reklama

Slovensku roste tenisový supertalent. Je jako Štěpánek, umí infikovat soupeře

View this post on Instagram

🔝🎾🔥

A post shared by Benjamin Privara (@benjaminprivara) on

Najde soupeřovu slabinu, zanese do jeho hry virus a z tenisu mu udělá peklo. Tak na Slovensku popisují herní styl teprve patnáctiletého Petera Benjamina Privary. Srovnávají ho s Radkem Štěpánkem a mnou si ruce: někdejšímu federálnímu partnerovi roste supertalent, který má slovenský tenis vytrhnout ze současné bídy.

Slováci - podobně jako Češi - v mužské kategorii nezažívají své nejlepší odobí, to je bez debat.

Andrej Martin, Norbert Gombos i Jozef Kovalík oscilují na hraně elitní stovky žebříčku, zkušený Martin Kižan, letitý tahoun, padá rankingem a dokonce prý ve třiceti letech zvažuje konec kariéry, protože už ho tenis nenaplňuje.

Střelec s dělovým servisem i univerzál typu Štěpánka. To jsou čeští tenisoví talenti Střelec s dělovým servisem i univerzál typu Štěpánka. To jsou čeští tenisoví talenti Prohlédněte zde

A tak se východní sousedé s nadějí dívají do budoucnosti. Mají na co. Peter Benjamin Privara je nejlepším patnáctiletým tenistou celé Evropy, podle Tennis Europe dokonce dominuje i mezi o rok staršími hráči.

Kromě talentu disponuje aurou vítěze, v obrovské konkurenci tak potřebnou pro skutečný průnik mezi nejlepší. "Chci vyhrát všechny čtyři grandslamy, být světovou jedničkou, mým vzorem je Roger Federer," hlásí mladík.

"Je to maximalista, trénuje velmi tvrdě, a když vyhraje 6:1, vadí mu, že nevyhrál 6:0," říká o něm jeho otec Peter Privara, už devět let šéf slovenského cyklistického svazu. Syn kolo odmítl, připadá mu nudné, jak často opakuje v rozhovorech.

Když byl mladší, chtěl hrát fotbal, pak ale přišel na to, že pro něj týmové sporty nejsou nejvhodnější.

A tak se nakonec zamiloval do tenisu. "Líbí se mi, že je tak kreativní. Můžu si vymýšlet vlastní varianty i taktiku. Nejsem omezený jen čárami," dokazuje tenista, že o svém sportu na svůj věk do hloubky přemýšlí.

Otec mi cpal hlavu do mísy, obral mě o miliony. Lendlův sok po letech přiznal trauma Otec mi cpal hlavu do mísy, obral mě o miliony. Lendlův sok po letech přiznal trauma Čtěte zde

Jeho cílevědomost ilustruje i výběr trenéra - Privaru připravuje Čech Daniel Trčka, muž, který dříve spolupracoval s Radkem Štěpánkem i Tomášem Berdychem.

Pod jeho vedením přišly první výrazné úspěchy, které ještě více "nakoply" Privarovu motivaci. 

"Asi po roce jsem vyhrál první mezinárodní turnaj, v žebříčku jsem letěl nahoru. Pochopil jsem, že můžu být dobrý, a začal na sobě makat," vysvětluje tenista.

Český kouč má pro svého mladého svěřence jen slova chvály. "Peťo se dokáže přizpůsobit soupeři, dokáže dobře zahrát defenzivu, ale naučil se i ofenzivní styly. Umí i přejít k síti," říká Trčka v rozhovoru pro slovenský portál Sme.

V lecčems mu Privara připomíná Radka Štěpánka.

"Vidím tam tu spojitost. Oba dokáží najít slabinu soupeře a do jeho hry zanést virus. Najít styl, který soupeřovi krajně nevyhovuje. Takže i když třeba nemají v daném utkání výraznou převahu, umí to soupeři velmi znepříjemnit," dodává kouč.

"Myslím si, že si skvěle rozumíme. Díky němu jsem tam, kde jsem," pochvaluje si českého trenéra student sportovního gymnázia v Trenčianských Teplicích.

Muži, kteří protestují, jsou slaboši, říká Plíšková. Za rovné odměny ale nebojuje Muži, kteří protestují, jsou slaboši, říká Plíšková. Za rovné odměny ale nebojuje Čtěte zde
reklama