reklama

Skandál na US Open. Djokovič byl diskvalifikován, po výměně trefil rozhodčí do krku

Novak Djokovič při utkání s Pablem Carreňem Bustou Novak Djokovič při utkání s Pablem Carreňem Bustou autor: Reuters
Pro prvního hráče světového žebříčku Novaka Djokoviče skončilo tenisové US Open diskvalifikací. Srbský favorit v osmifinále se Španělem Pablem Carreňem po prohraném gamu na 5:6 v úvodním setu odpálil míček a trefil čárovou rozhodčí do krku.

Žena se zhroutila na zem a sténala bolestí. Djokovič se jí šel ihned omluvit, na pomoc přiběhla umpirová rozhodčí i lékař. Rozhodčí po chvíli z kurtu odešla. Tenista byl přesto následně po několikaminutové debatě se supervizorem turnaje a umpirovou rozhodčí diskvalifikován.

Situace, při níž Djokovič trefil lajnovou rozhodčí:

"Správné rozhodnutí," komentoval verdikt bývalý britský tenista Tim Henman, kterého potkal stejný osud za podobný prohřešek ve Wimbledonu v roce 1995. "Sice na čárovou rozhodčí nemířil, ale napálil míč pryč a za své jednání musíte nést odpovědnost," uvedl Henman.

Pořádající americká tenisová asociace později oznámila, že Djokovič nezíská na turnaji žádné body do žebříčku a přijde o prémii 250.000 dolarů za účast v osmifinále.

Srbský tenista letos ještě nenašel přemožitele, na kontě má 26 vítězství. Na US Open, které vyhrál v letech 2011, 2015 a 2018, usiloval o osmnáctý grandslamový titul.

Byl považován za jasného favorita i proto, že jeho velcí rivalové Švýcar Roger Federer a Španěl Rafael Nadal ve Flushing Meadows chybí. Djokovič účast v New Yorku dlouho zvažoval kvůli omezením spojeným s bojem proti šíření koronaviru, ale nakonec se rozhodl hrát. V úvodních třech kolech ztratil dohromady jen set.

Jeho konec v soutěži znamená, že tenisté poznají zbrusu nového grandslamového vítěze. Nikdo ze zbývajících hráčů v pavouku ještě turnaj velké čtyřky nevyhrál.

Odpálený míček do krku rozhodčí, diskvalifikace a konec. Tak senzačně vypadl Djokovič Odpálený míček do krku rozhodčí, diskvalifikace a konec. Tak senzačně vypadl Djokovič Prohlédněte zde

"Teď to začíná být opravdu zajímavé," prohlásil Němec Alexander Zverev. Pátý nasazený hráč krátce před Djokovičovým zápasem vyřadil v osmifinále Španěla Alejandra Davidoviche hladce 6:2, 6:2, 6:1. Z vyloučení srbské hvězdy byl lehce zkoprnělý. "Byla to velká smůla. Trefil čárovou rozhodčí, zvlášť kam ji trefil. Nevím, co říct. Jsem z toho trochu v šoku," řekl Zverev.

Očividně zaskočený byl v prvních chvílích na kurtu i Djokovičův soupeř Carreňo. "Byl to trochu šok, co," řekl později na videokonferenci. "Ale pravidla jsou pravidla. Rozhodčí a supervizor jednali správně, i když to nebylo snadné," prohlásil.

Dvacátý nasazený Carreňo má po nečekaném postupu šanci zopakovat na US Open semifinálovou účast z roku 2017, což je jeho nejlepší grandslamový výsledek. Jeho dalším soupeřem bude buď Belgičan David Goffin, nebo Kanaďan Denis Shapovalov.

Diskvalifikaci v mužské dvouhře zažil grandslamový turnaj po 20 letech. Na Roland Garros 2000 dopadl stejně Rakušan Stefan Koubek, který vzteky hodil raketu a zasáhl sběrače míčků. V minulosti byli v open éře na grandslamech vyloučeni také Jeff Tarango (Wimbledon 1995), Carsten Arriens (French Open 1995) a John McEnroe (Australian Open 1990).

Triumfy vezou z New Yorku Ósakaová a poprvé Thiem. Projděte si program US Open Triumfy vezou z New Yorku Ósakaová a poprvé Thiem. Projděte si program US Open Prohlédněte zde
reklama