reklama

Rošáda trenérů? Zvláštní, tvrdí experti. Kvitovou i Plíškovou ale může vystřelit až na vrchol

Jiří Vaněk se od Karolíny Plíšková stěhuje k Petře Kvitové. Jiří Vaněk se od Karolíny Plíšková stěhuje k Petře Kvitové. autor: ČTK
Tenisoví experti Vladislav Šavrda a František Pála jsou překvapeni z výměny trenérů, ke které došlo mezi nejlepšími českými tenistkami. Zároveň si ale od nich mnohé slibují.

Praha – Tenisové experty překvapila rošáda trenérů, kterou tento týden předvedly nejlepší české tenistky, Karolína Plíšková a Petra Kvitová.

Dvojnásobná šampionka Wimbledonu Kvitová se na nacházející sezonu začala připravovat s Jiřím Vaňkem, koučem, který v létě Plíškovou dovedl do finále US Open a na páté místo žebříčku. Současnou českou jedničku zase povede David Kotyza, tedy muž, který během sedm let trvající spolupráce pomohl Kvitové ke dvěma grandslamovým titulům a k postu světové dvojky.

Davis Cup ukázal, jak je unikátní. A co Češi? Kluci mají chuť, i Berdych, slibuje kapitán Davis Cup ukázal, jak je unikátní. A co Češi? Kluci mají chuť, i Berdych, slibuje kapitán Čtěte zde

"Dozvídám se to od vás. To je tedy zajímavé a to velmi," řekl deníku Aktuálně.cz František Pála. "Přijde mi to jako hodně zvláštní výměna," reagoval Vladislav Šavrda.

Překvapení, až úlek, se ale u obou oslovených odborníků během chvíle proměnil v naději. Obě nově zavedené spolupráce totiž podle nich skýtají značný potenciál.

Oba trenéři jsou skvělí, tvrdí odborníci

"Oba jsou to výborní trenéři. Kotyza je veliký praktik, ví strašně moc o ženském tenisu. Vaněk je zase takový typ trenéra pohodáře, který umí dobře pracovat s psychikou hráčky," nechal se slyšet Šavrda. "Změna je to opravdu zvláštní, hlavně vzhledem k tomu, čeho Plíšková v poslední době dosáhla. Ale abych řekl pravdu, fungovat by to mohlo," doplnil.

Podobný pocit má také Pála, otec českého fedcupového kapitána. "Jsou to skvělí trenéři, kteří mají úspěchy, a já jsem rád, že jejich služby budou využívat české hráčky. Oceňuji, že jsme nepřišli o dva tak dobré kouče, kteří na to mají a kteří tu práci chtějí dělat, protože celý rok cestovat, to není pro každého," podotkl Pála.

Tenisové trenérské rošády pokračují: Kouče si vyměnili i Nadal s Raonicem Tenisové trenérské rošády pokračují: Kouče si vyměnili i Nadal s Raonicem Prohlédněte zde

U Petry Kvitové byla touha po novém trenérovi pochopitelná. S Kotyzou se rozešla letos po Australian Open a následná spolupráce s Františkem Čermákem trvala pouze půl roku. Na podzim pak nevyšly námluvy s věhlasným Belgičanem Wimem Fissettem.

Krok Karolíny Plíškové naopak všechny překvapil. Pod Vaňkem se za dva a půl roku dostala do absolutní světové špičky, bez jakýchkoli podstatných výkyvů se neustále zlepšovala.

Češky mají na to, aby útočily na Kerberovou

"Ono i dva a půl roku je docela hodně, na dnešní dobu. Nevím, co se tam dělo, ale je možné, že se po takové době objeví jistá ponorková nemoc, nebo dojde v tréninku k určitému stereotypu, který už se nedaří prolomit. Myslím, že je to normální," vysvětlil Šavrda. "Kdo ví, třeba už se jeden druhého nasytili dřív a dřívější rozchod oddálilo jen to fantastické léto Karolíny," pustil se Pála do spekulací.

Pro obě hráčky je dle mínění odborníků prospěšné, že nové trenéry domluvily měsíc před začátkem nového ročníku. Mají tak dostatek času najít společnou řeč před důležitými prvními měsíci roku 2017. Jak Kvitová tak Plíšková by se totiž měly aktivně zapojit do boje o post světové jedničky, který momentálně okupuje Němka Angelique Kerberová.

Španělská policie zatkla kvůli ovlivňování zápasů šest tenistů Španělská policie zatkla kvůli ovlivňování zápasů šest tenistů Čtěte zde

Šavrda i Pála shodně tvrdí, že útok na trůn rozhodně může být v silách obou českých tenistek. Obě už totiž dokázaly, že umí porazit prakticky jakoukoli soupeřku. Navíc v první polovině roku – a to platí zejména v případě Petry Kvitové – neobhajují tolik bodů jako jejich největší konkurentky.

"Pokud tam budou hrát tak, jak umějí a na co mají, tak tam je prostor na to, jít opravdu hodně vysoko," všiml si Pála. Ani Šavrda nepochybuje o tom, že jsou Češky kandidátkami na pozici jedničky. "Serena už možná nemá takovou motivaci, Kerberová zase rozhodně není dominantní a neohrozitelnou jedničkou. Další hráčky jako Halepová nebo Muguruzaová také zatím nejsou schopny konzistentně vyhrávat," poznamenal.

Bude víc konzistentní jedna, nebo druhá?

A dávají zkušení znalci tenisového prostředí větší šance Kvitové, nebo Plíškové? Jednoznačnou odpověď nemá ani jeden.

Zázrak, zlomený malíček a raketa pro Maradonu. Hrdina Del Potro znovu rozplakal sebe i tenisový svět Zázrak, zlomený malíček a raketa pro Maradonu. Hrdina Del Potro znovu rozplakal sebe i tenisový svět Čtěte zde

"U Kvitové tvrdím dlouhodobě, že na to má. Pokud bude fungovat hlava. A Plíšková má myslím hlavu nastavenou správně, zlepšila hodně pohyb, získává zkušenosti a umí předvídat. Je chladnokrevná," vyjmenoval Šavrda.  

"Myslím, že šance mají obě. Petra má výhodu, že už dvakrát vyhrála grandslam, navíc Wimbledon, takže už je nesmrtelná. Na ní tedy nebude takový tlak," řekl Pála. Klíčem bude udržet nadstandardní formu delší dobu, v horizontu měsíců. "Kdo dokáže být konzistentní, půjde až na vrchol," dodal Šavrda. 

reklama