reklama

Švihák! Torpédo! Jsi šampionka! Hecování Plíškovou nespasilo. Je to o démonech, řekl její kouč

Kristýna Plíšková. Kristýna Plíšková. autor: ČTK
Kristýna Plíšková usilovala o vyrovnání svého maximu na Wimbledonu, kterým je třetí kolo z roku 2015. Marně. Řekyně Marie Sakkariová ale potvrdila, že na Češky na trávě umí.

Londýn (od zvláštního zpravodaje) - Dvě a půl hodiny bojovala na prudkém slunci proti fyzicky skvěle připravené soupeřce. Utkání druhého kola Wimbledonu měla skvěle rozehrané. Ve druhém setu vedla 4:1 a byla dvě hry od postupu.

Kristýna Plíšková ale těžký boj s přemožitelkou Kateřiny Siniakové Řekyní Marií Sakkariovou prohrála. I přes neustálé povzbuzování její lavičky, na které trenéra Martina Fassatiho ještě podporoval fedcupový kapitán Petr Pála.

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde

"Pojď Kristy, švihák, švihák," připomínal kouč své svěřenkyni důležitost ostrosti servisů i returnů. "Jsi šampionka, dokaž si, co v tobě je," apeloval na ambicióznost Plíškové. "Bravo, to je torpédo," povzbuzoval po vítězném míči. Hned po skvěle zvládnutém tie-breaku prvního setu ale varoval: "Skvěle, ale jedem! Pořád fáráš!"

Kristýna Plíšková na kurtu číslo 14 v rozpáleném All England Clubu fárala, co mohla. Soupeřka ale nakonec byla nad její síly. Těsně. Po setech 7:6, 4:6, 4:6.

Trenére, dobře rozehraný zápas bohužel skončil porážkou. Proč se to dnes nepovedlo?

Klíčový byl samozřejmě druhý set. Ten první byl na vážkách, nahoru dolů, Kristýna ho zvládla, pak vedla 4:1 a měla dva brejkboly na 5:1. Soupeřka jí nedala šanci a servis udržela, chytla se a tam se to začalo lámat. Ona víceméně nic nezkazila, nasála tu šanci a šla si za ní.

Ničí chamtiví tenisté Wimbledon? Sedm jich vzdalo, odvezli si po milionu. Federer litoval diváky Ničí chamtiví tenisté Wimbledon? Sedm jich vzdalo, odvezli si po milionu. Federer litoval diváky Čtěte zde

Třetí set byl ale přesto hodně vyrovnaný…

Ano, Kristýna mě překvapila, strašně dlouho se tam držela, za což jí dávám kredit. Nicméně bylo tam strašně moc šancí, kdy ve dvou gemech vedla o dva fiftýny a oba ztratila. A to se bohužel počítá. V posledním gemu už Sakkariová zahrála skvěle a nedala Kristýně šanci.

Občas mi přišlo, že hrála Kristýna opatrně a nešla si pro vítězné míče. Viděl jste to také tak?

Ano, bohužel v těch důležitých momentech nebyla dostatečně agresivní. Nešla tolik do balonu, nešla si pro ten forhend po lajně, víceméně jí rozehrávala bekhend. Pak se to trochu zlepšila, šance tam byla. Škoda. Vždycky je to o té odvaze. Na tom budeme muset pracovat. 

Karolína Plíšková včera říkala, že ji překvapil hodně pomalý kurt, který jí úplně nevyhovuje. Měla to Kristýna stejně?

My jsme si říkali, že když svítí sluníčko, tak to bude dobré. Že bude servis létat a budou nějaké snadné body z podání. Ale nebylo to tak, soupeřka se servisem prakticky neměla žádný problém. Takže teď mám pocit, že ty kurty opravdu pomalejší jsou. Hraje se hodně výměn.

Sakkariová hraje asi životní tenis, ale rozhodně to byla soupeřka, která se porazit dala. Jak moc mrzí vyřazení ve druhém kole? 

Tím, že v prvním kole porazila Katku Siniakovou, jsme věděli, že bude nepříjemná. Hraje tady opravdu dobře. Bylo to o prvních dvou úderech ve výměně. Jakmile byla výměna delší, už to bylo horší pro Kristýnu. Navíc Sakkariová dobře četla servis, bylo strašně málo přímých bodů. Chtělo to hrát víc ven z kurtu, rychlý balon seshora. Ale všechna čest, zahrála opravdu dobře.

Kvitová končí už ve druhém kole Wimbledonu! A s ní i další čtyři Češi Kvitová končí už ve druhém kole Wimbledonu! A s ní i další čtyři Češi Čtěte zde

Předpokládám, že ambice byly vyšší, než druhé kolo…

Připravovali jsme se na to, je to jeden z vrcholů sezony. Kristýna potvrzuje stálejší formu, ale musí se etablovat na těch opravdu velkých turnajích. Já jí říkám, jestli chceš být šampionka, velká hráčka, tak prostě tyhle turnaje musíš přežít. Přežila první kolo, kde proti Vinciové zahrála výborně z 1:4 v prvním setu. Tohle byla souhra několika balónů, musíme si z toho vzít ponaučení a jít dál.

Když teklo do bot, vrhala Kristýna zoufalé pohledy k vám na lavičku. Bylo třeba ji neustále slovně podporovat. Hraje tam psychika opravdu natolik klíčovou roli?

Ano, nám to funguje na těch turnajích, kdy si tam za ní můžu jít na chvíli sednout a zklidnit jí. Z 95 procent to zapůsobí a zafunguje. Na grandslamech je to takhle specifické, tak aspoň musí cítit tu pozitivitu a podporu z lavičky. Ale samozřejmě, že to, co se odehrává hráčce v hlavě, když je tam sama, to jsou ty démoni, kteří dělají ten dobrý nebo naopak horší výkon. 

Tetování české naděje, jahody se smetanou, nezmar Ferrer. To byl druhý den Wimbledonu Tetování české naděje, jahody se smetanou, nezmar Ferrer. To byl druhý den Wimbledonu Prohlédněte zde
reklama