Strýcová sehrála v mixu poslední utkání kariéry. Gauffová může narazit na Muchovou

Aktualizováno 5. 9. 2023 22:40
Tenistka Barbora Strýcová sehrála poslední utkání kariéry. Sedmatřicetiletá rodačka z Plzně ukončila rozlučkové turné prohrou ve čtvrtfinále smíšené čtyřhry na US Open, kde nestačila po boku Mexičana Santiaga Gonzáleze na japonsko-chorvatský pár Ena Šibaharaová, Mate Pavič 4:6, 6:7.
Největší úspěchy kariéry zažila Barbora Strýcová ve Wimbledonu.
Největší úspěchy kariéry zažila Barbora Strýcová ve Wimbledonu. | Foto: Reuters

Bývalá světová jednička ve čtyřhře Strýcová ukončila kariéru kvůli těhotenství v roce 2021. Po narození syna Vincenta se vrátila letos v dubnu na krátkodobé turné. Zúčastnila se turnajů v Madridu, Římě, Birminghamu, Eastbourne i grandslamového Wimbledonu, kde vyhrála stejně jako v roce 2019 s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej titul ve čtyřhře. S domácími diváky se rozloučila během srpnového Prague Open.

Strýcová definitivně uzavřela kariéru na US Open. Na posledním grandslamovém turnaji sezony vypadla v 1. kole dvouhry s Estonkou Kaiou Kanepiovou a další působení s Markétou Vondroušovou ve čtyřhře zhatily před osmifinále zdravotní potíže její spoluhráčky.

Na okruhu WTA získala Strýcová dva tituly ve dvouhře a 32 ve čtyřhře. Šestkrát triumfovala v týmovém Fed Cupu a po boku Lucie Šafářové vybojovala také bronz na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016. Ve dvouhře jí patřilo nejlépe 16. místo, na grandslamu se dostala nejdále do semifinále Wimbledonu před čtyřmi lety.

Česko-mexický pár zahájil dnešní utkání proti Šibaharaové s Pavičem lépe a vedl v prvním setu 3:1. Od té doby však Strýcová s Gonzálezem uhráli jen jednu hru a úvodní sadu po 34 minutách ztratili. Ve druhém setu si oba páry držely servis až do zkrácené hry. Ve vyrovnané koncovce se Strýcové a Gonzálezovi podařilo odvrátit jeden mečbol, druhý však už soupeři využili.

V ženské dvouhře se první semifinalistkou stala Američanka Cori Gauffová a mohla by narazit na Karolínu Muchovou.

Turnajová šestka Gauffová porazila Lotyšku a nasazenou dvacítku Jelenu Ostapenkovou 6:0, 6:2 a postoupila poprvé na newyorském betonu mezi čtyři nejlepší. Utkání Muchové s Rumunkou Soranou Cirsteaovou začne na největším kurtu Arthura Ashe v 1:00 SELČ.

Devatenáctiletá Gauffová vyřadila Ostapenkovou za 69 minut a připsala si 16. vítězství z posledních 17 zápasů. Finalistka loňského Roland Garros triumfovala před závěrečným grandslamem sezony na turnajích ve Washingtonu a v Cincinnati. V Cincinnati zdolala ve finále právě Muchovou.

"Je to skvělý pocit. Minulý rok jsem tu prohrála ve čtvrtfinále a tentokrát jsem chtěla být lepší," řekla v rozhovoru na kurtu Gauffová. "Celý zápas jsem byla opatrná. Dokonce i při mečbolech jsem si pořád nebyla jistá vítězstvím. Dobře vím, že se Jelena umí vrátit z jakéhokoli stavu," doplnila.

Šestadvacetiletá Ostapenková, která v osmifinále vyřadila obhájkyni titulu Polku Igu Šwiatekovou a ukončila její panování v čele světového žebříčku, doplatila na 36 nevynucených chyb. Gauffová jich měla jen 14.

"Jak se říká v basketbalu, obrana vyhrává zápasy. Dnes jsem k tomu přidala i kvalitní útok a to rozhodlo," dodala Gauffová, která je nejmladší Američankou v semifinále US Open od Sereny Williamsové v roce 2001.

Srb Novak Djokovič postoupil na US Open do semifinále a už jen dvě výhry ho dělí od 24. grandslamového titulu. Trojnásobný vítěz newyorského turnaje a druhý nasazený hráč dnes vyřadil domácího Američana Taylora Fritze. Turnajovou devítku a přemožitele Jakuba Menšíka porazil v náročných podmínkách za dvě hodiny a 38 minut 6:1, 6:4, 6:4.

Šestatřicetiletý Djokovič se stal nejstarším semifinalistou US Open od Jimmyho Connorse v roce 1991. Rodák z Bělehradu se probojoval v New Yorku mezi čtyři nejlepší potřinácté v kariéře. Celkem jde o jeho 47. grandslamové semifinále, čímž se osamostatnil v čele historického žebříčku před Švýcarem Rogerem Federerem.

"Hraju na tomto kurtu už spoustu let a odehrál jsem zde řadu epických zápasů. Už se nemůžu dočkat, až za pár dní přijde další," řekl v rozhovoru na dvorci Djokovič.

Djokovič porazil Fritze i v osmém vzájemném zápase a posedmé s ním neztratil ani set. V duelu zaznamenal 25 vítězných míčů, Američan naopak doplatil na kurtu Arthura Ashe na 51 nevynucených chyb. Během utkání panovala teplota kolem 38 stupňů Celsia a vysoká vlhkost. "Bylo v tom velmi těžké hrát. Vůbec to nebylo jednoduché," doplnil Djokovič.

V boji o finále vyzve srbský tenista dalšího Američana. Jeho příštím soupeřem bude buď turnajová desítka Frances Tiafoe, nebo Ben Shelton.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 65 milionů dolarů):

Muži:

Čtvrtfinále: Djokovič (2-Srb.) - Fritz (9-USA) 6:1, 6:4, 6:4.

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: Gauffová (6-USA) - Ostapenková (20-Lot.) 6:0, 6:2.

Juniorky:

Dvouhra - 2. kolo: Samsonová (10-ČR) - Harmonová (USA) 6:0, 6:1, Pawlikowská (Pol.) - Kovačková (13-ČR) 7:6 (7:4), 6:3.

Smíšená čtyřhra:

Čtvrtfinále: Pavič, Šibaharaová (Chorv./Jap.) - González, Strýcová (Mex./ČR) 6:4, 7:6 (8:6).