Tichá Češka a divoká Američanka. Fenomén týmu Bucie se zrodil z rande naslepo

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2016 10:29
Dvě společné sezony, tři grandslamové tituly. Taková je skvostná bilance česko-amerického tenisového páru Lucie Šafářová – Bethanie Matteková-Sandsová. Po Australian Open a Roland Garros triumfoval také na US Open.
US Open 2016: Lucie Šafářová a Bethanie Matteková-Sandsová
US Open 2016: Lucie Šafářová a Bethanie Matteková-Sandsová | Foto: Reuters

New York – Působí jako dva jasné protiklady. Lucie Šafářová vždy platila na tenisovém okruhu spíše za jednu z klidnějších a nenápadnějších hráček, tedy než potkala osobitého a extrovertního kanadského trenéra Roba Steckleyho.

Naopak Bethanie Matteková-Sandsová odjakživa budila pozornost, ať už vrozenou drzostí, či až punkovým stylem oblékání, kdy v jejím tenisovém šatníku dominovaly a stále dominují třeba pruhované či jinak nestandardní podkolenky.

Přesto jim vzájemná spolupráce po nedělním finále čtyřhry na US Open vynesla již tři grandslamové tituly. Fenomén "týmu Bucie" se nezrodil přirozenou cestou, pár se dal dohromady vlastně úplnou náhodou. 

I tak se ale dá někdy dojít k výjimečnému vztahu. Na začátku bylo rande naslepo, z něhož se postupem času vyvinulo nevšední přátelství. A z něj záhy vyplynuly obrovské tenisové úspěchy.

Tohle partnerství trvá necelé dva roky. Začalo v úvodu ročníku 2015, krátce před startem úvodního grandslamu sezony, tedy Australian Open. 

Bethanie: Lucka mi dala šanci

"Bylo to opravdu takové rande naslepo. Dílo náhody. Ani jedna jsme neměly partnerku pro Australian Open a rychle jsme potřebovaly někoho sehnat," vypráví s odstupem času Bethanie Matteková-Sandsová.

"Já jsem navíc neměla odehráno příliš deblů, na kurty jsem se vracela po zranění, takže jsem neměla potřebné body na žebříčku. Ale Lucka mi dala šanci,“ směje se jednatřicetiletá rodačka z Rochesteru v Minnesotě.

Šafářová dodnes vzpomíná, jak jí nevonělo, že se s novou partnerkou nemůže před Melbourne rozehrát na žádném z přípravných turnajů. 

"Nikdy předtím jsme spolu nehrály. Zeptala jsem se Bethanie, jestli si před Australian Open zahrajeme v Sydney. A ona jen řekla, že ne. Že je už domluvená se Saniou Mirzaovou. Bylo to zvláštní. Jenže pak jsme Australian Open vyhrály,“ vzpomíná Šafářová na snový úvod nové deblové kapitoly.

Skvěle se doplňují, na kurtu i mimo něj

Dvě povahově rozdílné tenistky až překvapivě brzy našly společnou řeč. "Chemie mezi námi funguje perfektně. Skvěle se doplňujeme, na kurtu i mimo kurt. Navzájem jsme si sedly," přiznává devětadvacetiletá brněnská rodačka.

Superlativa na svou kolegyni chrlila i po nedělním finále newyorského grandslamu, ve kterém tým Bucie otočil špatně se vyvíjející duel s turnajovými jedničkami Kristinou Mladenovicovou a Caroline Garciaovou z Francie.

"Mám výtečnou parťačku, deblistku i singlistku, a to je základ úspěchu," říkala Šafářová. Hlavní roli v rozhodujícím duelu o titul ale hrála právě ona, což po utkání přiznala i Matteková-Sandsová.

"Myslím, že Lucka měla o něco více energie než já. Držela mě a dodávala mi sílu. Ale tak už to mezi dobrými přáteli chodí. Někdy pak stačí jen pár míčků a celý zápas se může rázem otočit. A to se také stalo," uvedla olympijská vítězka z Ria, kde slavila v mixu společně s Jackem Sockem.

Šest grandslamů, tři tituly

Jedním z největších kouzel Bucie je fakt, že se obě kamarádky tenisem baví i v těch nejvypjatějších momentech nejvypjatějších zápasů. Na stadionu Arthura Ashe byla znovu k vidění záplava úsměvů a veselých gest. I přesto, že se hrálo 11. září, tedy na výročí jednoho z nejčernějších dnů americké historie.

"Nepropadaly jsme panice, ať bylo skóre jakékoliv. Stále jsme byly pozitivní a na kurtu jsme si to spolu zase užily. I když to pro mě bylo samozřejmě hodně emotivní vzhledem k okolnostem," svěřila se Matteková-Sandsová, jež nastoupila s podkolenkami v barvách americké vlajky.

Česko-americký pár potvrdil svou letošní dominanci na tvrdém povrchu, na kterém nastoupil do dvanácti zápasů a všechny ovládl. Celkově během dvou let spolupráce hrály na pěti "betonových" turnajích a ze čtyř si odvezly titul.

Úchvatná je také jejich bilance na grandslamech. Společně hrály na šesti turnajích velké čtyřky a z toho v polovině případů svou jízdu zakončily ziskem vítězné trofeje. Jediným prokletím je pro ně zatím legendární Wimbledon.

 

Právě se děje

Další zprávy