reklama

Plíšková zářila, ale Kvitová má větší srdce. Pokyny Krupy a Vaňka odhalily klíčové rozdíly

Petra Kvitová. Aktuálně.cz |  30:12
Petra Kvitová a Karolína Plíšková jsou mezi pěti nejlepšími hráčkami v pořadí letošní sezony. Skvělý úspěch sám o sobě, a navíc příslib něčeho ještě mnohem většího.

Praha - Tohle je sezona, na kterou čeští fanoušci čekali. Karolína Plíšková a Petra Kvitová, jejichž potenciál shodně sahá až k metám nejvyšším, chytily ve stejném období vynikající formu. Nedávné prohlášení Martiny Navrátilové o světové jedničce i dvojce z České republiky nabralo velmi rychle ještě reálnějších kontur.

V žebříčku se po turnaji v Madridu obě Češky posunuly. Plíšková už je pátá, Petra Kvitová osmá. A krásný pohled nabízí také pořadí letošní sezony, určující postup na Turnaj mistryň.

Petra Kvitová je v tomto ročníku zatím druhou nejlepší hráčkou světa, navíc její ztráta na vedoucí Dánku Caroline Wozniackou činí pouhých 38 bodů. Karolína Plíšková je na čtvrté pozici, o niž se dělí s Němkou Angelique Kerberovou.

Antukovou část sezony zatím české tenistky totálně ovládají. Společně vyřadily Němky ve Fed Cupu a prošly do dalšího finále. Plíšková pak slavila ve Stuttgartu, Kvitová zase v Praze. Na velkém podniku v Madridu pak jejich vítězné série nabraly další porci zápasů. Až se dvě rozjeté krajanky potkaly v semifinále. Bylo jasné, že jedna brilantní šňůra musí skončit.

Palec dolů nakonec pomyslný tenisový bůh ukázal Plíškové, která den předtím vyšperkovala svůj výkon k naprosté dokonalosti při vítězství nad antukovou královnou a světovou jedničkou Simonou Halepovou, šampionkou dvou předchozích ročníků madridského turnaje.

Plíšková vypadala, že hraje v životní formě. Kvitová ji ale zastavila. Proč?

První sada byla naprosto vyrovnaná, Plíšková nejprve působila jistějším dojmem, brzy šla do brejku. Kvitová se rozjížděla pomaleji, ovšem včas ztrátu dotáhla a o to sebevědomější začala její hra být. Extrémně důležitý první set nakonec vrcholil v tie-breaku. A ten česká jednička psychicky neustála. Zakončila ho dvěma dvojchybami v řadě. Nevídané.

Příznaky totálního vyčerpání i vítězný úsměv. Kvitová na hranici možností vydřela druhý titul v řadě Příznaky totálního vyčerpání i vítězný úsměv. Kvitová na hranici možností vydřela druhý titul v řadě Prohlédněte zde

Kvitovou zisk prvního dějství nakopl k dalšímu zvýšení agresivity, Plíšková se naopak stáhla do sebe a vypadala, že ztratila víru. Nůžky mezi českými superstars se v tu chvíli rozevřely. Naprosto vypovídající pak byly promluvy obou trenérů, Tomáše Krupy a Jiřího Vaňka, k jejich svěřenkyním.

Krupa k Plíškové za stavu 1:2 ve druhém setu: "Postupně se bojíš hrát víc a víc a necháš všechny trumfy jí. Tak těžko vyhraješ, ale vyhrát to jde. Nejdřív ale musíš přesvědčit hlavu. Nejdřív do toho musí jít ta hlava, tím pádem pak rozzuříš nohy, a jak začneš nohama chodit víc do míče, tak si vytvoříš tlak a budeš mnohem nebezpečnější. Od začátku prvního setu, od stavu 3:2, prakticky jen bráníš vítězství. Ale ubránit to nejde, to víš sama. Když budeš hrát takhle pomalu, tak jen čekáš, kdy ti to zabije."

Vaněk ke Kvitové za stavu 4:3 ve druhém setu: "Super, bojuješ o každý míč. Jedinou dlouhou výměnu s tebou uhrála, teď poprvé. Jinak to vyhráváš ty. Musíš to odjezdit. O každý balon bojuješ, po každém se povzbuzuješ, je jedno, jak ten balon dopadne. Je to dobré, je to moc dobré, super. Jedeme, silná hlava, to dokážeš, máš větší srdce. Jsi lepší."

Zbylé dvě hry Kvitová urvala a utkání rozhodla ve svůj prospěch. A vše podstatné se skutečně rozhodlo v hlavě, o níž mluvili oba trenéři. 

Jiří Vaněk s Plíškovou spolupracoval dva a půl roku a vytáhl ji do světové špičky. Velmi dobře ji zná. A nyní, po roce a půl spolupráce, zná velice dobře i Kvitovou. Když tedy posuzuje, kdo z dvou českých tenistek "má větší srdce", ví, o čem mluví.

Kvitová je skutečně schopná emotivnějších výkonů, její status bojovnice v posledních měsících ještě vzrostl. O Plíškové se zase všeobecně ví, že bývá na kurtu chladnější.

V tomhle konkrétním rozhodujícím duelu viditelně podlehla beznaději a nohy už nerozzuřila. V tom spočíval hlavní rozdíl, který v Madridu učinil šampionku z Kvitové.

Obě Češky nicméně na antuce ukázaly extratřídu a zařadily se mezi favoritky Roland Garros. Třetí grandslam sezony už je za dveřmi, začne za dvanáct dní.

Kvitová se před ním rozhodla odpočívat, představí se až v prvním kole v Paříži.

Naopak Plíškovou a její formu můžeme sledovat tento týden v Římě. Česká jednička měla v prvním kole volný los, v tom druhém se zřejmě ve středu utká s madridskou finalistkou Kiki Bertensovou z Nizozemska, pokud ta zvládne duel proti Řekyni Marii Sakkariové.

Ciao Roma! Tenistky uchvátilo věčné město, vyrazily do Vatikánu, k fontáně di Trevi i za Tottim Ciao Roma! Tenistky uchvátilo věčné město, vyrazily do Vatikánu, k fontáně di Trevi i za Tottim Prohlédněte zde
reklama