reklama

Umělec vs. býk, 39. díl. Magická rivalita je zpět, Federer vzývá pomoc větru a deště

Roger Federer a Rafael Nadal. Roger Federer a Rafael Nadal. autor: ČTK
Po dlouhých osmi letech se dvě žijící legendy tenisu utkají na grandslamovém Roland Garros. O favoritovi nikdo nepochybuje. Roger Federer jde do semifinálového klání v roli, na kterou není zvyklý. Proti Rafaelu Nadalovi bude v pátek po obědě totálním outsiderem.

Švýcarský fenomén trpěl dlouhá léta nadalo-fóbií. Se svým španělským arcirivalem prohrával většinu zápasů, na jeho specifickou hru málokdy našel účinnou odpověď. Ve vzájemné bilanci v průběhu let víc a víc ztrácel.

Když v semifinále Australian Open 2014 neuhrál proti Nadalovi ani set, zastavil se zápasový stav na nelichotivém stavu 10:23 v neprospěch Federera. Švýcarovi v tu chvíli bylo už dvaatřicet let a většina expertů měla tehdy jasno: Nadal bude stárnoucího soupeře válcovat čím dál výrazněji. 

Pozdější impozantní Federerovo vzkříšení překvapilo celý sportovní svět. Basilejský rodák nezamrznul v tenisovém pravěku, obdivuhodně upravil svůj herní styl, začal ještě víc útočit a po fyzické stránce jako by zastavil čas.

Vyšvihl se zpět na tenisový trůn a nejen to. Dokázal ze svých beder setřást stín tragické bilance proti Nadalovi.

Všechno začalo v jeho rodišti, rok a devět měsíců po bolestivé porážce v melbournském semifinále. Federer ovládl finále v Basileji a nastartoval svou nejosobnější vítěznou sérii. Nadala následně přehrál v dalších čtyřech duelech v řadě. V roce 2017 nadchl pětisetovou výhrou ve finále Australian Open. Při dalších setkáních v Indian Wells, Miami a Šanghaji už španělskému šampionovi nepovolil ani set.

Federerova sladká šňůra by se měla přetrhnout v pátek odpoledne. Porazit Nadala na pomalém kurtu Philippa Chatriera se jeví jako úkol, na jehož splnění může momentálně reálně pomýšlet snad jen Novak Djokovič.

Bez ohledu na jednoznačné prognózy drtivě stavějící Federera do úlohy pouhé dekorace, přitahuje už 39. díl bitvy gigantů globální pozornost. Fascinuje miliony lidí a i samotné protagonistky.

"Půjde o výjimečný zápas," prohlásil třiatřicetiletý tenista z Mallorcy, který usiluje o neuvěřitelný dvanáctý titul z Roland Garros. Na pařížské antuce prohrál za celý život pouhé dva zápasy a jeho vyřazení v semifinále by bylo obrovskou senzací. Nadal ale zůstává opatrný a ve střehu. Obzvlášť, když bude na druhé straně sítě právě jeho odvěký sok.

"S Rogerem je to vždy něco speciálního. Prožili jsme spolu mnoho důležitých chvil a teď nás čeká další kapitola. Jsem za ni šťastný. A vím, že budu muset hrát na té nejvyšší úrovni," nechal se slyšet.

Dvacet grandslamových titulů proti sedmnácti. O výjimečnosti téhle sportovní rivality nelze pochybovat. Zdůrazňuje ji kontrast v herním stylu obou tenistů. Na jedné straně geniální talent se zlatou rukou, tenisový "umělec", na straně druhé fyzicky nadupaný "býk", který jednou nezapomenutelně prohlásil: "Hraju každý míček tak, jako by na něm závisel můj život."

Federer nicméně na oranžové drti Nadala porazil pouze dvakrát z patnácti utkání. Na French Open nikdy. V Paříži je bilance krutá, 5:0 pro Španěla. Naposledy se proti sobě v areálu Rolanda Garrose postavili před osmi lety. V tehdejším finále po vyrovnaných třech setech Nadal ve čtvrtém dějství soupeře přejel 6:1.

Švýcarský maestro teď doufá v zázrak, který by mu byl ve složité bitvě nápomocen. 

"Nikdy nevíte, co se může přihodit. Bude to náročné, ale je tolik věcí, které se mohou stát," uvedl sedmatřicetiletý tenista. "Soupeř může mít nějaký problém, nemusí se cítit dobře, může mít slabší den a vy zrovna ten lepší. Nebo může foukat silný vítr, zápas se může desetkrát přerušit kvůli dešti. Nikdy nevíte, co se může přihodit," dodal s nadsázkou.

Impozantní Vondroušová. Svět nadšeně hltá novou značku Czech Made, Plíšková už ví Impozantní Vondroušová. Svět nadšeně hltá novou značku Czech Made, Plíšková už ví Prohlédněte zde

Z Federera sálá zvláštní pokora. Dobře ví, že po tříleté pařížské pauze je pro něj semifinále dobrým výsledkem. Vždyť naposledy hrál na Roland Garros o finále před dlouhými sedmi lety. A také plně respektuje Nadalovu antukovou nadvládu.

"Jsem šťastný, že jsem v semifinále. Odehrál jsem pět dobrých zápasů. Pokud ale chci na antuce skutečně něčeho velkého dosáhnout, musím porazit Rafu. Je tím nejsilnějším, pro nás všechny je měřítkem. Kdybych se vracel na antuku a myslel na to, jak se mu vyhnout, tak bych se vůbec neměl vracet," vyprávěl z vážnou tváří švýcarský fenomén, který na French Open slavil jediný titul v roce 2009.

Nadala mu tehdy odstranil z cesty už v osmifinále Švéd Robin Söderling, pozdější finalista. Druhou Španělovu dosavadní porážku na francouzském grandslamu má mimochodem na svědomí Djokovič, který ho vyřadil ve čtvrtfinále ročníku 2015.

Federer a Nadal se tedy na místní antuce potkají pošesté. V semifinále ale poprvé od roku 2005, kdy měl Švýcar na kontě čtyři grandslamové tituly a Španěl žádný. Pak už to byla jen finále, v letech 2006, 2007, 2008 a 2011. Nejvýraznější, jediná třísetová z Federerových porážek byla ta z před jedenácti let - výprask 1:6, 3:6, 0:6.

"Každé utkání proti Rogerovi je jiné. Myslím si, že bude agresivní, bude měnit rytmus a chodit na síť. To mu nesmím dovolit, musím hrát míče tak, aby se nedostal do komfortní pozice," prozradil Nadal základ svého bojového plánu.

Očekávaný duel začne na dvorci Philippa Chatriera v pátek krátce před 13. hodinou. 

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde
reklama