reklama

Pro soupeřky hlavolam, pro Strýcovou výtah vzhůru. Nečitelná Tchajwanka trápí hvězdy

Sie Šu-wej Sie Šu-wej autor: Reuters
Přijde rána k základní čáře, nebo čop za síť? Nečitelnost tchajwanské tenistky Sie Šu-Wej dělala Petře Kvitové a Karolíně Plíškové na turnaji v Dubaji ohromné starosti. Zatímco první ji porazila s odřenýma ušima, pro druhou znamenala stopku. Jejich krajance Barboře Strýcové ale čínská tenistka přináší jen radost. Po loňském Indian Wells spolu v deblu vyhrály další velký turnaj a z plzeňské rodačky už je ve čtyřhře světová trojka.

Rodačka z Tchaj-wanu v lednu oslavila už 33. narozeniny, ale to vůbec nic neznamená. I ve svém věku zatápí o mnoho let mladším tenistkám.

V singlu se dlouhodobě motá kolem první třicítky, ale pravidelně poráží hráčky první desítky. Loni takhle šokovala na australském grandslamu Španělku Garbiňe Muguruzaovou, na Wimbledonu pak Rumunku Simonu Halepovou.

"Když jdete s ní na kurt, absolutně netušíte, co přijde, jaký úder zahraje, jak zareaguje, jak bude returnovat, nic u ní nejde předvídat," řekla Petra Kvitová poté, co Tchajwanku minulý týden porazila v semifinále turnaje v Dubaji.

Usměvavá Asiatka má hodně specifický herní styl, raketu drží v obou rukou při forhendu i bekhendu. Soupeřkám se těžko čte hra, protože nedokáží do poslední chvíle odhadnout, jaký úder a v jakém úhlu jim přiletí.

"Často hraje nízko nad sítí, třeba centimetr nad páskou, musíte být pořád hodně nízko, abyste byli u míčku včas," vysvětluje Kvitová.

Zatímco ta ji díky jednomu brejku v rozhodující třetí sadě udolala, Karolína Plíšková už takové štěstí neměla a ve čtvrtfinále se Šu-Wej prohrála i přesto, že ve třetím setu vedla 5:1.

Po příletu byla vyčerpaná, ale zahrála si finále. Je to jako vítězství, říká Kvitová Po příletu byla vyčerpaná, ale zahrála si finále. Je to jako vítězství, říká Kvitová Čtěte zde

"Byla jsem už unavená a ona v závěru zahrála skvěle, má úžasný cit pro míč, u ní prostě nikdy nevíte, co její raketa dokáže," dodala tenistka z Loun.

Zatímco dvěma Češkám naháněla Šu-Wej strach, jedné přinesla velkou radost. Po boku Barbory Strýcové celý podnik ve Spojených arabských emirátech vyhrály. Loni takhle opanovaly Indian Wells, letos se jim na konci zimy zadařilo zase. 

"Jsem ráda, že spolu hrajeme. Užíváme si to spolu a na kurtu je to dobrá kombinace. Obě běháme, dobře pokrýváme kurt, doplňujeme se," libuje si tchajwanská bojovnice.

Strýcová, která v páru platí za výřečnější tenistku, může být nadšená, díky vítězství v Dubaji se posunula už na třetí místo deblového žebříčku a blíží se dalším dvěma krajankám Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové, které jsou před ní na absolutním vrcholu.

"Ona je výborná na síti i u základní čáry, má kouzelné ruce, takže když jsem u pásky pro změnu já, dokáže mi balóny skvěle připravit," chválí parťačku plzeňská rodačka.

Zatímco pro ostatní je nečitelná, pro Strýcovou je Šu-Wej otevřená kniha. "Obě jsme hráčky, které nemají zrovna velkou sílu, ale dokážeme míčky vyhrát trochu jinak. Známe se už od juniorů a já přesně vím, kdy od ní můžu co čekat," tvrdí plzeňská rodačka.

Společně je teď čeká velká výzva v podobě obhajoby bodů z titulu v Indian Wells. "Jen tak ji neopustím, hraje se nám spolu dobře," dodává Češka, která přišla hned na začátku sezony o čerstvě těhotnou parťačku Andreu Sestini Hlaváčkovou.

Odvážná kráska, vyzývatelka Češek i pohaslý talent. Bouchardová slaví pětadvacetiny Odvážná kráska, vyzývatelka Češek i pohaslý talent. Bouchardová slaví pětadvacetiny Prohlédněte zde
reklama