reklama

Sir Andy Murray a spol. Britské sportovce čeká pocta od královny

Andy Murray Andy Murray autor: Reuters
Královna Alžběta II. pasuje na rytíře tenistu Andyho Murrayho a atleta Mohameda Faraha. Titul "Dáma" budou moct užívat vícebojařka Jessica Ennisová-Hillová či veslařka Katherine Graingerová.

Londýn - Ze současného nejlepšího tenisty světa Andyho Murrayho bude od Nového roku Sir. Dvojnásobného wimbledonského vítěze i olympijského šampiona pasuje královna Alžběta II. na rytíře. Stejné pocty se dočká například i atlet Mohamed Farah, čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10.000 metrů.

Na královnině tradičním novoročním seznamu oceněných jsou i vícebojařka Jessica Ennisová-Hillová či veslařka Katherine Graingerová, které mohou užívat titul "Dáma". Na Novém Zélandu, který je součástí monarchie, obdržela stejné ocenění koulařka Valerie Adamsová.

Devětadvacetiletý Murray teprve nedávno prohlásil, že se na podobné ocenění cítí ještě mladý. "Samozřejmě každé ocenění znamená uznání za něco, čemu je člověk zcela a úplně oddán. Ale je mi teprve 29, mohu ještě udělat spoustu chyb a věci se mohou vyvinout úplně jiným směrem. Mohu jenom slíbit, že budu dál tvrdě pracovat," řekl tenista.

Murray v tomto roce obhájil v Riu de Janeiro olympijské prvenství z Londýna, ve Wimbledonu zopakoval triumf z roku 2013 a na konci tohoto roku sesadil z čela světového žebříčku Novaka Djokoviče ze Srbska. Královna jej ocenila už v minulosti, po londýnském olympijském prvenství se stal důstojníkem Řádu britského impéria.

Třiatřicetiletý Farah v Riu stejně jako před čtyřmi lety v Londýně vyhrál běžecké závody na obou nejdelších atletických tratích na dráze. Zisk ocenění somálského rodáka dojal. "Splnil se mi sen. Když pohlédnu zpátky na toho osmiletého chlapce, který přišel ze Somálska a neuměl slovo anglicky, tak bych si nedokázal představit, že to někdy dotáhnu takhle daleko," řekl Farah.

Ennisová-Hillová v Riu získala stříbro v sedmiboji a přidala jej k londýnskému olympijskému prvenství. Po sezoně ukončila ve 30 letech kariéru stejně jako jednačtyřicetiletá Graingerová. Ta kariéru završila rovněž olympijským stříbrem po londýnském triumfu, z olympiád má na kontě ještě další tři druhá místa. Adamsová byla v Riu po titulech v Pekingu a Londýně rovněž stříbrná.

reklama