reklama

Titáni se mu klidí z cesty. Djokovič vyhraje kalendářní grandslam, věští experti

Novak Djokovič Novak Djokovič autor: Reuters
Ne každý ho miluje, budí emoce, ale na kurtu má letos neotřesitelnou pozici. Řeč je o tenisové jedničce Novaku Djokovičovi. Před Wimbledonem je opět hlavním aspirantem na triumf a nejen to, někteří experti věří, že to je jen další stupínek k zisku kalendářního grandslamu.

Sotva stihli všichni čerství grandslamoví šampioni z Paříže uložit trofeje na poličky, je tady po 15 dnech další tenisový svátek. Tentokrát se po dvou letech otevřou brány All England Clubu. Loni zůstaly kvůli pandemii koronaviru zavřené a fanoušci jsou tak letos extrémně natěšení.

Česká hrozba Krejčíková. Na Wimbledonu může být ještě lepší, tvrdí osobnosti Česká hrozba Krejčíková. Na Wimbledonu může být ještě lepší, tvrdí osobnosti Čtěte zde

Témat je obzvláště v mužském pavouku spousta. Ať už je to návrat domácí legendy Andyho Murrayho, nebo pokus o velké představení Rogera Federera, kvůli kterému se odhlásil z dobře rozjetého French Open. Nebo forma krále posledních dvou podniků velké čtyřky Novaka Djokoviče.

Kromě toho, že první polovinu sezony zvládl skvěle a prohrál pouhé tři zápasy, vzrostly jeho akcie na londýnský triumf poté, co Španěl Rafael Nadal ohlásil, že vynechá Wimbledon i následné olympijské hry.

"Má první reakce byla obrovské zklamání. Je jasné, že olympiáda je v nabitém programu komplikace, ale Wimbledon? Věřím, že pro to měl vážný důvod, možná hrál na antuce příliš zápasů," spekuluje expert Eurosportu Mats Wilander. 

Stejně jako Nadal se z londýnské trávy i z cesty do Tokia odhlásil také Rakušan Dominik Thiem, kterého ale nepustí do hry zranění. Z první pětky žebříčku tak zbude jen trojka. 

"Je to jasná zpráva, oba chtějí být stoprocentně připravení na na US Open. U Rafy je asi větší pravděpodobnost, že uspěje na tvrdém povrchu než na trávě," nechal se slyšet jeho krajan Alex Corretja. 

Pro Djokoviče se dveře otevírají i proto, že ani další tenisový titán, Roger Federer, zatím neoplývá formou. Po přechodu z oranžové drti vyhrál v generálce v Halle jen jeden zápas.

"Roger je ještě v procesu. Na druhou stranu, trochu se bojím, jestli je jeho koleno opravdu stoprocentní a zvládne se na trávě pohybovat. Upřímně, bude potřebovat hodně dobrý první týden, aby chytil rytmus a dostal se daleko," věští Corretja.

Muchová se do olympijské nominace nevešla, Veselý účast v Tokiu vzdal Muchová se do olympijské nominace nevešla, Veselý účast v Tokiu vzdal Čtěte zde

I proto věří Djokovičovi, který se může 20. grandslamovým titulem vyrovnat v historickém žebříčku právě dvojici Federer - Nadal. 

"Ale není to jen proto, že nejsou tihle dva úplně ready. Ale proto, jak zvládl poslední dva grandslamy. Že bude výborný v Austrálii, to jsme asi všichni čekali, ale Roland Garros? V semifinále proti Rafovi dokázal držet top level hry neuvěřitelné čtyři hodiny. Zopakovat něco podobného na trávě by pro něj mělo být snazší," komentuje Španěl.

To Wilander jde ještě dál a myslí si, že srbský tenista zkompletuje kalendářní grandslam.

"Jde si pro něj, jednoznačně. Bude chtít ukázat, že je nadčlověk, a on jím fakt je, když ho vidíte hrát. Jeho tělo to zvládne, i když měl těžkou sezonu. Nemám pochyb," dodává bývalý švédský hráč. 

reklama