reklama

Vaidišová promluvila: Bolest už se nedala snést, nechtěla jsem další operace a ozařování

Nicole Vaidišová. Nicole Vaidišová. autor: instagram
Nicole Vaidišová ukončila v červenci svou tenisovou kariéru. Už podruhé a zřejmě natrvalo. Obrovský a částečně promarněný talent českého tenisu se v rozhovoru pro WTA Insider rozpovídal o svém konci.

Praha – Stále cestuje po světě, objevuje nová místa, ovšem už bez báglu plného tenisových raket. Nicole Vaidišová podruhé a s největší pravděpodobností definitivně uzavřela svou sportovní kariéru.

Návrat k profesionálnímu tenisu, k němuž se odhodlala v roce 2014 po čtyřleté pauze, nevyšel podle představ. Bývalou světovou sedmičku opět zradilo zdraví.

Plíšková: Češi mi kvůli Riu poslali hodně ošklivých vzkazů. Ale já makala, neválela se na pláži Plíšková: Češi mi kvůli Riu poslali hodně ošklivých vzkazů. Ale já makala, neválela se na pláži Čtěte zde

Sedmadvacetiletá hráčka nelehké rozhodnutí emotivně oznámila v červenci a po měsíci o svých důvodech detailněji promluvila v rozhovoru pro WTA Insider.

"Schylovalo se k tomu delší dobu. Musela jsem se vyrovnávat s tolika zraněními, která se navíc vracela. Musela jsem trávit tak moc času u lékařů a na rehabilitacích, zkoušela jsem pořád nové věci, ale nic nezabíralo," rozpovídala se Vaidišová.

"Došlo to až do té fáze, kdy jsem měla strach z každé bolesti. A řekla jsem si: takhle to dál nejde. Nechci vystavovat své tělo dalšímu ozařování nebo operacím. Každý člověk zvládne jen určitou porci takových záležitostí. Byl to začarovaný kruh," dodala Češka.

Když se začalo dařit, přišla série zranění

Ze začátku vypadal návrat Vaidišové slibně, na začátku roku 2015 sehrála vyrovnané zápasy s Anou Ivanovičovou a Simonou Halepovou a ocitla se velmi blízko elitní světové dvoustovky. Jenže od té doby už šlo všechno z kopce. Hlavní roli hrálo, jak jinak, rameno mladé ženy.

Kvitová: Doba se změnila, platy tenistek jsou oproti mužům odpovídající Kvitová: Doba se změnila, platy tenistek jsou oproti mužům odpovídající Čtěte zde

"Na rameno jsem musela myslet pořád, věděla jsem, že po dvou operacích prostě nebude už nikdy stoprocentní. A ani ta dlouhá pauza nepomohla. Jít z nuly na sto, na to mé tělo nereagovalo dobře. I kvůli tomu pak přišla další zranění," zamyslela se Vaidišová.

Jak dodala, měla i smůlu. Po turnaji v Miami v roce 2015, kde tři sety trápila hvězdnou Rumunku Halepovou, se cítila výborně. Jenže se ukázalo, že jde jen o ticho před bouří.

"Brzy poté jsem si při tréninku natrhla šlachu v kotníku, v podstatě hned týden potom. Stejná věc mě pak potkala o něco později s mým zápěstím," vyjmenovala lapálie, které zastavily její cestu zpět mezi nejlepší tenistky.

Kostní výrůstky byly hřebem do rakve

Poslední dva roky se tak proměnily v peklo. "Pár měsíců jsem hrála, pak jsem se zranila a zase se musela hrabat ze dna. Podstupovat rehabilitace a znovu a znovu se dostávat do kondice. Člověka to hrozně otráví, pořád začínat znovu," vysvětlila Vaidišová, proč v ní zrálo rozhodnutí říct dost.

Definitivní konec. Vaidišová kvůli problémům se zády končí kariéru Definitivní konec. Vaidišová kvůli problémům se zády končí kariéru Čtěte zde

Zrálo rychle, už kvůli tomu, že neustálé přestávky přinesly do těla tenistky permanentní bolest. Jak se sama Vaidišová expresivně vyjádřila, "hřebem do její tenisové rakve" byly kostní výrůstky na patách.

"Poté, co je vyléčíte, objeví se znovu. Každý, kdo to zažil, ví, jak moc to bolí. Paty potřebujete k chůzi. Nejprve jsem se léčila, pak mě ozařovali, nic nepomáhalo. Šest měsíců trvalo zbavit se jednoho výrůstku, aby se později objevil další. Nemůžete jít ani běhat, protože běh a vlastně i chůze stav zhoršují," pokračovala Češka ve své bolestivé výpovědi.

Když skončila s kariérou, ulevilo se jí. Výrůstky musí léčit pořád, ale ne tak intenzivně a rychle. Prostě proto, že už nespěchá zpět na kurty. "Nemusím to řešit radikálně a to je mnohem lepší."

Vaidišová: Některé věci se nemají stát

Místo toho si užívá své milované cestování. Její profil na Instagramu se hemží krásnými fotkami. Island, Irsko, Itálie, Praha, vše během posledních několika měsíců.

„Po ukončení kariéry jsem si chtěla oddechnout a užívat si života. Když hrajete tenis, máte program nastavený na skoro celý rok dopředu. Teď se můžu sama rozhodnout, kam chci jet, a to je velký rozdíl. Na Island jsem chtěla vždy, ale není tam žádný turnaj. Bylo skvělé naplánovat si výlet, hodně mi to pomohlo," řekla žena, jež se v pouhých patnácti letech stala šestou nejmladší vítězkou turnaje WTA, když v roce 2004 ovládla podnik ve Vancouveru.

Praha se může těšit na Federera a spol. O2 arena za rok uspořádá Laver Cup Praha se může těšit na Federera a spol. O2 arena za rok uspořádá Laver Cup Čtěte zde

O rok později vyhrála tři další turnaje WTA během tří týdnů a v roce 2006 ji dělil jediný game od postupu do finále French Open. „Byla jsem tak mladá. Nemohla jsem uvěřit tomu, jaké hráčky jsem porazila a jak daleko jsem došla. Bylo to neskutečné," zavzpomínala Vaidišová na léta, kdy uhranula svět.

Tenisový kolotoč jí bude chybět, zároveň ale ví, že pro úspěch udělala všechno. Život jde dál a Vaidišová plánuje na podzim nastoupit na vysokou školu.

"Udělala jsem všechno, abych byla zdravá a připravená se vrátit. Některé věci se asi nemají stát. Když jsem jako mladá vyhrávala turnaje, dost jsem si toho nevážila. Teď jsem starší a vše vidím trochu jinak. Vážím si maličkostí," uzavřela Nicole Vaidišová.

reklama