reklama

Sladká osobnost, duše bojovníka. Bouzkovou označili za Popelku, divila se i Serena

Marie Bouzková při svém životním tažení v Torontu. Marie Bouzková při svém životním tažení v Torontu. autor: Reuters
I když nešlo všechno podle plánu a postupné kroky směrem k první stovce světového žebříčku nebyly tak rychlé, jak někteří odborníci předpokládali, Marie Bouzková nikdy nepropadala panice. Chytře, trpělivě a bez nadměrného tlaku budovala svou fyzickou, mentální i herní kondici. A dočkala se odměny.

"Vždycky bylo mým cílem dostat se do první stovky, ale společně s tátou jsme toho chtěli docílit pomalu a tolik na to netlačit," prohlásila nedávno Bouzková pro oficiální stránky WTA.

"Byl to náš plán už od mých dvanácti let. Jít na to trpělivě a nevšímat si toho, že třeba jiné hráčky míří nahoru rychleji," zmínila jednadvacetiletá Češka.

Český triumf v Torontu. Krejčíková se Siniakovou ovládly čtyřhru a mají třetí titul Český triumf v Torontu. Krejčíková se Siniakovou ovládly čtyřhru a mají třetí titul Čtěte zde

Ideálním příkladem může být její krajanka, o rok mladší Markéta Vondroušová. Bouzková necítila žádné ambice konkurovat jejímu bleskovému výstřelu mezi hvězdy. "Myslím, že naše cesta funguje dobře. Jdu nahoru svou vlastní rychlostí," řekla ještě před svým životním týdnem.

Krátce poté, co se propracovala do první stovky žebříčku, Bouzková rázně předvedla, že má schopnosti na to, zamířit ještě mnohem výš.

Na prestižním Rogers Cupu v Torontu prošla z kvalifikace do hlavní soutěže, aby tam následně poctivým běhavým tenisem zanechala nesmazatelnou stopu. V prvním kole smetla šestnáctiletou domácí držitelku divoké karty Leylah Fernandezovou. Dovolila jí jediný gem. 

A pak už jí osud do cesty stavěl jen ženy, které už zdvihly nad hlavu trofeje pro grandslamové šampionky. Set proti Bouzkové neuhrála vítězka US Open z roku 2017 Sloane Stephensová, ani královna French Open z téže sezony Jelena Ostapenková. Česká kvalifikantka pak v prvním setu přehrála i čerstvou wimbledonskou vítězku Simonu Halepovou, která poté zápas kvůli zranění skrečovala. 

Serena vs. Popelka, pojmenoval oficiální účet US Open následný semifinálový duel. A Bouzková nejlepší tenistce všech dob - a svému dětskému idolu - dokázala sebrat set.

Serena Williamsová během prvního dějství, který ztratila jasným poměrem 1:6 často nevěřícně kroutila hlavou. Ze strany na stranu létající česká atletka jí dělala obrovské problémy. Třiadvacetinásobná grandslamová vítězka tak po utkání musela přiznat, že ji mladá, dosud nepříliš známá Češka svou hrou dostala do úzkých.

"Byla to pro mě lekce. Soupeřka mě překvapila. Měla dobrou taktiku a skvěle ji plnila. Její pohyb byl vynikající. A já dělala strašně moc chyb. Musela jsem pak hodně věcí změnit, nebýt tak předvídatelná a víc běhat," prohlásila Američanka.

Bouzková opouštěla stadion se slzami v očích. Nebyly to ale primárně slzy zklamání. Ve tváři mladé Češky se zračilo dojetí nad tím, co právě dokázala.

"Toronto, získalo sis mé srdce. Hrát proti tolika šampionkám a proti Sereně v semifinále je prostě nezapomenutelné," napsala pak na sociální sítě česká hráčka dlouhodobě žijící a trénující v Brandentonu na Floridě.

Krátce poté se dočkala další velké pocty. Bouzkovou ocenila další americká ikona.

"Dobyla jsi naše srdce, Marie. Tvá sladká osobnost a bojovný duch. Byla radost sledovat tvé zápasy během týdne, který ti změnil kariéru," tweetovala bývalá světová jednička Tracy Austinová.

Češka během týdne vystřelila o bezmála 40 míst nahoru a je těsně za elitní padesátkou. Polepšila si i finančně. Na konto si připsala skoro tři miliony korun.

Završila tak snové léto, které odstartovala na Wimbledonu. Jako lucky loser se dostala do hlavní soutěže a zvládla vyhrát první kolo nad Němkou Monou Barthelovou. Byl to zlomový moment. Bouzková vyhrála první kariérní zápas na grandslamu a její sebevědomí konečně vykouklo z ulity.

Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Projděte si tenisové žebříčky ATP a WTA Prohlédněte zde

"Wimbledon je to nejspeciálnější místo, na kterém můžete získat svou první grandslamovou výhru. Byl to krásný moment a také se mi po něm ulevilo. Své hře jsem začala mnohem víc věřit a teď si to užívám," vysvětlila.

Krátce po Wimbledonu mladá Češka suverénně ovládla turnaj ITF v Kazachstánu a stala se hráčkou první světové stovky. Její jízda nesrovnatelně kvalitněji obsazeným Rogers Cupem přesto překvapila.

Sebedůvěra Bouzkové se po Torontu ocitla na úplně nové úrovni, doslova explodovala. Do začátku US Open zbývá jen čtrnáct dní a jednadvacetiletá tenistka se připojila k velmi širokému okruhu hráček, které se v New Yorku vyplatí sledovat. 

Nedělej to, varují doktoři. Fanatický Murray si nemůže pomoct a jde do extrému Nedělej to, varují doktoři. Fanatický Murray si nemůže pomoct a jde do extrému Čtěte zde
reklama