Vzhůru do semifinále. Češky v Poháru Billie Jean Kingové otočily proti Američankám

Aktualizováno 10. 11. 2023 21:10
České tenistky otočily ve finálovém turnaji o Pohár Billie Jean Kingové utkání s USA a po vítězství 2:1 postoupily do semifinále. Rozhodující druhý bod vybojovaly ve čtyřhře Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které porazily Taylor Townsendovou a Danielle Collinsovou 6:3, 7:5.

Výběr kapitána Petra Pály se utká o finále v sobotu nejdříve od 16:00 s Kanadou, která ve skupině C neztratila ani bod.

Duel s Američankami zahájila Siniaková porážkou s Collinsovou 3:6, 2:6. Šanci na triumf ve skupině A a postup oživila Markéta Vondroušová, která deklasovala v souboji týmových jedniček Sofii Keninovou dvakrát 6:1. Rozhodla čtyřhra, kde Krejčíková se Siniakovou uspěly za hodinu a 26 minut.

"Věděli jsme, že je to těžký zápas. Někde v koutku jsme asi všichni věřili, že Maky ten bod přinese, a že Kačka může dát trošku klid. Collinsová ale hrála fantastického singla. Čtyřhra pak byla z naší strany super," řekl novinářům Pála. "Každé vítězství chutná skvěle, zvláště na této úrovni, a proti tak dobrému týmu, jako je USA. Na hráčky jsem pyšný a mám radost. Zítra je ale další den," prohlásil Pála.

Češky dál drží šanci na 12. triumf v soutěži a první v novém herním systému, který platí od roku 2021. Pálův výběr porazil osmnáctinásobné šampionky potřetí za sebou a stejně jako vloni v boji o vítězství ve skupině a postup do semifinále. Na lavičce Američanek se porážkou rozloučila Kathy Rinaldiová, kterou v příští sezoně nahradí Lindsay Davenportová.

Sedminásobné grandslamové šampionky Krejčíková se Siniakovou potvrdily proti Townsendové s Collinsovou dlouholetou sehranost. Češky přehrály soupeřky v počtu vítězných míčů 30:12 a sedmkrát prolomily jejich servis.

"Byl to náročný duel, emoce na konci byly obrovské. Já měla obrovskou radost, že se nám to podařilo. Zápas byl hrozně těžký. Hrát proti Americe, která má tolik dobrých hráček a může to poskládat jakkoliv, je těžké. Hrály jsme ale dobře a předvedly velice dobrý výkon," uvedla Krejčíková.

Vítězky letošního Australian Open zahájily utkání brejkem a hned poté čtyři brejkbolové šance soupeřek odvrátily. V koncovce sebraly podání Američankám ještě dvakrát a za 33 minut získali první sadu.

Ve druhém setu Krejčíková se Siniakovou doháněly třikrát manko brejku, od stavu 3:4 už ale povolily soupeřkám jen jednu hru. Ve dvanáctém gamu využily při servisu Američanek první mečbol.

"Šly jsme do toho, že tam chceme nechat všechno a buď to bude stačit, nebo ne. A skvěle se nám to povedlo. Hecovaly jsme se, pomáhaly si. Cítila jsem nervozitu, ale zvládly jsme to na jedničku," podotkla Siniaková.

Vondroušová vyhrála v národním týmu ve dvouhře 11. zápas za sebou. Spolu s deblem uspěla potřinácté v řadě. Světová sedmička diktovala od začátku proti Keninové tempo hry. Soupeřce nedovolila v prvním setu jediný bod na servisu a za 32 minut ho získala. Vítězka Australian Open z roku 2020 Keninová udělala v úvodní sadě 22 nevynucených chyb.

Ani ve druhém setu Vondroušová nezvolnila a dál Keninovou přehrávala. Američanka znovu až v závěru odvrátila hrozbu "kanára", když získala za stavu 0:5 první game při svém podání. Víc už ale nezvládla a Vondroušová zakončila utkání po 72 minutách prvním využitým mečbolem.

"Ten výsledek vypadá jasněji, než to ve skutečnosti bylo. Dost jsme se tam tahaly," řekla novinářům Vondroušová. "Důležitý byl game na 3:0 ve druhém setu. Kdyby se tam chytla, mohlo se to ještě zamotat. Výsledek je pro ni dost krutý. Někdy se to ale tak sejde, že to skóre vypadá příjemně, ale zápas moc příjemný nebyl," doplnila.

Siniaková měla doposud proti Američankám dobrou bilanci. Vloni porazila v Poháru Billie Jean Kingové Cori Gauffovou, před pěti lety ve finále zdolala Alison Riskeovou a Keninovou. Proti Collinsové ale nezískala jediný brejk, sama o servis třikrát přišla a za hodinu a 26 minut odešla poražena

Sedmadvacetiletá rodačka z Hradce Králové držela v úvodu s bývalou světovou sedmičkou krok. V sedmém gamu měla jako první tři brejkboly. Collinsová je ale odvrátila a vzápětí udeřila. Za stavu 4:3 udělala Siniaková dvě dvojchyby a Američanka její servis prolomila. Set poté za 46 minut dopodávala.

Také ve druhé sadě hledala Siniaková recept na tvrdý servis a hru soupeřky. Collinsová tentokrát získala brejk už ve třetí hře a utekla do vedení 3:1. V sedmé hře měla dobře returnující Američanka dalších šest brejkbolů, poslední využila a duel dotáhla do konce.

Finálový turnaj tenisového Poháru Billie Jean Kingové v Seville:

Skupina A:

Česko - USA 2:1

Siniaková - Collinsová 3:6, 2:6, Vondroušová - Keninová 6:1, 6:1, Krejčíková, Siniaková - Collinsová, Townsendová 6:3, 7:5.

Konečná tabulka:

1. Česko 2 2 0 5:1 2
2. USA 2 1 1 4:2 1
3. Švýcarsko 2 0 2 0:6 0

Skupina B:

Kazachstán - Slovinsko 2:1

Danilinová - Juvanová 1:6, 0:6, Putincevová - Zidanšeková 2:6, 6:2 skreč, Zidanšeková, Danilinová, Kulambajevová - Erjavecová, Miličová 2:6, 6:4, 10:7.

1. Slovinsko 2 1 1 3:3 1
2. Kazachstán 2 1 1 3:3 1
3. Austrálie 2 1 1 3:3 1

Skupina C:

Španělsko - Polsko 2:1

Masárová - Kawová 2:6, 6:3, 6:2, Sorribesová - Linetteová 7:6 (7:5), 6:3, Bassolsová, Bucsaová - Kawová, Kubková 0:6, 7:6 (7:2), 3:10.

1. Kanada 2 2 0 6:0 2
2 Španělsko 2 1 1 2:4 1
3. Polsko 2 0 2 1:5 0

Skupina D:

Francie - Německo 3:0

Burelová - Niemeierová 6:4, 6:3, Gračovová - Mariaová 0:3 skreč Mariaová, Garciaová, Mladenovicová - Siegemundová, Niemeierová 5:7, 6:3, 10:1.

1. Itálie 2 2 0 5:1 2
2. Francie 2 1 1 4:2 1
3. Německo 2 0 2 0:6 0