reklama

"Rogere, prober se!" Aktivistka Greta se opřela do Federera, Švýcar kritiku vítá

Roger Federer Roger Federer autor: Reuters
Švýcarský tenista Roger Federer se ocitl pod palbou skupiny klimatických aktivistů kvůli svému spojení s bankou, jež investuje do fosilních paliv.

Švýcar má se skupinou mladých ochránců životního prostředí problémy už delší dobu. Před rokem a půl vtrhlo dvanáct mladých lidí do pobočky Credit Suisse a na protest proti financování producentů ropy tu začali hrát tenis.

Na začátku ledna kvůli tomu stanuli před soudem ve švýcarském Lausanne, protože odmítli zaplatit pokutu ve výši půl milionu korun.  

Nyní se ke kritikům světové trojky přidala i švédská aktivistka Greta Thunbergová. Stala se jednou ze 700 uživatelek Twitteru, která sdílela post skupiny s názvem 350.org Europe s hashtagem #RogerWakeUpNow, tedy něco ve smyslu "Rogere, prober se."

Osmatřicetiletý Federer je momentálně v Austrálii, kde se připravuje na Australian Open. "Dopady na životní prostředí beru velmi vážně, zvlášť v době, kdy jsme s rodinou přiletěli do Austrálie zrovna v době, kdy se potýká s katastrofálními požáry," uvedl Švýcar v oficiálním prohlášení.

Kritice se nebrání, ale sám přiznává, že nebyl připraven na diskuzi ohledně svých sponzorů. "Jako otec čtyř malých dětí mám velký obdiv vůči mladým aktivistům bojujícím proti klimatickým změnám. Vážím si toho, že mi připomněli mou odpovědnost. Rád bych využil své postavení k dialogu o důležitých otázkách se svými sponzory," dodal dvacetinásobný grandslamový šampion.

reklama