Tenis se zvrhl v korupční tsunami, zjistili vyšetřovatelé. Zvažuje se zákaz live sázek

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 4. 2018 11:30
Podle čerstvé zprávy vyšetřovatelů je tenis zodpovědný za třikrát tolik podezřelých sázek než všechny ostatní sporty dohromady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Londýn - Dlouhých sedmadvacet měsíců trvala mravenčí práce vyšetřovatelů. Vycházejí z ní šokující zjištění. O tom, že se v tenisovém prostředí ovlivňují zápasy kvůli sázkám, se všeobecně vědělo. Tak obrovský rozsah problému přesto nikdo nečekal.

"Tenis bojuje s korupční tsunami," píší britské deníky. Rozsáhlá zpráva, která stála 20 milionů liber a její zveřejnění proběhlo ve středu v Londýně, přináší samé alarmující informace.

Tenis je podle ní zodpovědný za trojnásobek podezřelých sázek než všechny ostatní sporty dohromady.

Nekalé praktiky bují zejména na turnajích nižších kategorií. Hráči a hráčky patřící do absolutní špičky a vydělávající velké peníze povětšinou nemají zájem ovlivňovat své zápasy. Naopak na turnajích ITF často nastupují sportovci, jimž kariéra přináší vysoké náklady a minimální zisky.

Někteří z nich ani nemají ambice na svůj sportovní rozvoj, proto se kvůli slušnému výdělku nechají zlákat sázkařskými gangy. 

Největší výskyt ovlivněných zápasů je na turnajích nejnižší kategorie, kde jsou prize money nižší než náklady hráčů. Podezření z vypuštěných zápasů však od roku 2016 čelilo nebo čelí hned šestnáct tenistů patřících do elitní padesátky žebříčku.

"Situace je žalostná. Tenis poskytuje výživnou půdu pro tyto záležitosti. Problém narušuje integritu celé hry a je hluboce zakořeněný," prohlásil respektovaný právník Adam Lewis.

Zpráva přináší výpovědi lidí z prostředí sázek, kteří se v uplynulých dvou letech snažili do problematiky proniknout. "Situace v tenise je chmurnější než chmurná," uvedl doslova jeden z nich.

Za zlatou éru "cinklých" zápasů označil každoroční období od října do konce sezony. V něm už níže postavení tenisté nehledí na výsledky, ale spíše na své finanční zajištění. 

"Během tohoto období jsme vystopovali v průměru dva nebo tři ovlivněné zápasy denně na různých podnicích organizace ITF," dodal.

Lewisův Nezávislý panel (Independent Review Panel) byl ustanoven v únoru 2016 jako reakce na investigativní práci britské BBC a webové stránky Buzzfeed. Novináři částečně odhalili problém fixlování zápasů, který tenis tají dlouhé roky.

Obecně o dodržování čestných zásad bílého sportu dbá Tennis Integrity Unit (TIU), ovšem její práci označil Nezávislý panel za výrazně nedostatečnou.

Obrovskou výhodou pro korupční prostředí se ukazují být živé sázky. Nezávislý panel proto doporučuje jejich omezení, zejména na turnajích kategorie Futures. "Bylo by záhodno, aby ITF ukončila dohodu o prodeji dat z těchto turnajů sázkovým kancelářím," uvedl Lewis. Zpráva uvádí, že míra hrozby ovlivnění klesá v případě, když tyto turnaje nejsou dostupné k live sázkám.

"Omezit trh sázkových kanceláří může být řešením. Jsou jednou z příčin problémů. Omezení by zlepšilo systém prevence," vysvětlil Lewis.

Doslova zděšení vyvolala v tenisové společnosti anonymní anketa, která je součástí zprávy. Vyšetřovatelé v ní vyzpovídali 3200 hráčů a hráček. Výsledky ankety dobře ilustrují rozsah problému.

Neuvěřitelných 500 z nich přiznalo přímé či nepřímé zkušenosti se sázením na vlastní duely. Přibližně stejný počet hráčů uvedl, že se setkal s prodejem zápasů třetím osobám.

"Navíc předpokládáme, že ta reálná čísla budou ještě o něco vyšší. Ne každý se přizná, i když je anketa anonymní," řekl Lewis.

14,5 procenta hráčů má zkušenosti s prodejem zápasů. 35 procent z nich přiznalo, že se k podobné činnosti uchýlili víc než jednou. 16 procent dotázaných zná tenisty, kteří sází na zápasy. Problémem je i vynášení interních informací sázkařům. Nejčastěji jde o zprávy o drobných zraněních, které nejsou veřejnosti známy. O těchto praktikách ví až 11 procent respondentů.

 

Právě se děje

Další zprávy