Veselý na senzaci s Djokovičem v Monte Carlu nenavázal, Berdych opět otáčel

Aktualizováno 19. 4. 2017 13:36
Jiří Veselý ve druhém kole masters v Monte Carlu podlehl Stanovi Wawrinkovi 2:6, 6:4, 2:6, a nedokázal tak zopakovat senzaci z loňského turnaje, kde ve stejné fázi dokázal porazit Novaka Djokoviče. Do třetího kola naopak prošel Tomáš Berdych, jenž sice s veteránem Tommy Haasem prohrál první set, utkání ale dokázal otočit.
Jiří Veselý
Jiří Veselý | Foto: Reuters

Monte Carlo - Tenista Tomáš Berdych otočil na antuce v Monte Carlu souboj s Tommym Haasem a německého veterána ve druhém kole porazil po téměř dvou hodinách 3:6, 6:1 a 6:4. V turnaji naopak skončil Jiří Veselý, který prohrál s třetím nasazeným Stanem Wawrinkou ze Švýcarska 2:6, 6:4 a 2:6.

Devátý nasazený Berdych v prvním setu více chyboval a přišel o servis na 1:3. Za stavu 3:5 měl svůj první brejkbol, ale nepovedeným returnem ho promarnil a po dalším autu z bekhendu ztratil i set 3:6. Pak si na lavičce zavolal fyzioterapeuta.

"Mám divný pocit, nepříjemný tlak v noze při pohybu," říkal Berdych o pauze. Sundal si preventivní tejp z kotníku a fyzioterapeut mu nohu prohmatal. Devátý nasazený český hráč si znovu obul botu a pokračoval bez omezení a daleko lépe než předtím.

Ve druhém setu šel do vedení 2:0. Sice nechal devětatřicetiletého německého tenistu snížit, když si prohrál servis na 2:1, ale následně získal čtyři hry v řadě. V duelu s ředitelem turnaje v Indian Wells si tak vynutil třetí set.

V rozhodující sadě nepovolil soupeři ani jeden brejkbol. Sám nejdříve neuspěl v sedmé hře, v které vedl 40:15, ale Haas se zachránil přímým bodem z podání a esem. O dvě hry později už Berdych jeho podání prolomil. Při svém servisu zápas razantně ukončil čistou hrou a jako tečku vytáhl dvě esa za sebou. Někdejší světovou dvojku porazil potřetí v pátém vzájemném duelu.

Ve 3. kole se Berdych při svém třináctém startu v turnaji utká s pátým nasazeným Marinem Čiličem z Chorvatska, jenž porazil 6:3, 6:0 Francouze Jérémyho Chardyho. S bývalým svěřencem svého současného kouče Gorana Ivanišoviče má Berdych pozitivní zápasovou bilanci 6:5 a v roce 2012 ho v Monte Carlu, kde mají oba hráči trvalé bydliště, ve dvou setech porazil.

Veselý do zápasu s Wawrinkou špatně vstoupil. S trojnásobným grandslamovým šampionem prohrával za jedenáct minut 0:3 a první set už nezachránil. Ve druhé sadě se ale zlepšil, držel s favoritem krok a díky brejku ze sedmé hry dokázal set získat. Ve třetí sadě ale znovu dominoval Wawrinka a Veselý zápas ukončil dvojchybou.

S Wawrinkou prohrál Veselý i druhý vzájemný zápas. Pohoršil si tak bilanci s hráči světové desítky, které dokázal porazit jen dvakrát ze 17 duelů. Loni v Monte Carlu šokoval vítězstvím nad tehdejší světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem.

Současný král žebříčku Andy Murray z Británie vstoupil do antukové sezony vítězstvím 7:5, 7:5 nad Lucemburčanem Gillesem Müllerem. Devětadvacetiletý Skot, jenž si dal po brzkém vyřazení v Indian Wells více než měsíční pauzu kvůli zranění lokte, se chce letos v Monte Carlu pokusit o první finále.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, dotace 4,301.125 eur):

Dvouhra - 2. kolo:

Wawrinka (3-Švýc.) - Veselý (ČR) 6:2, 4:6, 6:2, Thiem (6-Rak.) - Haase (Niz.) 6:3, 6:2, Berdych (9-ČR) - Haas (Něm.) 3:6, 6:1, 6:4, Carreňo (13-Šp.) - Chačanov (Rus.) 6:4, 6:4, Murray (1-Brit.) - Müller (Luc.) 7:5, 7:5, Čilič (5-Chorv.) - Chardy (Fr.) 6:3, 6:0, A. Zverev (14-Něm.) - F. López (Šp.) 6:0, 6:4, Ramos (15-Šp.) - Berlocq (Arg.) 6:2, 6:2, Nadal (4-Šp.) - Edmund (Brit.) 6:0, 5:7, 6:3, Struff (Něm.) - Dimitrov (8-Bulh.) 4:6, 6:3, 6:2, Pouille (11-Fr.) - Lorenzi (It.) 6:2, 6:4, Schwartzman (Arg.) - Bautista (12-Šp.) 6:3, 7:6 (7:3).