Aby mohla trénovat, její rodiče si půjčili dvanáct milionů. Teď Kontaová rozpoutala britskou euforii

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 7. 2017 10:53
Britskou tenistku dohnaly do Anglie potíže s financováním její přípravy, teď je jedinou domácí hráčkou ve hře o celkové vítězství na Wimbledonu.
Johanna Kontaová
Johanna Kontaová | Foto: Reuters

Londýn - Z jejího postupu do semifinále Wimbledonu by se mohly radovat hned tři národy najednou. Tenistka Johanna Kontaová si totiž, než se v All England Clubu postavila před tribuny natřískané britskými fanoušky jako domácí hráčka, prošla zajímavými peripetiemi.

Zaprvé se před 26 lety narodila v australském Sydney a ještě ke všemu maďarským rodičům. Otec Gábor byl hoteliér a matka Gabriella zubařka, oba se ale potkali až u protinožců.

Dceru v Austrálii vychovávali 14 let, než se tamní svaz rozhodl, že bude finančně podporovat jen omezené množství talentovaných juniorů a Johanna se mezi elitní talenty nevešla.

"Nebylo to tak, že by nebyla dobrá a neměla potenciál, ale byla fyzicky nevyvinutá. V její věkové kategorii byly dívky vyšší a silnější," vzpomínal po čase na současnou světovou šestku tehdejší trenér australských dívek Pete McCraw. 

Rodiče v dceřinu velkou tenisovou budoucnost věřili, a tak se rozloučili s životem v Austrálii a vrátili se i s dcerou zpátky do Evropy. Přestěhovali se do Velké Británie, kde doufali, že bude mít mladá hráčka lepší podmínky.

Půl roku ale trénovala v Sanchez-Casal Academy v Barceloně, kde se krátce mihnul i Andy Murray, než přijela za rodiči do Jihovýchodní Anglie. Tam se jí ujala tenisová akademie v Surrey.

"Vůbec mě nepřekvapuje, kam se teď dostala. Už v těch 15 letech vyčnívala tím jak tvrdě pracovala a jakou měla techniku," prohlásil šéf akademie Keith Sohl.

Jenže výsledky jejímu potenciálu příliš neodpovídaly. Jako teenagerka proti vrstevnicím příliš neexcelovala a ani britský svaz ji zpočátku finančně nepodporovat. Rodiče se tak kvůli placení jejích tréninků zadlužili.

"Přišli za námi s prosbou, ať Johannu trénujeme, že určitě brzy seženou nějakého sponzora. Ale nestalo se a nakonec jsme z nich vymáhali částku kolem tří až čtyř set tisíc liber (cca dvanáct milionů korun). Nicméně se to vyřešilo a rozhodně to není důvod, abych na Johannu nevzpomínal v dobrém," dodává Sohl.

Po roce zdráhání totiž už britský tenisový svaz přijal Kontaovou pod svá křídla a ona mohla bez starostí trénovat. "Pořád to ale nebyl tak výrazný talent jako třeba Laura Robsonová, na kterou byla upřena pozornost médií, ve výsledku to ale možná Johanně pomohlo," zavzpomínal někdejší ředitel britských juniorských soutěží Trevor Adamson.

Teprve až v květnu 2012 získala britské občanství, ve stejné sezoně také vyhrála první zápas na okruhu WTA. Její postup byl pomalý ale křivka šla stále nahoru, až se zastavila v první desítce žebříčku a nyní v semifinále Wimbledonu.

"Narodila jsem se v Sydney, ale můj domov je Velká Británie, jsem tu už přes deset let a tady je mé srdce," prohlásila nedávno Kontaová.

Nyní na ní leží velká odpovědnost. Po vyřazení Murrayho je už jediným britským želízkem na Wimbledonu. "O tomhle jsem jako malá snila, že bych jednou mohla být grandslamovou vítězkou, je to o to sladší, že se o to poperu před domácími fanoušky, moc se těším," řekla po postupu mezi poslední čtyřku.

V boji o finále se střetne se zkušenou veteránkou Venus Williamsovou, kterou porazila třikrát z pěti vzájemných duelů. "To, co Venus a Serena daly našemu sportu je neuvěřitelné. Posunuly ženský tenis do jiných rozměrů. Jsem pyšná na to, že si proti ní můžu zahrát takový zápas," vzdala Britka hold pětinásobné wimbledonské šampionce.

 

Právě se děje

Další zprávy