reklama

Red Hot Plíšková a Bum Bum Kvitová. Svět v údivu. Nečekané antukové královny čeká válka o finále

Petra Kvitová a její vítězné gesto v Madridu. Duel s krajankou Karolínou Plíškovou je tady. Petra Kvitová a její vítězné gesto v Madridu. Duel s krajankou Karolínou Plíškovou je tady. autor: Reuters
Karolína Plíšková a Petra Kvitová drží nevídanou totožnou sérii devíti vítězství na antuce za sebou. Jedna z nich v pátek večer skončí. Kdo bude mít navrch?

Madrid - Svět tenisu se nestačí divit. Paralelní jízda českých ranařek zdánlivě neoblíbenou antukou nebere konce. Karolína Plíšková a Petra Kvitová jsou jednoznačnými a značně překvapivými královnami nejspecifičtější části tenisové sezony. 

Výkony vysokých Češek vyvolávají stále výraznější salvy obdivu. Renomovaný server tennis.com ve svém titulku označil Karolínu Plíškovou přízviskem "Red Hot". Její současná energie na dvorci skutečně působí ohnivě.

Zejména to, jak si ve čtvrtečním madridském čtvrtfinále poradila s atleticky nadstandardně vybavenou světovou jedničkou Simonou Halepovou, se dalo sledovat s ústy otevřenými dokořán.

Vynikající práce nohou, poctivý pohyb, schopnost soustředěně útočit, ale také trpělivě bránit a rumunskou megahvězdu tak zaskočit její vlastní největší zbraní, to vše činilo z hry Plíškové výjimečnou podívanou.

Jakékoli devalvace výkonu české jedničky kvůli vysokému počtu nevynucených chyb Halepové rozhodně není na místě. Kdo zápas viděl, dobře ví, že Rumunka do něj vlétla ve velkém stylu, velmi dlouho udržovala nadprůměrnou úroveň své hry, ovšem narazila na fantasticky hrající sokyni.

Podívejte se na jednu z parádních výměn zápasu

"Hrála jsem jeden z nejlepších zápasů na antuce v celém životě," potvrdila po utkání světová šestka. "Abych řekla pravdu, nemyslela jsem si, že bych ji ještě někdy dokázala porazit," dodala Plíšková, která měla i kvůli vzájemné bilanci 1:6 na zápasy z Halepové pořádný respekt.

Ten ale po pár gemech působivě setřásla. "Musím říct, že jsem se pohybově cítila fantasticky. Nejen, že jsem dokázala útočit, ale také ubránit hodně míčů. A to je strašně důležité pro hlavu. Vědět, že občas můžete sehrát normální výměnu. Nemusíte si za každou cenu jít za bodem, ale můžete také nechat hrát soupeřku. To jsem tentokrát dělala a moc mi to pomohlo," přiblížila Plíšková svůj recept na Halepovou.

Rodačka z Loun navázala na nevšední výkony, jež vedly k titulu ve Stuttgartu a nyní k prvnímu semifinále kariéry v Madridu. Plíšková vyhrála devět zápasů v řadě, což jí logicky přináší status jedné z favoritek letošního Roland Garros.

"Popravdě, pořád jsem překvapená z toho, jaké výkony letos na antuce předvádím," uvedla Plíšková. Na cihlové drti prohrála letos jen ve Fed Cupu ve Stuttgartu s Julií Görgesovou. 

Kvitová střílí dělové koule

Petra Kvitová je na tom velmi podobně. Po brzkém vyřazení v Charlestonu od Kristýny Plíškové a dvou fedcupových triumfech nad Němkami přišla ještě jedna porážka ve Stuttgartu s Angelique Kerberovou. A pak už jen radosti.

Titul z Prahy Kvitovou neuvěřitelně nakopl a v Madridu už si vysloužila comeback své někdejší přezdívky "Bum-bum Petra".

Titul ze Stromovky dohnal Kvitovou k slzám. Podívejte se, jak otočila dramatické finále Titul ze Stromovky dohnal Kvitovou k slzám. Podívejte se, jak otočila dramatické finále Prohlédněte zde

Z její rakety zase létají dělové koule. K tomu připočtěme extrémně zlepšený pohyb, neustále rostoucí konzistenci na servisu a celkové zklidnění v minulosti leckdy příliš zběsilé hry a máme tu další kandidátku na velmi zajímavou pařížskou granslamovou eskapádu.

Stejně jako Plíšková drží i její fedcupová parťačka sérii devíti výher v řadě. V pátek večer v Madridu však jedna z českých šňůr nevyhnutelně skončí. Antukové královny se postaví proti sobě a svedou bitvu, na kterou se nelze netěšit.

Sázkové kurzy snad nemohou být vyrovnanější, nicméně všeobecně je mírně favorizována světová desítka Kvitová, která ve čtvrtfinále bleskově znechutila tenis vycházející ruské hvězdě Darje Kasatkinové. Ale skutečně jen mírně.

Podceňovat někoho, kdo vyřadil Halepovou, dost dobře není možné. Madrid zkrátka přinese duel budící v tenisovém světě obrovská očekávání.

Kvitová dokázala Plíškovou porazit ve dvou ze tří dosavadních setkání. Poprvé se potkaly v roce 2014 v čínském Wu-chanu, kde se o dva roky starší dvojnásobná wimbledonská šampionka radovala po setech 6:3, 2:6, 6:4 z postupu do čtvrtfinále. Na začátku následující sezony se obě Češky utkaly ve finále turnaje v Sydney, Kvitová zápas ovládla ve dvou tie-breacích.

Poslední setkání je staré jen necelých pět měsíců. V rámci České extraligy vyhrála finalistka US Open z předminulé sezony 6:4, 3:6 a 6:1.

Jak to mezi Kvitovou a Plíškovou dopadne tentokrát, můžete sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Prohlédněte zde
reklama