Návrat krále. Nesmlouvavý Federer nedal Čiličovi šanci a vybojoval svůj osmý wimbledonský triumf

16. 7. 2017 16:53
Neuvěřitelné. Za tři týdny mu bude šestatřicet let, přesto Roger Federer znovu vyhrál Wimbledon. Už poosmé. A navíc jakým způsobem - při své cestě All England Clubem neztratil jediný set!
Roger Federer se zaslouženou trofejí
Roger Federer se zaslouženou trofejí | Foto: Reuters

Londýn - Roger Federer vyhrál svůj osmý wimbledonský titul. Ve finále se mu postavil Chorvat Marin Čilič a už od začátku bylo jasné, že proti Švýcarovi nemá nejmenší šanci. Federer ho porazil za hodinu a tři čtvrtě 6:3, 6:1 a 6:4.

Devatenáctým grandslamovým titulem se Federer vyrovnal Američance Helen Willsové Moodyové na čtvrtém místě v počtu získaných vavřínů všech dob mezi muži a ženami. První je s 24 triumfy Australanka Margaret Courtová.

Mezi muži je Švýcar v počtu vyhraných grandslamů nejlepší a v 35 letech 342 dnech se stal navíc v open éře nejstarším vítězem ve Wimbledonu.

"Základem všeho je, že jsem zase zdravý, což znamená mnohem víc než trofeje a vítězství. Držet tuhle úžasnou trofej v náručí a vyhrát bez ztráty setu je ale magické. Nemůžu tomu věřit, je toho na mě příliš," řekl Federer při vyhlášení.

Semifinálový přemožitel Tomáše Berdycha Federer odvrátil ve čtvrté hře první brejkbol utkání a uklidnil se. Od té doby proměnil finále v nejjednoznačnější duel o titul za patnáct let. Čilič se trápil a první set ukončil při setbolu dvojchybou.

V úvodu druhého setu získal Federer další brejk a za stavu 3:0 pro Švýcara se soupeř nechal ošetřit. Na lavičce se nečekaně rozplakal a utíral si slzy do ručníku. Set získal Federer hravě 6:1 a po něm lékař převázal Čiličovi levé chodilo.

Vítěz US Open z roku 2014 Čilič se poté uvolnil, možná zabraly i prášky proti bolesti, a třetí set nabídl vyprodanému centrkurtu nejvyrovnanější tenis. Federer ale ani trochu nepolevil, hrál soustředěně a suverénně mířil za očekávanou výhrou.

V sedmé hře třetího setu vzal Federer popáté v utkání Čiličovi podání a při svém servisu byl jistý. Když šel podávat na vítězství, jeho manželka Mirka si stoupla a tleskala. O pár chvil později její muž a idol milionů fanoušků po celém světě utkání při druhém mečbolu ukončil nekompromisně esem. V hledišti to sledovaly i jejich čtyři děti, děvčata Charlene a Myla a chlapci Lenny a Leo.

"Je neuvěřitelné, jakých výšin jsem dosáhl," komentoval Federer svůj osmý wimbledonský titul. V Londýně triumfoval po pěti letech, od jeho prvního zdejšího finálového vítězství uplynulo už 14 let. "Nebyl jsem si jistý, jestli si tady ještě zahraju finále, ale pořád jsem věřil, snil. A vidíte, jsem tady znovu. Fantastické," řekl Federer.

Čilič litoval zdravotních potíží, které mu komplikovaly finálový výkon. "Nikdy se nevzdávám. Snažil jsem se a to je vše, co jsem mohl dělat. Hrál jsem tady nejlepší tenis v kariéře a doufám, že se sem vrátím," uvedl Čilič.

Díky vítězství se Federer posune na třetí místo světového žebříčku. Za vítězství v turnaji dostal 2,2 milionu liber (v přepočtu přes 65 milionů korun).

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 milionu liber)

Muži, finále: Federer (3-Švýc.) - Čilič (7-Chorv.) 6:3, 6:1, 6:4.

Smíšená čtyřhra - finále: Hingisová, J. Murray (1-Švýc./Brit.) - Watsonová, Kontinen (Brit./Fin.) 6:4, 6:4.

Junioři, finále: Davidovich (8-Šp.) - Geller (Arg.) 7:6 (7:2), 6:3.

Juniorky - čtyřhra, finále: Danilovičová, Juvanová (Srb./Slovin.) - McNallyová, Osuigweová (4-USA) 6:4, 6:3.