reklama

Poprava Davis Cupu kvůli chamtivosti. Bylo to vymývání mozků, někdo nás podrazil, řekl Kaderka

Ivo Kaderka. Ivo Kaderka. autor: Milan Kammermayer
Ivo Kaderka věřil, že se Davisův pohár v tradiční podobě podaří zachránit. O to větší je nyní jeho zklamání.

Orlando - Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o podobu Davisova poháru. Češi patřili mezi zastánce dosavadního modelu soutěže, ale na kongresu Mezinárodní tenisové federace ITF v Orlandu byla schválena reforma.

"Panuje nekonečný smutek. V tuto chvíli zemřel Davis Cup. Podle toho, jak to vnímáme, tak to byla poprava Davis Cupu za bílého dne a v přímém přenosu," řekl Kaderka ČTK v telefonickém rozhovoru.

V týmové soutěži tenistů bude od roku 2019 hrát v kvalifikaci 24 celků. Finále se uskuteční jako týdenní turnaj pro 18 týmů a hrát se bude během jednoho týdne na jednom místě. Jednotlivé zápasy se budou nově hrát jen na dva vítězné sety místo dosavadních tří.

"Odchází jedna obrovská legenda jako důsledek nezměrné hlouposti a chamtivosti lidí toužících po moci a penězích," pronesl Kaderka.

Šéf českého tenisu byl součástí takzvané "partyzánské skupiny", jak nazval bojovníky za starý model Davisova poháru. Ještě ráno před hlasováním byl plný optimismu. "Vstával jsem plný adrenalinu a věřil, že se jednoznačně podaří zachránit nejrozšířenější týmovou soutěž," řekl Kaderka. Nakonec k tomu chybělo šestnáct hlasů.

"I v naší skupině se musel najít jidáš, který to prodal a podtrhl. Nikoho ale nemůžeme očernit a ukázat na něj prstem. Je mi z toho smutno," řekl Kaderka.

"Jsem totálně frustrován, protože jsem zažil třídenní vymývání mozků, které jsem ještě nikde nezažil. Bylo to sehrané jako maňáskové divadlo a velká show. Chyběla mi děvčata v krojích a úderníci na alegorických vozech," řekl Kaderka, ale uznal porážku.

"Je to výsledek demokratického hlasování, nezbude nám nic jiného než popřát vítězům hodně štěstí, ale hořkost zůstane a jsme frustrovaní," dodal.

Kaderka podobně jako vítězové Davisova poháru Jan Kodeš a Radek Štěpánek litoval, že nejen čeští fanoušci přijdou o možnost zaplnit haly a fandit v týmové soutěži svým hráčům.

"Bohužel, Davis Cup odchází do vzduchoprázdna. Už hráče doma neukážeme divákům, ale ani sponzorům a zástupcům státu, abychom u nich mohli žádat o peníze a mohli jsme vychovat další hráče," konstatoval Kaderka.

Podle Kaderky se podobný scénář chystá i pro soutěže žen. Listopadové finále Fed Cupu v Praze proti Američankám může být na nějakou dobu poslední šancí fandit Češkám doma. "Rád bych, aby si to česká veřejnost uvědomila a přítomné odpovědné osoby (ITF) přivítala při finále pěkně nahlas, aby si tu reakci pamatovaly do konce světa," řekl Kaderka.

Zločin proti tenisu, tragický den. Sportovci i odborníci pláčou nad revolucí v Davis Cupu Zločin proti tenisu, tragický den. Sportovci i odborníci pláčou nad revolucí v Davis Cupu Prohlédněte zde
reklama