"Bojkotem médií nahráváš trollům." Proti rozhodnutí Ósakaové se ozval i Djokovič

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 5. 2021 7:03
Nechce čelit negativním otázkám, a tak raději nebude chodit mezi novináře. Japonská tenistka Naomi Ósakaová před pařížským French Open rozpoutala vlnu kontroverze, když se předem zřekla účasti na grandslamových tiskových konferencích. Zástupci médií si na její rozhodnutí stěžují a volají po větší pokutě pro hráčku.
Naomi Osakaová ve třetím kole French Open 2019 podlehla Kateřině Siniakové
Naomi Osakaová ve třetím kole French Open 2019 podlehla Kateřině Siniakové | Foto: Reuters

Každé dopoledne, když se rozbíhá běžný den grandslamového turnaje, vyrazí novináři s tužkou vyplnit formulář, s kterým hráčem či hráčkou by chtěli po zápase mluvit. Mohou si vybrat, jestli to bude rozhovor v případě výhry nebo porážky nebo za každého výsledku.

V Paříži budou mít letos jistotu, že ať zakroužkují jakoukoli možnost, současná světová dvojka Naomi Ósakaová za nimi nepřijde. Tiskových konferencí se nechce účastnit.

"Často dostáváme otázky, na které jsme už několikrát předtím odpovídali. Často také dostaneme otázky, po kterých o sobě začneme pochybovat. A já se nebudu bavit s lidmi, kteří o mně pochybují," napsala bývalá světová jednička na Twitteru.

Podle ní je obzvláště po prohraných zápasech na tiskových konferencích plno novinářů, kteří šíří negativní dotazy.

"Mám pocit, že lidé nemají ohled na psychické zdraví sportovců, a tiskovky mě v tom jen utvrzují. Proto na ně v Paříži chodit nebudu," vysvětlila.

Její rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco její fanoušci jí tleskají, novináři, kteří se o zpravodajství z pařížského antukového podniku budou starat, velkou radost nemají.

"Upřímně, pokuty které jsou za neúčast na tiskových konferencích vyměřené, jsou tak nízké, že se divím, že to nedělá pravidelně víc top hráčů," napsal například redaktor New York Times Ben Rothenberg, který sám měl v minulosti konflikt s některými tenisty. Například s jedničkou Novakem Djokovičem.

Sama čtyřnásobná grandslamová šampionka tvrdí, že je připravena zaplatit pokutu, o které doufá, že půjde na charitativní účely. Podle pravidel je bezdůvodná neúčast na tiskové konferenci pokutována částkou 20 tisíc dolarů.

"Těch hráčů, kteří si mohou dovolit utratit takovou částku po každém zápase, na okruhu moc není. Naomi je jednou z mála," reagoval Rothenbergův kolega z redakce Christopher Clarey.

Faktem je, že třiadvacetiletá Japonka jen za loňský rok vydělala na prize money 5,2 milionu dolarů a dalších 50 za různé reklamní a marketingové aktivity. Tedy v přepočtu přes miliardu korun. Ve světle těchto příjmů pro ni není pokuta nijak zásadní.

"Chápu, že tiskové konference někdy mohou být velice nepříjemné. Není to něco, co byste si pokaždé užili, zvlášť když prohrajete zápas a podobně. Ale ke sportu a životu na okruhu to patří," konstatoval například Srb Novak Djokovič po postupu do semifinále turnaje v Bělehradu. "Musíme na ně chodit, jinak nás čeká pokuta," dodal.

Ozval se i bývalý tenista Sam Groth.  "Tiskové konference navštěvují akreditovaní pracovníci médií, řada z nich si s hráči vytvořila blízké vazby. Platformy sociálních sítích jsou naproti tomu bezedným prostorem plným trollů a robotů, co se nikomu nezodpovídají a mají jen minimální zásady slušnosti. Tohle je od Naomi fenomenální chyba," napsal ve svém sloupku pro Herald-Sun v Melbourne.

Podobně to vidí i novinářka BBC Abigail Johnsonová. "Tiskovky po prohraných zápasech dávají hráčům možnost vylíčit příběh utkání z vlastní perspektivy, protože může být interpretován různě. Je to pro jejich vlastní dobro," napsala na sociální sítě redaktorka.

Od Ósakaové toto není první podobný tah. Loni se chtěla odhlásit z rozehraného turnaje v New Yorku, aby vyjádřila solidaritu v boji proti rasismu. Japonka ale nakonec v podniku pokračovala a došla až do finále.

 

Právě se děje

Další zprávy