reklama

Šok. Sicilský "podvodník" ve čtvrtfinále Roland Garros. Možná se mi to zdá, nevěří Cecchinato

Marco Cecchinato po osmifinálové výhře nad Davidem Goffinem. Marco Cecchinato po osmifinálové výhře nad Davidem Goffinem. autor: Reuters
Největší překvapení letošního French Open má na svědomí Ital Marco Cecchinato. 72. hráč světového žebříčku je mezi osmičkou nejlepších a v souboji o semifinále vyzve Novaka Djokoviče.

Paříž - Absurdní situace. V době, kdy se dramaticky stupňuje boj proti nelegálním sázkám v tenise, září na grandslamovém turnaji tenista, který byl relativně nedávno uznán vinným z nekalých praktik.

"O tomhle nechci mluvit. Sorry," odpálil Marco Cecchinato jakékoli další dotazy na svou sázkařskou aféru z léta 2016. Italský svaz mu tehdy uložil osmnáctiměsíční distanc a pokutu 40 tisíc eur.

Rodák ze sicilského Palerma měl v roce 2015 na challengeru v Maroku vsadit na vlastní zápas a úmyslně prohrát. Stal se nejvýše žebříčkově postaveným hráčem, který byl kdy z podobného důvodu suspendován.

Cecchinato ale vytrvale svou vinu popíral. A nakonec dosáhl zvratu. Po odvolání nezávislý tribunál nejprve rozhodl o snížení trestu na rok, poté Italská olympijská komise dokonce tenistu obvinění zbavila. Oficiální důvod: důkazy k případu byly získávány protiprávně.

Stín pochybnosti už nad italským hráčem zůstal, cesta k největšímu úspěchu kariéry ale zůstala otevřená.

A Cecchinato po ní došel až do čtvrtfinále grandslamu. 

Že bude na antuce velice nebezpečný dokázal už v dubnu, kdy získal v Budapešti svůj první titul na okruhu ATP, byť nejprve prohrál v kvalifikaci a do hlavní soutěže se dostal až coby takzvaný "lucky loser".

Zisk trofeje ho katapultoval do elitní stovky a zajistil mu hlavní soutěž na Roland Garros. A téhle šance Cecchinato bezezbytku využil, ačkoli jeho pařížská jízda mohla mít konečnou už po prvním zápase. 

S Rumunem Copilem předvedl fantastický obrat z 0:2 na sety, rozhodující pátou sadu vyhrál až poměrem 10:8. Šlo o jeho první vítězství kariéry na grandslamovém turnaji. Ale nikoli poslední.

Pak ve třech setech vyřadil Argentince Trungelitiho a nastartoval úžasnou formu, kterou odnesli světoví hráči číslo 11 a 9.

Marco Cecchinato na French Open 2018 Štastný Cecchinato po výhře nad Goffinem. Foto: Reuters

Španěl Pablo Careňo-Busta uhrál proti Italovi jediný set, stejně jako Belgičan David Goffin. Jeden z favoritů turnaje dokonce obdržel od Cecchinata ve třetím setu potupného kanára.

"Je to pro mě nejlepší chvíle v životě. Možná je to sen, nevím. Jsem strašně šťastný, vždyť jsem porazil jednoho z nejlepších hráčů na světě," prohlásil nejníže postavený tenista, který dosáhl na čtvrtfinále Roland Garros od úspěchu Lotyše Gulbise před deseti lety.

Ital se o semifinále utká s bývalou světovou jedničkou, výtečně hrajícím Srbem Novakem Djokovičem. "To je úžasné. Je pro mě velká čest a potěšení zahrát si proti němu ve čtvrtfinále French Open," uvedl pětadvacetiletý Cecchinato.

Djokovič přiznal, že se se svým nadcházejícím soupeřem dobře zná. Často s ním v minulosti trénoval v Monte Carlu. 

"Marco si zaslouží velký respekt za to, co tady dokázal. Hraje výtečně a já se musím mít na pozoru," ujistil srbský favorit.

Nečekaná šplhounka Strýcová, trápící se Berdych i propadák Veselý. To jsou česká vysvědčení v Paříži Nečekaná šplhounka Strýcová, trápící se Berdych i propadák Veselý. To jsou česká vysvědčení v Paříži Prohlédněte zde
reklama