reklama

Takhle bych vypadala jako nahá černoška. Ukrajinka fotkami pobouřila tenisový svět

Chtěla ukázat, že všechny barvy pleti by měli všichni vnímat stejně, ale rozpoutala vlnu kritiky. Ukrajinská tenistka Dajana Jastremská svůj odvážný příspěvek ze sociálních sítí raději smazala.

Půl těla včetně tváře si ukrajinská tenisová hvězdička ztmavila, druhou půl nechala svou bílou barvu kůže, nafotila se nahá, obrázky vyvěsila na sociální sítě a k tomu připsala slovo "rovnost". Čekala, že tím podpoří boj proti rasismu, ale schytala vlnu kritiky.

Učili ji, aby mě nenáviděla. Martina mě ale utěšovala i na pohřbu, přiznala Evertová Učili ji, aby mě nenáviděla. Martina mě ale utěšovala i na pohřbu, přiznala Evertová Čtěte zde

"Kdy to konečně přestane a běloši ze sebe nebudou dělat černochy?" zněly nejčastější komentáře. Galerie vzbudila velký ohlas v tenisovém světě, ozval se fanklub Japonky Naomi Ósakaové i někteří novináři.

Podoba Ukrajinky totiž připomíná "blackface", tady formu divadelního make-upu, kterým v minulosti bělošští herci karikovali černochy, a přispívali tak k šíření rasových stereotypů.

"Chápu, že jste chtěla upozornit na rovnost všech ras, ale tohle je úplně mimo. Měla byste si přečíst některé články o historii, abyste pochopila, jak nešťastné tohle je," stálo v jednom z komentářů na Instagramu, který Jastremská nejprve smazala a pak smazala i publikované fotky.

"Dnes jsem publikovala fotografie, o kterých jsem si myslela, že budou šířit zprávu o rovnosti ras. Nestalo se a byly špatně pochopeny. Rozhodně nebyly míněné jako karikatura," napsala pak Jastremská v oficiálním prohlášení.

Dvacetiletá ukrajinská tenistka patří k největším talentům na okruhu WTA, momentálně je 25. na světě. Mezi hráčkami má ale i poměrně kontroverzní pověst. Podle některých často úmyslně zdržuje zápas a snaží se rozhodit soupeřky tím, že se nechává ošetřovat, i když není zraněná. 

reklama