reklama

Wimbledon boří předsudky. Debl hraje první lesbický pár. Pánové, přidejte se, vyzývá

Greet Minnenová a Alison van Uytvancková na Wimbledonu 2019 Greet Minnenová a Alison van Uytvancková na Wimbledonu 2019 autor: ČTK
Přijely na nejstarší turnaj protkaný konzervativními pravidly, ale rozhodně se nestydí. Belgické tenistky Alison Van Uytvancková a Greet Minnenová tvoří už tři roky mimo kurty pár, nyní spolu hrají deblovou soutěž na Wimbledonu. Slibují si od toho prolomení předsudků a dodání odvahy dalším hráčkám, a především hráčům, aby se nebáli přiznat homosexuální orientaci.

V březnu loňského roku obě Belgičanky otevřeně přiznaly, že se milují. Jedna druhou podporují v hráčských boxech a po vítězství se nestydí na veřejnosti políbit. Nyní svůj vztah ještě povýšily.

Tenisová historie pamatuje na velká jména, která oznámila homosexuální orientaci. Martina Navrátilová, Billy Jean Kingová, Amélie Mauresmová. Van Uytvancková a Minnenová se ale staly prvním lesbickým párem v hlavní deblové soutěži Wimbledonu.

"Rádi bychom, aby teď víc lidí přišlo a řeklo ´je to OK´. Lidi si zase o trochu víc zvyknou," vysvětlila boj proti předsudkům Van Uytvancková.

Podle ní to může pomoci otevřít dveře i mužům, kteří se "coming outu" často brání. "Uvolní to atmosféru, zase bude o něco snazší o tom mluvit," dodala.

"Ještě těžší situaci mají muži v týmových sportech, protože vás nemusejí mezi sebou chtít. Ale to vůbec nevysvětluje, proč se nepřizná více tenistů. Všichni víme, že mezi námi jsou gayové, ale jsou tak zakuklení a tak se skrývají, že ani nevím, kým jsou," uvedla před časem Martina Navrátilová.

Přiznaných mužů gayů najdete v tenisové historii opravdu jen málo. Nedávno to odtajnil například bývalý hráč Brian Vahaly, v 30 letech minulého století kvůli orientaci trpěl Němec Gottfried von Cramm nebo ještě před ním Američan Bill Tilden.

"Jsou mezi námi, ale osobně, kdybych byla muž, bylo by pro mě mnohem těžší se přiznat kvůli stereotypům, které ve společnosti máme,"  prohlásila Van Uytvanck. 

Belgičanky zatím působí jako harmonický pár i na kurtu. V All England Clubu prosvištěly do druhého kola a nyní je čeká sesterské duo Latisha a Chao-čching Čan.

Plíškové tleskala hvězda Pirátů z Karibiku, modelka z klipů i slavný pilot formule 1 Plíškové tleskala hvězda Pirátů z Karibiku, modelka z klipů i slavný pilot formule 1 Prohlédněte zde
reklama