reklama

Přítel ji nutil ke smrtícím dietám, teď hlásí Bartoliová návrat. Chci dokázat, že jsem živá, říká

Objetí dvou velkých comebacků. Serena v exhibici přehrála Bartoliovou, blýskla se i Hantuchová Podívejte se na obrázky z pondělní tenisové exhibice Tie Break Tens v Madison Square Garde v New Yorku. Foto: Reuters
Francouzka Marion Bartoliová se vrací do světa profesionálního tenisu. V posledních pěti letech si kvůli příteli prošla peklem. Vážila sotva 40 kilo.

New York/Praha - Ještě před dvěma lety si o ní šuškal celý tenisový svět a spekuloval o tom, že má anorexii. Pravda o náhlé ztrátě váhy Marion Bartoliové ale ležela někde jinde a ani sama někdejší wimbledonská vítězka si ji nedokázala připustit. Nyní se třiatřicetiletá Francouzka vrací na kurty a věří, že pětiletá jízda na hraně života a smrti jí nezabrání, aby se ještě poměřila s těmi nejlepšími.

Kariéru ukončila v roce 2013 záhy poté, co v All England Clubu senzačně zvedla nejslavnější tenisovou trofej. Už to dál nešlo, tělo ji začalo bolet po 45 minutách hry, nejvíc ji limitovalo rameno, nemohla pořádně servírovat. A tak ve 28 letech odešla do sportovního důchodu.

Když si od každodenní dřiny s raketou trochu odpočinula, přece jen se kolem turnajů dál pohybovala, občas se představila na nějaké exhibici nebo dělala televizní rozhovory s hráči po zápasech na French Open. 

Jenže právě tam si hráči i fanoušci začali všímat, že tradičně statná a silově dobře vybavená bývalá tenistka rapidně ztrácí na váze. Zvěsti o anorexii ale rázně odmítala.

"Nejsem anorektička, mám nyní pouze šlachovitější postavu než dřív. Ztratila jsem svalovou hmotu, kterou jsem potřebovala k vrcholovému tenisu," tvrdila tehdy. 

Probrala se až v momentě, kdy chtěla hrát na předloňském Wimbledonu exhibiční čtyřhru, ale turnajoví lékaři jí to zakázali, protože kvůli nízké hmotnosti hrozilo, že na trávě zkolabuje.

"Vážila jsem sotva 40 kilo, byla jsem blízko smrti, a kdyby neudělali tohle rozhodnutí a já hrála celý zápas, patrně bych tam zemřela. Trvalo dlouho, než jsem se dala dohromady, v nemocnici jsem strávila čtyři měsíce," prozradila Bartoliová minulý týden v rozhovoru pro deník New York Times.

A důvod? Problémy nastartoval nový přítel francouzské tenistky, kterému se nelíbila její postava. "Potkala jsem ho rok poté, co jsem ukončila kariéru. Každý den mi dělal ze života peklo, když viděl na ulici nějakou útlou dívku, řekl mi: 'Vidíš, jak je štíhlá a pěkná?', tak jsem začala s dietou, která nikdy nekončila," uvedla.

Místo aby se arogantního přítele zbavila, dál hubla a hubla. "Chytila jsem se do pasti, z které bylo těžké vyklouznout. Měla jsem slabý imunitní systém, v Indii jsem chytila virus a ten mě dodělal, byla jsem kost a kůže," vzpomíná.

Lékaři v nemocnici však jejímu tělu vrátili zdravější vzhled, definitivně skoncovala s problémovým partnerem a v hlavě se jí zrodil nápad na návrat k profesionálnímu tenisu.

Začala znovu pracovat na kondici, upravila servis tak, aby její rameno tolik netrpělo, a před Vánoci oznámila, že se na jaře letošního roku vrátí. Drobný problém je zatím v tom, že po obnovení zdravějšího stravování u Francouzky nastal jojo efekt a přibrala víc, než by potřebovala.

"Potřebovala bych tak pět až sedm kilo znovu shodit. Je to jako běhat se sedmikilovou vestou. Po tom, co se mi stalo, je těžší si váhu hlídat, ale lékaři mi pomáhají s nutričním plánem a věřím, že společně to zvládneme," řekla francouzskému listu l’Équipe. 

Její mírná nadváha byla vidět i v pondělním exhibičnímu turnaji v Madison Square Garden v New Yorku, kde si zahrála tiebreak do deseti bodů proti Američance Sereně Williamsové, která se vrací na okruh po mateřské, a prohrála 5:10. I tak Bartoliová zářila štěstím.

"Právě Serena mi po oznámení mého návratu poslala jednu z prvních zpráv, kde mi psala, že jsem skvělým příkladem odvahy," prozradila Francouzka a u sítě se pak objaly.

Někdejší světová sedmička má v plánu naskočit za dva týdny do turnaje v Miami a poté ještě zkusit podnik v Monterrey. "Chci zase rovnou hrát velké turnaje, nejde mi o ranking, je mi 33 let, nebudu objíždět akce ITF, nemůžu hrát tolik zápasů za sebou," vysvětlila.

Motivaci být znovu profesionální hráčkou má velkou. "Pořád mi v hlavě zní slova lékařů z Wimbledonu před dvěma lety, že je mé srdce natolik slabé, že nemůžu hrát. Nevěděla jsem, jestli když si půjdu večer lehnout, zase ráno vstanu. Teď si chci dokázat, že jsem živá," dodala Bartoliová.

reklama