reklama

S obtížemi dělal cvičení pro důchodce. Teď je Federer připravený vrátit se na kurt

Roger Federer. Roger Federer. autor: Reuters
Když po porážce v semifinále Australian Open 2020 naposledy mával divákům, nikdo netušil, že mizí z kurtu na 13 měsíců. Roger Federer se během té doby podrobil dvěma operacím kolene a reálně zvažoval konec kariéry. Pak ale u švýcarského tenisty převážila láska ke sportu a příští týden ho čeká v Dauhá velký návrat.

Byl unavený, prohrál hladce ve třech setech s hegemonem australského grandslamu Novakem Djokovičem. To ještě nevěděl, na jak dlouho se bude muset s tenisem rozloučit. 

Komentář: Můžete ho nenávidět, ale Djokovič ukázal, že je šampion, co přepíše rekordy Komentář: Můžete ho nenávidět, ale Djokovič ukázal, že je šampion, co přepíše rekordy Čtěte zde

Vyšetření pravého kolene ukázalo, že jestli se chce zbavit bolesti, musí se podrobit artroskopické operaci nebo přestat hrát.

"A Roger se koncem reálně zabýval. Neznám sportovce, který by o tom v takové situaci nepřemýšlel. Pak ale kývl na operaci a bylo jasné, že se chce vrátit," uvedl minulý týden v rozhovoru pro švýcarský deník Tages Anzeiger Federerův kondiční kouč Pierre Paganini.

Nikdo by se devětatřicetiletému Švýcarovi nemohl divit, kdyby skončil. V jeho věku drtivá většina tenistů přemýšlí, jak efektivně utrácet naspořené prize money a jak se příkladně věnovat rodině. Přitom Federer má hned čtyři děti.

Jenže zvítězila láska k tenisu a dvacetinásobný grandslamový šampion se rozhodl ještě jednou bolest překousnout. Operace byly nakonec dvě a po nich podstoupil náročnou rekonvalescenci.

"Dělal pro sebe náročná cvičení, se kterými by ale normálně neměl problém ani sedmdesátník. On si však udržoval optimismus a měl radost z toho, když v úterý předvedl lepší výkon než v pondělí," vzpomínal Paganini. 

Pro grandslamové boje v Melbourne se Federer ještě necítil dostatečně fyzicky fit, ale v Dauhá už by měl být zase zpátky ve formě.

České emoce, intimní podpis i zničené rakety. Tak se bojovalo o tituly v Melbourne České emoce, intimní podpis i zničené rakety. Tak se bojovalo o tituly v Melbourne Prohlédněte zde

A vrací se právě včas v době, kdy jsou jeho historické rekordy v ohrožení. Ten pro nejdéle působící jedničku na okruhu si už Djokovič pojistil pro sebe dalším triumfem na Australian Open. Dvacítku podniků velké čtyřky jako Federer vyhrál už i Nadal, Srbovi chybí na tuhle dvojici dva zářezy.

"Roger je ten nejúžasnější hráč, jakého jsme v našem sportu kdy měli," složil mu poklonu bývalý anglický tenista Tim Henman. Na návrat švýcarského krále se těší ale i současní hráči.

Jen slova chvály má pro Federera také australský tenisový bouřlivák Nick Kyrgios. "Nadal ani Djokovič se ani neblíží talentu Rogera. Tím, co umí a jakým způsobem hraje, je jednoznačně nejlepším hráčem všech dob," uvedl rodák z Canberry.  

Tenista z Basileje, kterému aktuálně patří pátá příčka v žebříčku, chce začít svůj návrat na okruh hodně pozvolna. Comeback chce oslavit už příští týden na turnaji v Dauhá, poté je přihlášen na podnik v Dubaji, který začíná 14. března, ale z následného Masters v Miami se raději odhlásil, aby mohl absolvovat další tréninkový blok.

Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Prohlédněte zde
reklama