reklama

Tenisový rock'n'roll i únik z temnot. Kyrgios si omotal svět kolem rakety

Podívejte se na washingtonskou show Nicka Kyrgiose. www.youtube.com
Jednou padouch, podruhé hrdina. Nick Kyrgios je po velkolepém triumfu ve Washingtonu na vrcholu blaha, stejně jako fanoušci tenisu. Australský bouřlivák ukázal, jakým osvěžením pro sportovní svět může být jeho originální přístup, pokud se vyvaruje vzteklých výlevů a protivných hvězdných manýr.

Kyrgios na Citi Open předvedl špičkové výkony ozdobené až neuvěřitelně zábavným přesahem. Zůstal v roli kontroverzního "třídního" šaška, ve spojení s takřka geniálními tenisovými momenty už ale jeho vylomeniny nepůsobily nepatřičně, naopak.

Čtyřiadvacetiletý Australan okouzlil tenisovou planetu.

"Abych byl upřímný, byl to jeden z nejlepších týdnů mého života. Udělal jsem během pár dní několik obrovských kroků dopředu," řekl Kyrgios při vyhlášení na dvorci po vítězném finále.

I tato chvíle, která bývá obvykle plná klišé, působila v Australanově podání svěže a neotřele. To, když během své děkovné řeči proslovu vytáhl telefon, aby si připomněl, komu poděkovat. Působilo to nejen vtipně, ale i lidsky.

Kyrgios tak završil svůj týdenní washingtonský rock'n'roll.

Na své zápasy se rozehrával ping-pongem s místními dětmi, před svými mečboly se radil s vybranými fanoušky o tom, kam by měl poslat první servis. Svému semifinálovému soupeři Stefanosi Tsitsipasovi přinesl náhradní boty až k lavičce, kde mu je předal v hlubokém uctivém pokleku. Předvedl slavné gesto Johna Travolty z kultovního filmu Pulp Fiction od Quentina Tarantina. 

Kyrgios po vítězném finále nad Medveděvem:

Video: Kyrgios speech Washington www.youtube.com

A hrál jako z partesu. Postupně přehrál Kwiatkowského, Simona, Nišioku, Gomboše, Tsitsipase a Medveděva, přičemž jediný set ztratil v semifinále proti řecké hvězdě. Ve třetím setu tam dokonce odvracel soupeřův mečbol.

Letošní bilanci proti tenistům z první desítky světového pořadí si vylepšil na úžasných pět vítězství a jedinou porážku.

Ve Washingtonu nasázel 110 es, jeho forhend měl obrovskou sílu i přesnost.

K vidění byly záblesky geniality. Tweenery hrané čelem i zády k síti, podání spodem, voleje bez dívání, na pohled laxní, ale přitom dokonale technicky zahrané kraťasy, nebo masivní náskoky do forhendů zabíjených z výšky.

Nicméně nebyl by to Kyrgios, kdyby všechno bylo jen a jen zalité sluncem. Jeho vnitřní válku mezi skvělým tenistou a floutkem neschopným udržet patřičnou koncentraci nabídl zejména zmíněný thriller proti kamarádovi Tsitsipasovi.

Také Česko má své zázračné dítě. Kvůli Lindě asi pravidla neohnou, obává se trenér Také Česko má své zázračné dítě. Kvůli Lindě asi pravidla neohnou, obává se trenér Čtěte zde

Kyrgios, rodák z Canberry, syn řeckého otce a malajsijské matky, v jedné chvíli nespokojeně vrčel směrem k divákům, v další zase nadvakrát rozmlátil raketu.

"V jednom momentu jsem se přestal kontrolovat. V té pozici jsem byl mockrát a vím, že to může být ještě mnohem horší. Takže jsem šťastný za to, jak jsem se dokázal vydrápat z toho temného místa," prohlásil Kyrgios, který vyhrál po březnovém Acapulcu ozdobeném skalpy Nadala, Wawrinky, Isnera nebo Zvereva už druhý turnaj v letošní sezoně.

V žebříčku vyskočil na 27. místo a na US Open bude nasazeným hráčem. Celý svět teď bude čekat, jestli australský enfant terrible konečně naplní potenciál a zahájí cestu do elitní světové desítky.

Jedno je jisté. I přes výrazné kontroverze může být velkou inspirací.

"Když jsem vyrůstal, byl jsem dítě s velkou nadváhou. Trenéři a učitelé mi říkali, že nikdy nebudu dost dobrý v tom, co dělám. Dokázal jsem, že se mýlili. Porazil jsem každého z nejlepších hráčů světa a udělal jsem to po svém. Myslím si, že z toho lidé mohou nějakou inspiraci čerpat. Nemusí nikoho poslouchat, jen věřit v sebe sama. Na tom jediném záleží," prohlásil bývalý třináctý hráč světa a čtvrtfinalista Wimbledonu (2014) a Australian Open (2015).

Kyrgios přináší Tsitsipasovi náhradní boty:

reklama