reklama

Veselý: Konečně výkon, za který se nemusím stydět. Tenhle termín Davis Cupu je ale šílený

Jiří Veselý Jiří Veselý autor: Dalibor Sosna
Jiří Veselý v úvodní nedělní dvouhře podlehl Jo-Wilfriedu Tsongovi a nevybojoval naději pro rozhodující pátý mač. Za svůj výkon proti desátému hráči světa se však rozhodně stydět nemusí.

Třinec – I když předvedl o třídu lepší výkon než v pátek, nestačilo to. V souboji týmových jedniček Jiří Veselý nestačil na Jo-Wilfrieda Tsongu, který tak získal na stranu Francouzů kýžený třetí bod. Češi tak na domácí půdě prohráli s Francií poprvé od roku 1926.

"Konečně jsem předvedl výkon, za který se nemusím stydět. Prohra samozřejmě mrzí, ale může mi hodně dát a posunout mě," řekl po utkání Veselý, který se jinak hodně podivoval nad termínem pořádání Davisova poháru.

Jaké u vás převládají po utkání pocity?

Smíšené. Konečně jsem v Davis Cupu předvedl docela dobrý výkon. Zápas to byl velmi kvalitní a vyrovnaný. On začal trochu nervózně, ale pak se zvedl. Přeci jen se od něj ten bod očekával. Rozhodovaly ale maličkosti. On ale zvládl líp klíčové momenty a proto si zasloužil vyhrát.

Musím udržet své dnešní mentální nastavení

Byl rozhodujícím momentem prohraný tiebreak?

Těžko říct, jestli úplně klíčovým. Každopádně kdybych ho zvládl, určitě by se mi pak hrálo mnohem líp. On se dostal na koně a hrál dobře. Začal hrát útočněji, agresivněji a z forhendu do toho neskutečně střílel.

Tsonga v souboji jedniček přetlačil Veselého, Češi si semifinále Davis Cupu nezahrají Tsonga v souboji jedniček přetlačil Veselého, Češi si semifinále Davis Cupu nezahrají Čtěte zde

Ač jste prohrál, může vám dnešní výkon pomoct v další daviscupové kariéře?

Těžko říct. Byl bych samozřejmě hrozně rád, kdybych dokázal své mentální nastavení udržet takové, jaké jsem ho měl dneska. Opravdu jsem tam nechal všechno, dokázal se uvolnit a předvést výkon, za který se nemusím stydět.

Opět jste si ale příliš nepomohl podáním...

To je asi jediné, s čím jsem dnes opravdu nebyl spokojený. Je to moje největší zbraň, od které se pak odvíjí celá moje hra. Procento prvního servisu bylo mizerné, umím podávat daleko líp.

Často jste si ale dokázal pomoct kvalitním druhým podáním, které bylo často hodně riskantní. Byla to součást nějaké strategie?

Nevím, jestli se dá říct, že bych ho dnes nějak extrémně přeriskovával. Obecně podávám kolem 170 km/h...

Dnes měl ale váš nejlepší druhý servis rychlost 220 kilometrů v hodině a byl absolutně nejrychlejším podáním dne...

(smích) Tak to jsem ani nevěděl. Asi to bylo za nějakého stavu, který nebyl až tak podstatný. To pak člověk může trochu víc zariskovat.

Štěpánkovi spadl balvan ze srdce, v Riu bude hrát s Rosolem. O Berdychovi nechtěl mluvit Štěpánkovi spadl balvan ze srdce, v Riu bude hrát s Rosolem. O Berdychovi nechtěl mluvit Čtěte zde

Ještě dnes musí odcestovat na další turnaj

Bude pro vás i dál Davis Cup atraktivní?

Určitě ano, ale tím načasováním se do letošního plánu opravdu vůbec nehodí. Doufám, že se ITF a ATP do budoucna domluví na nějakém rozumném kompromisu, protože to, co letos předvádí, se nehodí absolutně nikomu.

Jak náročné je odehrát víkend tady a pak jet hned na další turnaje?

Je to extrémně náročné. Já už například dneska musím odcestovat do Umagu a zítra bych měl nastoupit k zápasu na antuce. Samozřejmě, kdybych si měl vybrat zda je víc vítězství na turnaji nebo tady, řeknu Salátovou mísu. Jde o tom, že člověk po tom týdnu opravdu zničený jak fyzicky, tak i psychicky. A to nemluvím o tom, že za dva týdny startuje olympiáda.

Dá se asi počítat s tím, že Štěpánek s Berdychem toho budou v národním dresu odehrávat méně a méně. Berete tenhle víkend jako nějaký předěl?

Kluci už vyhráli dvakrát celou soutěž. Mají věk a asi i motivace hrát je trochu nižší. Bude to na nás mladších udržet elitní světovou skupinu a v budoucnu třeba udělat další úspěchy.

Tím, že se nakonec potvrdila účast Radka Štěpánka pro olympijskou čtyřhru, zároveň zhasla vaše naděje. Jak to berete?

Nechci se k tomu vyjadřovat.

reklama