reklama

Tenista Bašič získal v Sofii premiérový titul a poprvé v kariéře se posune do stovky

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Bosňan Mirza Bašič porazil v Sofii Rumuna Copila.

Sofia - Bosenský tenista Mirza Bašič vyhrál v Sofii poprvé v kariéře turnaj ATP. Ve finále porazil Rumuna Mariuse Copila 7:6 (8:6), 6:7 (4:7), 6:4. Pro oba to byla premiérová finálová účast na elitním okruhu.

Copil je sice ve světovém žebříčku o 36 míst výš než Bašič, ale ve finále roli papírového favorita nepotvrdil. Nepomohlo mu ani 19 es. Šestadvacetiletý bosenský tenista v sobotu překvapil vítězstvím nad turnajovou jedničkou Švýcarem Stanem Wawrinkou a šanci na životní úspěch už si 129. hráč světového žebříčku nenechal uniknout.

Bašič, který začal turnaj v kvalifikaci, vydělal triumfem přes 89 tisíc eur (2,2 milionu korun) a poprvé se posune do první stovky světového žebříčku.

Španělské finále na tenisovém turnaji v Quitu vyhrál outsider Roberto Carballés. Čtyřiadvacetiletý hráč, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace, zvítězil nad druhým nasazeným Albertem Ramosem 6:3, 4:6, 6:4 a získal první titul na ATP Tour.

Carballés dosáhl na prvním letošním antukovém turnaji elitního okruhu největšího úspěchu v kariéře. Dosud byl pouze jednou v semifinále, kam se probojoval před čtyřmi lety v Casablance rovněž na své oblíbené antuce.

Bez komplikací. Takový byl nedělní Fed Cup v Praze, oslavy postupu viděl také Okamura Bez komplikací. Takový byl nedělní Fed Cup v Praze, oslavy postupu viděl také Okamura Prohlédněte zde

Světovou jednadvacítku Ramose porazil 107. hráč žebříčku podruhé, jinak mu čtyřikrát podlehl. Ve světovém žebříčku si Carballés polepší na 89. místo a bude nejvýš v životě.

Carballés vystřídal na pozici šampiona z Quita dominikánského tenistu Víctora Estrellu Burgose, jenž ovládl úvodní tři ročníky.

Tenisový turnaj mužů v Sofii (tvrdý povrch, dotace 561.345 eur):

Dvouhra - finále:

Bašič (Bosna) - Copil (Rum.) 7:6 (8:6), 6:7 (4:7), 6:4.

Čtyřhra - finále:

Haase, Middelkoop (4-Niz.) - Mektič, Peya (2-Chorv./Rak.) 5:7, 6:4, 10:4.

Tenisový turnaj mužů v Quitu (antuka, dotace 561.345 dolarů):

Dvouhra - finále:

Carballés (Šp.) - Ramos (2-Šp.) 6:3, 4:6, 6:4.

reklama