála jednoduše, jenže každý game byl těžký. Čelila jsem mnoha brejkbolům, ale v důležitých momentech jsem zahrála dobře," pochvalovala si předloňská finalistka newyorského grandslamu.

S třiadvacetinásobnou grandslamovou vítězkou Williamsovou hrála Plíšková naposledy předloni právě na US Open a v semifinále zvítězila. Na okruhu se střetly ještě ve Stanfordu před čtyřmi lety, kdy Plíšková prohrála.

Williamsová se letos vrátila na kurty po loňském porodu dcery Olympie a znovu patří mezi nejlepší, což dokázala postupem do finále Wimbledonu. "Nemyslím si, že se něco změnilo v její hře, to se asi nezmění už nikdy. Záleží, jak servíruje, od toho se to bude hodně odvíjet. Nicméně, já mám svoje zbraně. Tady to na ni umím, takže věřím, že šance zase bude," řekla Plíšková.

Šestatřicetiletá Američanka slova české hráčky v utkání s Kanepiovou potvrdila. Nastřílela 46 vítězných úderů a 18 es. Zápas s Estonkou rozjela ve velkém stylu, první set získala za pouhých 19 minut a soupeřce povolila jen šest míčů. Druhou sadu sice prohrála, ale ve třetí si postup k nadšení publika pohlídala.

Obhájkyně titulu a třetí nasazená Sloane Stephensová postoupila na US Open do čtvrtfinále. Američanka si poradila s přemožitelkou Barbory Strýcové Elise Mertensovou z Belgie bez problémů dvakrát 6:3.

Stephensová za pomoci svého stylu, dobře namíchaného "koktejlu" obrany s útokem, vyhrála za hodinu a šestadvacet minut. Mertensové vrátila nedávnou porážku ze Cincinnati. "Věděla jsem, že budu muset tentokrát přidat a odehrála jsem solidní zápas. Nemůžu si přát víc," řekla pětadvacetiletá Američanka.

V repríze loňského čtvrtfinále si zahraje s Lotyškou Anastasijí Sevastovou, která vyřadila Ukrajinku Elinu Svitolinovou. "Sáhla jsem si na dno," vzpomínala Stephensová na rok starou dramatickou výhru nad Sevastovovou 7:6 ve třetím setu.

Nadala vyzve ve čtvrtfinále Thiem

Španělský obhájce titulu Rafael Nadal dnes porazil Nikoloze Basilašviliho z Gruzie 6:3, 6:3, 6:7, 6:4 a v dalším kole newyorského grandslamu ho vyzve rakouský tenista Dominic Thiem. Ten vyřadil loňského finalistu Kevina Andersona z Jihoafrické republiky po setech 7:5, 6:2, 7:6.

Ve třetím kole Nadala hodně potrápil Rus Karen Chačanov, španělský tenista s ním strávil na kurtu čtyři hodiny a 23 minut. Set prohrál i s Basilašvilim, ve čtvrté sadě však 37. hráči světového žebříčku dvakrát sebral podání a postoupil.

Nadal letos prohrál jen třikrát, jednu z porážek mu ale uštědřil právě příští soupeř Thiem. Čtyřiadvacetiletý Rakušan zaskočil favorita na antuce v Madridu, celkově ale ve vzájemné bilanci vede Nadal 7:3.

Postoupil i třetí nasazený Juan Matín del Potro z Argentiny, který porazil hladce 6:4, 6:3 a 6:1 turnajovou dvacítku Bornu Čoriče z Chorvatska. Jediné komplikace měl devětadvacetiletý Argentinec v úvodním setu, kdy ztratil vedení 4:1. Pak už soupeři nedovolil žádný brejkbol a ve čtvrtfinále se utká s domácím Johnem Isnerem.

Tento Američan vyhrál pětisetovou bitvu servismanů, když přestřílel Kanaďana Milose Raonice 20:18 na esa a zvítězil 3:6, 6:3, 6:4, 3:6 a 6:2. Isner tak porazil Kanaďana na grandslamu stejně jako letos ve Wimbledonu.

"Každý asi čekal pět tie-breaků, ale naštěstí se nekonal ani jeden a dokázal jsem to v pátém docela snadno. Šel jsem do zápasu s tím, že to odehraju bez sedmičky ve skóre," řekl třiatřicetiletý Isner, jehož servis měl rychlost až 227 km/h.

Krejčíková se Siniakovou jsou ve čtvrtfinále

Roli favoritek potvrdily také Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková. Letošní vítězky Roland Garros i Wimbledonu jsou na US Open nasazenými jedničkami a v New Yorku postoupily po výhře 6:3, 6:2 nad ukrajinsko-německým párem Ljudmila Kičenoková, Laura Siegemundová do čtvrtfinále.

"Hrajeme zápas po zápasu a uvidíme, co se nám tady povede," řekla Krejčíková. "Snažíme se hrát, co nejlépe to jde. Letošní sezona je skvělá, jsme z toho nadšené a doufám, že ještě není konec," doplnila v rozhovoru na kurtu Siniaková.

Proti Kičenokové a Siegemundové měly raketový start a rychle vedly 5:0. Pak sice o tři hry přišly, ale zápas dál kontrolovaly. I ve druhé sadě soupeřky přehrály a při podání Siniakové utkání ukončily. "Odehrály jsme skvělý zápas," řekla Siniaková.

Ve třech zápasech české hráčky neztratily ani set. V dalším utkání narazí buď na Sie Šu-wej z Tchaj-wanu s Běloruskou Arynou Sabalenkovou, nebo na sedmé nasazené Belgičanku Elise Mertensovou a Demi Schuursovou z Nizozemska.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 53 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Nadal (1-Šp.) - Basilašvili (Gruz.) 6:3, 6:3, 6:7 (6:8), 6:4, Del Potro (3-Arg.) - Čorič (20-Chorv.) 6:4, 6:3, 6:1, Thiem (9-Rak.) - Anderson (5-JAR) 7:5, 6:2, 7:6 (7:2), Isner (11-USA) - Raonic (25-Kan.) 3:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo:

González, Jarry (Arg./Chile) - Jebavý, Molteni (ČR/Arg.) 6:3, 6:4.

Ženy:

Karolína Plíšková (8-ČR) - Bartyová (18-Austr.) 6:4, 6:4, S. Williamsová (17-USA) - Kanepiová (Est.) 6:0, 4:6, 6:3, Stephensová (3-USA) - Mertensová (15-Belg.), Sevastovová (19-Lot.) - Svitolinová (7-Ukr.) 6:3, 1:6, 6:0.

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - L. Kičenoková, Siegemundová (Ukr./Něm.) 6:3, 6:2.

Junioři:

Dvouhra - 1. kolo:

Forejtek (ČR) - Tadžima (8-Jap.) 6:1, 6:3, Svrčina (ČR) - Zink (USA) 6:3, 3:6, 6:2.

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:

Sestini Hlaváčková, Roger-Vasselin (5-ČR/Fr.) - Peschkeová, Ram (ČR/USA) 6:4, 7:5.