reklama

Senzace dokonána, Krejčíková ovládla grandslam v Paříži. Jsem prostě šťastná, řekla

Sestřih finále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou. Associated Press |  02:02
Barbora Krejčíková vyhrála antukové Roland Garros a získala první grandslamový titul ve dvouhře. Pětadvacetiletá Češka ve finále v Paříži dnes porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou 6:1, 2:6, 6:4 a navázala na triumf Hany Mandlíkové z roku 1981.

Krejčíková se díky vavřínu z French Open posune na patnácté místo světového žebříčku. Na konto si připíše vítěznou prémii 1,4 milionu eur (zhruba 35,6 milionu korun).

Zápal v očích i typická chůze. Bára mi Novotnou připomíná, prozradil Wilander Zápal v očích i typická chůze. Bára mi Novotnou připomíná, prozradil Wilander Čtěte zde

Navíc má šanci jako první hráčka po 21 letech slavit v Paříži double, v neděli bude hrát s Kateřinou Siniakovu i finále čtyřhry.

"Jsem prostě šťastná," vydechla Krejčíková v rozhovoru na kurtu. "Jen těžko dám dohromady větu, protože jsem vyhrála grandslam, což je neuvěřitelné," rozplývala se.

Poděkovala rodině, trenérovi a celému Česku za podporu, a to nápisem v srdíčku na kameru.

A především znovu mluvila o své bývalé mentorce a trenérce Janě Novotné, která zemřela v roce 2017 na rakovinu. "Prošla jsem těžkým obdobím, kdy Jana odešla na věčnost, ale předtím mi řekla, abych si užívala tenis a zkusila vyhrát grandslam. Vím, že na mě odněkud shora dohlíží. Byla mi inspirací, chybí mi, ale věřím, že je teď šťastná," zopakovala Krejčíková.

Ve finálovém duelu udělala Krejčíková v první hře dvě dvojchyby a přišla o servis, ale od té doby úvodnímu setu dominovala. Hrála dlouhé míče, rozběhávala Rusku do stran, měnila rytmus a kontrolovala tempo výměn. Brejk na 1:1 zařídila šťastným lobem, za stavu 4:1 zkusila soupeřka riskovat, ale ještě víc chybovala a Krejčíková set v klidu dopodávala.

Krejčíková odvrátila křivdu století. V drsné bitvě ji o výhru málem obral rozhodčí Krejčíková odvrátila křivdu století. V drsné bitvě ji o výhru málem obral rozhodčí Prohlédněte zde

Bývalá juniorská jednička Pavljučenkovová od druhého setu přestala tolik chybovat a dostávala Krejčíkovou do úzkých. Češka prohrávala 1:5, ale povedl se jí brejk na 2:5. Ruska si pak nechala ošetřit a zavázat levé tříslo a poté set ukončila při podání soupeřky.

V rozhodující sadě se podařilo Krejčíkové, která Rusku přestřílela na vítězné míče 34:23, jít i díky dalšímu úspěšnému zkrácení do vedení 2:1, ale vzápětí ztratila svůj servis. Od stavu 2:3 Krejčíková předvedla parádní jízdu, za pomoci ran k lajnám získala osm fiftýnů v řadě a vedení 4:3 s rozhodujícím brejkem.

Za stavu 5:3 ještě odvrátila Pavljučenkovová dva mečboly, ale Krejčíková si odvážnou hrou připravila další dvě šance na ukončení utkání při svém podání. Nejprve sice rozechvělá udělala dvojchybu, ale poté soupeřka poslala míč za základní čáru a Krejčíková po dvou hodinách hry zvedla ruce ve vítězném gestu k nebi. A poslala do něj i polibek Novotné.

Krejčíková je první českou grandslamovou šampionkou ve dvouhře od druhého triumfu Petry Kvitové ve Wimbledonu 2014.

V Paříži zvítězily Mandlíková a také Martina Navrátilová, která ale uspěla v letech 1982 a 1984 pod vlajkou USA.

Krejčíková je čtvrtou českou grandslamovou šampionkou dvouhry. Vedle Navrátilové, Mandlíkové a Kvitové to dokázala také právě její bývalá trenérka Novotná.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 34,36 milionu eur):

Ženy:

Dvouhra - finále: Krejčíková (ČR) - Pavljučenkovová (31-Rus.) 6:1, 2:6, 6:4.

Muži:

Čtyřhra - finále: Herbert, Mahut (6-Fr.) - Bublik, Golubjev (Kaz.) 4:6, 7:6 (7:1), 6:4.

Juniorky:

Dvouhra - finále: Nosková (ČR) - Andrejevová (Rus.) 7:6 (7:3), 6:3.

Čtyřhra - finále: Ealaová, Selechmetěvová (1-Filip./Rus.) - M. Bondarenková, Tóthová (8-Rus./Maď.) 6:0, 7:5.

Junioři:

Dvouhra - finále: Van Assche (13-Fr.) - Fils (14-Fr.) 6:4, 6:2.

Čtyřhra - finále: Fils, Mpetshi Perricard (4-Fr.) - Katz, Samofalov (Belg./Ukr.) 7:5, 6:2.

Krejčíková a Djokovič jsou šampiony. Projděte si program a výsledky French Open Krejčíková a Djokovič jsou šampiony. Projděte si program a výsledky French Open Prohlédněte zde
reklama