New York v euforii, Muchová po boji padla. Semifinále na dlouho přerušil aktivista

Mučila je, Američané pak Muchové tleskali. Thriller měl neslýchané průtahy
Devatenáctiletý zázrak dál kráčí za vytouženým triumfem. Coco Gauffovou v New Yorku nezastavila ani Karolína Muchová. Česká tenistka v semifinále prohrála 4:6, 5:7.
Sedmadvacetiletá tenistka klubu I. ČLTK z pražské Štvanice v závěru mistrně oddalovala euforický výbuch stadionu Arthura Ashe a přiváděla fanoušky k zoufalství. Přesto si při odchodu vysloužila aplaus publika.
Výraz americké hvězdy v těchto momentech vypadal zhruba takto...
Česká hráčka odvrátila ve velkém stylu pět mečbolů své soupeřky, při šesté šanci ale chybovala a umožnila populární tenistce z Atlanty vítěznou radost.
8. 9. 2023 4:05
Karolína Muchová se do finále US Open neprobojovala. Česká tenistka v napínavém semifinále na bouřícím stadionu Arthura Ashe podlehla domácí favoritce Coco Gauffové 4:6, 5:7. Duel na dlouhých 50 minut přerušil aktivista, který se v ochozech přilepil chodidly k podlaze.

Muchová dlouho tahala za kratší konec, v závěru za stavu 3:5 ale začala hrát svůj nejlepší tenis. Odvrátila pět mečbolů devatenáctileté superstar a tradičně divoké diváky přiváděla k zoufalství. Šestou šanci už ale Gauffová proměnila.

Zápas trval hodinu a 57 minut čistého času, za stavu 4:6, 0:1 byl ale téměř na hodinu přerušen kvůli aktivistovi protestujícímu proti fosilním palivům. Muž se na tribuně přilepil k zemi.

Mladá Američanka porazila Muchovou i ve druhém vzájemném duelu, před necelými třemi týdny českou hráčku přehrála ve finále turnaje v Cincinnati. Gauffová se v sobotu utká o svůj první grandslamový titul s Běloruskou Arynou Sabalenkovou.

Poslední českou finalistkou na US Open zůstává Karolína Plíšková, která bojovala o titul na betonových dvorcích v New Yorku v roce 2016.

"Dnes jsem se od začátku do konce necítila dobře. Jsem smutná z toho, jak to dopadlo a že jsem ze sebe nevydala na kurtu to nejlepší," citovala Muchovou agentura Reuters.

Sedmadvacetiletá Muchová si přesto postupem do semifinále vylepšila ve Flushing Meadows osobní maximum. Dosud byla nejlépe v osmifinále v roce 2020.

Muchová neměla na hlavním kurtu Arthura Ashe ideální začátek. V úvodu prvního setu přišla dvakrát o servis a Gauffová utekla do vedení 5:1. Česká tenistka nic nevzdala, soupeřku vzápětí dvakrát brejkla a snížila na 4:5. Při vlastním podání se ji už ale srovnat nepodařilo, v desáté hře neuhrála ani fiftýn a Američanka získala za 43 minut první sadu ve svůj prospěch.

Druhý set byl za stavu 1:0 pro Gauffovou přerušen kvůli protestu ekologických aktivistů v hledišti. Muchová nejprve využila přestávku na drobné ošetření, obě tenistky ale poté odešly po konzultaci se supervizorem do zázemí. Nucená přestávka se protáhla zhruba na padesát minut.

Svěřenkyně trenéra Emila Miškeho pokračovala po návratu ve zlepšeném výkonu z konce první sady. Gauffová ale dokázala osmé hře získat brejk a za stavu 5:3 měla při vlastním podání první mečbol. Muchová jej odvrátila a vynutila si pokračování.

Rozhodující momenty tak přišly ve dvanácté hře, kdy Muchová čelila za stavu 5:6 opět tlaku Gauffové. V dramatické koncovce se české tenistce podařilo odvrátit další čtyři mečboly, při pátém v gamu a šestém celkově, už ale poslala míček do autu a Američanka si mohla po necelých dvou hodinách hry zakřičet radostí.

Gauffová si také připsala jedenáctý triumf za sebou a 17. vítězství z posledních 18 zápasů.

"Při některých bodech tu byl takový hluk, že ani nevím, jestli budu mít uši v pořádku. Na tomhle turnaji jsem vyrostla, takže tady pro mě postup do finále hodně znamená. Moje práce ale ještě nekončí a doufám, že mě fanoušci v sobotu zase podpoří," uvedla v rozhovoru na kurtu vítězka.

Sabalenková otočila utkání s domácí Madison Keysovou a po výhře 0:6, 7:6, 7:6 postoupila poprvé na newyorském betonu do finále. Vítězka letošního Australian Open, která se stane příští týden novou světovou jedničkou, vyhrála za dvě hodiny a 35 minut.

Pětadvacetiletá Sabalenková postoupila ze semifinále US Open na třetí pokus. Vloni nestačila na Polku Igu Šwiatekovou, před dvěma lety podlehla Kanaďance Leylah Fernandezové. Rodačka z Minsku může stále napodobit letošní triumf na Australian Open.

Sabalenková dostala v prvním setu "kanára" a ve druhém ztrácela 3:5. Finalistce US Open z roku 2017 a předchozí přemožitelce Markéty Vondroušové Keysové ale nedovolila duel dopodávat a zvrátila jej. Ve druhém setu vyhrála tie break (7:1) a ve třetím rozhodla v super tie-breaku (10:5).

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 65 milionů dolarů):

Ženy:

Dvouhra - semifinále: Gauffová (6-USA) - Muchová (10-ČR) 6:4, 7:5, Sabalenková (2-Běl.) - Keysová (17-USA) 0:6, 7:6 (7:1), 7:6 (10:5).