reklama

"Rodiče vyrůstali v Sovětském svazu, já uvažuju jinak." Zverev dá prize money charitě

Alexander Zverev Alexander Zverev autor: Reuters
Prožívá životní úspěch, po měsících trápení si konečně poprvé v kariéře zahraje semifinále grandslamu. Ale rozhodně na tom německý tenista Alexander Zverev nevydělá, i kdyby celé Australian Open vyhrál, odevzdá peníze na charitu.

Ve špičce už se drží dlouho, byl dokonce i světovou trojkou, ale obzvlášť v minulé sezoně se mu zrovna dvakrát nedařilo. Na grandslamech došel nejdál na pařížské antuce do čtvrtfinále.

Djokovič poosmé ovládl Australian Open. Projděte si výsledky Djokovič poosmé ovládl Australian Open. Projděte si výsledky Prohlédněte zde

Dvaadvacetiletý německý dlouhán doufal, že mu poradí česká legenda Ivan Lendl, ale jejich spolupráce loni ani ne po roce skončila. Nyní se zdá, že mu je nejlépe pod trenérskou taktovkou vlastního otce. V Austrálii už dokráčeli do životního semifinále.

"Na menších turnajích mi to docela jde. Vyhrál jsem tři podniky Masters, Turnaj mistrů mladých, ale na grandslamových týdnech jsem se až příliš soustředil na tenis. Teď jsem to změnil a dělám i jiné věci mimo kurt, uvolnil jsem se," vysvětlil Zverev po čtvrtfinálovém vítězství nad Stanem Wawrinkou.  

Mezník v jeho kariéře přišel paradoxně ve chvíli, kdy z parádního výsledku nevytěží mnoho peněz. Před turnajem, kdy sám moc nečekal, že by došel takhle daleko, slíbil, že dá za každou výhru na turnaji 10 tisíc australských dolarů na podporu obětí australských požárů. Už teď tak daruje 50 tisíc, tedy asi tři čtvrtě milionu korun.

A to není všechno, kdyby celé Australian Open vyhrál, odevzdá na charitu celý výdělek, tedy 4 120 000 australských dolarů (asi 64 milionů korun). 

"Když jsem to řekl, všichni se ke mně seběhli a nechtěli věřit. Hlavně hráči. Nikdo nevěří, že to udělám, ale já s tím nemám problém. Věřím, že s takovými penězi můžu něco změnit, začít něco pozitivního," nechal se slyšet Zverev.

Pořadatelé poslali Kvitovou do pekla. Za slunce se mi hraje lépe, přiznala Bartyová Pořadatelé poslali Kvitovou do pekla. Za slunce se mi hraje lépe, přiznala Bartyová Čtěte zde

Velkým gestem si v Austrálii získal mnoho fanoušků, i když doma pro to takové pochopení mít nebudou.

"Rodiče vyrůstali v bývalém Sovětském svazu. Když chtěl táta vydělat na Západě nějaké peníze, nemohl s nimi už zpátky. Nikdy neměli peníze, takže teď by bylo logické si všechny nechat. Ale já přemýšlím jinak. Jsou tu lidi, kteří je potřebují víc než já," prohlásil rodák z Hamburku.

Pokud bude chtít celou sumu pro Australany získat, musí zdolat ještě dvě překážky. Tou první je Rakušan Dominic Thiem. 

"Jako hráč udělal Sascha velký pokrok a s diváky v zádech jeho výkony ještě rostou. Může poděkovat otci, protože v něm má nejlepšího trenéra, jakého kdy měl," myslí si jeho slavný krajan Boris Becker, a trochu tak naráží na Zverevův výbuch nadávek během lednového ATP Cupu, které kvůli špatným výsledkům nasměřoval právě na tatínka.

Podle experta Eurosportu ukázal Zverev v bitvě s Wawrinkou nabité sebevědomí, které mu dřív scházelo. "Nesesypal se, když ztratil začátek, vzal to jako výzvu a byl připravený. Navíc se zdá, že ušetřil i nějakou energii, což je důležité, protože pro příští duel ji bude potřebovat," dodal Becker. 

Epický konec Nadala. Spílal sudí, slyšel bučení, nervy mu drásala i Thiemova prasátka Epický konec Nadala. Spílal sudí, slyšel bučení, nervy mu drásala i Thiemova prasátka Prohlédněte zde
reklama