reklama

Studený čumák Berdych? Kdepak. Fanoušky vítal i v obchodě, ale podcenil českou stopu

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Nejlepší hráč bez vyhraného grandslamu, skvělý tenista, ale i smolař, který natrefil na nejsilnější generaci historie. To jsou nálepky, se kterými v sobotu odejde Tomáš Berdych do sportovního důchodu. A jsou vesměs pozitivní. Potýká se ale i s jednou negativní, kterou si tak trochu sám zavinil.

Dalo se to čekat. Bolesti zad po pár týdnech hraní neustávaly. Než se trápit a neustále se pokoušet o návrat na menších turnajích, bylo lepší ve 34 letech ukončit kariéru. Jeho rozlučka tak o víkendu okoření probíhající Turnaj mistrů. 

Rodák z Valašského Meziříčí si zaslouží potlesk. Přes šest let vydržel v první desítce žebříčku, vyhrál 13 turnajů ATP, byl světovou čtyřkou. Jeho konzistence na okruhu budila respekt i u největších hvězd, přestože jim vlastně jen asistoval u grandslamových úspěchů. 

S jednou nálepkou ale bojoval celou kariéru. Se svým obrazem v médiích i u fanoušků. Na kurtu s emocemi šetřil, respektive s těmi pozitivními. Častěji jste ho viděli se pohádat s rozhodčím o sporný míč než předvést nějaké to gesto pro fanoušky. Proto pro ně nepůsobil zrovna sympaticky.

Do škatulky extrovert Tomáše Berdycha nezařadíte ani mimo kurt. Na tiskových konferencích působí precizním profesionálním dojmem, zřídkakdy někoho pouští do svého světa. Leda skrze instagramový účet, kde však jeho obrázky z luxusních dovolených ždímají další žluč závistivých tenisových fandů.

Pravdou je, že český tenista zdaleka není tak studený čumák, jak se o něm povídá. V momentě, kdy tatínek Martin trochu lehkovážně vyzradil tajemství o synově sobotní rozlučce, se to začalo na sociálních sítích hemžit smutnými reakcemi ze strany hlavně zahraničních fanoušků.

"Úžasný hráč i jeho kariéra. Byl i vždycky milý k fanouškům. Jednoho deštivého dne jsem ho potkal v supermarketu v Cincinnati. Popřál jsem mu hodně štěstí pro US Open, přestože ještě na místním turnaji ho čekalo čtvrtfinále. Jeho trenér Vallverdu nám udělal ve spěchu fotku," vzpomíná na Twitteru Ahmed Abdelaal.

"Naprosto skvělý člověk. Narazil jsem na něj, když jsem čekal na výtah v hotelu, kde jsme oba byli před mnoha lety v Earl´s Court v Londýně. Šťastný odchod do důchodu, Tomáši," dodává jiný fanoušek Tim White. 

Českým fanouškům ovšem dlouhodobě víc imponoval showman Radek Štěpánek. Přitom ke stříbrné salátové míse v Davis Cupu dokráčeli hned dvakrát společně, rvali se za historický úspěch stejně. Přesto je o šest let starší Štěpánek populárnější postavou. Při vlastní rozlučce dokázal vyprodat O2 arenu.

To srovnání se přímo nabízí, tady je Berdychova největší slabina a nejspíš proto nemá doma takové zástupy fanoušků jako různě po světě. Vždyť pověstná "Berdych Army", skupinka asi tří desítek chlapíků, kteří do půl těla pomalovaní českou trikolorou pravidelně řádili na tribunách v Melbourne, svého času v Austrálii zlidověla. 

Nejdřív angličtina, pak až Češi

Proč? Na české fanoušky trochu zapomínal. Aniž by si to možná sám uvědomoval, na sítích komunikuje téměř výhradně pouze v angličtině. Nebýt nedávné kritiky na adresu nových venkovních dresů národní fotbalové reprezentace, hledali byste češtinu v Berdychově instagramových příspěvcích těžko.

Skvěle to ilustruje jeho vysvětlování uniklých informací o konci jeho kariéry. Nejprve natočil a vydal prohlášení v angličtině, teprve poté v češtině. I samotný plán, že zprávu o tom, že s tenisem končí, chtěl oznámit během soboty v Londýně během Turnaje mistrů, který vzhledem absenci české stopy zase tolik tuzemských fanoušků nesleduje, působí prazvláštně.

Berdych ukončí kariéru na Turnaji mistrů. Tatínek mu zkazil překvapení pro fanoušky Berdych ukončí kariéru na Turnaji mistrů. Tatínek mu zkazil překvapení pro fanoušky Čtěte zde

Samozřejmě. Tenista jeho kalibru si rozlučku na jednom z nejprestižnějších podniků sezony bezpochyby zaslouží. Vždyť mu tam nejspíš zatleskají všichni tři tenisoví velikáni (Djokovič, Federer, Nadal, pozn. red), kteří mu v kariéře vystavěli grandslamovou zeď. 

Ale nebylo by lepší se inspirovat příkladem Štěpánka nebo Lucie Šafářové a ještě předtím uspořádat tiskovou konferenci doma, konec okomentovat, zavzpomínat, ohlédnout se, poděkovat za podporu trenérům i fanouškům? Než aby se o tom veřejnost dozvídala "chybou" tatínka v bulvárním deníku? 

Jsou to detaily, které můžou v kontextu opravdu senzační kariéry vytáhlého blonďáka působit směšně nebo minimálně bezvýznamně, ale český fanoušek je vnímá. 

A je to škoda. Kdyby Berdych v minulosti na podobné aktivity o něco víc myslel, možná by jeho úspěchy stoprocentně docenili i čeští příznivci. 

reklama