reklama

Vyhrála Nadalův turnaj a pálí jako Hingisová. Svět tenisu dobývá další český talent

Veronika Sekerková Veronika Sekerková autor: Akademie Rafaela Nadala
V kategorii do 12 let likviduje jednu soupeřku za druhou, naposledy ovládla i neoficiální mistrovství Evropy v akademii hrající legendy Rafaela Nadala. Nový český tenisový talent Veroniku Sekerkovou připodobňuje trenér k Martině Hingisové. Ona přitom válí nejen na kurtu, ale i ve škole. Umí plynně anglicky a francouzsky.

Narodila se do sportovní rodiny. Její tatínek Ivo Sekerka to dotáhl ve fotbale na lavičku ligových Blšan a pak šéfoval logistice ve Fotbalové asociaci ČR. Přesto se teď dvanáctiletá blondýnka fotí s tenisovými trofejemi.

Tady nekončíme, hlásí sebevědomě tenisová naděje. Sbírá skalpy hvězd a blíží se elitě Tady nekončíme, hlásí sebevědomě tenisová naděje. Sbírá skalpy hvězd a blíží se elitě Čtěte zde

Naposledy takhle vyloupila "chrám" Rafaela Nadala na Mallorce, kde se minulý týden konalo Masters pro nejlepší hráčky Evropy do 12 let. Sekerková tam ovládla dvouhru i čtyřhru.

"Akademie Rafaela Nadala je krásný, moderní areál. Moc se mi tam líbilo. Bohužel nám příliš nevyšlo počasí, turnaj se neustále přesouval z venkovních kurtů dovnitř do haly. Nejhorší byl první zápas, byla jsem první nasazená a věděla jsem, že musím všechno vyhrát, abych postoupila ze skupiny a neudělala ostudu," přiznala Aktuálně.cz mladá tenistka.

Přestože stejně jako v celé sezoně i na Mallorce Sekerková přejela všechny soupeřky a ovládla dvouhru i čtyřhru, španělského tenisového matadora osobně nepotkala.

"V areálu se vyskytoval. V rámci turnaje probíhal i doprovodný program pro hráče, kam Rafa možná zavítal, ale já jsem se tohoto programu neúčastnila, protože se během turnajů koncentruji jen na zápasy a nerada se rozptyluji něčím jiným. Ale mám ho ráda a moc mu fandím, je skvělý," uvedla.

V cestě za titulem musela v singlu porazit soupeřky ze Švédska, Německa, Ukrajiny, Itálie, Ruska a Srbska. 

"Vedle tenisových dovedností musela prokázat i psychickou odolnost. Turnaj měl vysokou kvalitu, organizátorům se povedla ve složité době uspořádat skvělá akce," ohodnotila podnik Barbora Michálková ze společnosti SPORT INVEST Tenis, která mladou naději zastupuje a na místě ji doprovázela.

Trofeje nás nerozdělí. České sestry zničily konkurenci, poprvé šly proti sobě Trofeje nás nerozdělí. České sestry zničily konkurenci, poprvé šly proti sobě Čtěte zde

Pochválila tak pořadatelskou federaci Tennis Europe, které z pozice prezidenta velí šéf českého tenisu Ivo Kaderka.

Sekerková, hráčka pražského I. ČLTK, se tak řadí po bok dalších českých tenisových teenagerek, které se pomalu derou na výsluní a slibují další hvězdnou generaci na světových kurtech.

"Je to jednoznačný talent. Ráda hraje zápasy, baví ji měřit síly se soupeřkami. To je velký předpoklad, že se může tenis naučit a zlepšovat se. Dobře čte a vidí hru, nemá ji postavenou jen na bekhendu a forhendu, což bývá v jejím věku obvyklé. Využívá celý kurt. Umí reagovat na hru soupeřek, na jejich silné a slabé stránky. Tím je pro ostatní nebezpečná," popsal ji sportovní ředitel I.ČLTK Petr Vaníček.

Někdejší kouč Andrey Sestiny Hlaváčkové se Sekerkovou částečně trenérsky spolupracuje, a tak má přehled, jaký typ hráčky z mladého talentu roste. 

"Trochu mi připomíná Báru Strýcovou, která vždycky platila za celoplošnou hráčku. A s nadsázkou můžu říct i Martinu Hingisovou. Taky stojí blízko u lajny a hraje míče brzo po odskoku, využívá kraťasy, loby, umí zahrát i úhly. Navíc to evidentně umí prodat i ve čtyřhře, i když ji prakticky netrénuje," vysvětlil Vaníček. 

Sekerková přitom válí nejen na kurtu. Chodí do bilingvní školy a ovládá plynně angličtinu či francouzštinu.

"Je to moc chytrá holka. O tenise dost přemýšlí a má to i v hlavě srovnané. Myslím, že někde v hlavě má uložené, že když nebude jednou superúspěšná tenistka, tak bude studovat. Nebude to donekonečna zkoušet, jestli se prosadí, a když to nevyjde, má variantu co dělat," chválí ji trenér.

Umění dalších jazyků je pro teenagerku ve světě tenisu solidní výhodou. "Dává jí to svobodu a volnost. Ne na každém turnaji jsou zápasy hrané s rozhodčím, takže si holky často zápasy soudcují samy. Vzniká tak hodně konfliktních situací a s takovou jazykovou výbavou na kurtu víte, že si v podobných chvílích umíte poradit a nenecháte se ošidit," dodal Vaníček.

Další český zázrak, Bejlek v patnácti rozebírá dospělé. Mimořádné, žasne Novák Další český zázrak, Bejlek v patnácti rozebírá dospělé. Mimořádné, žasne Novák Čtěte zde

Sám si ale zatím nedovoluje tipnout, zda se Veronice průlom do světové špičky mezi dospělými nakonec povede. 

Teď hodně těží z toho, že cítí balon, ví, co míč na raketě udělá, a co kdy zahrát. Dospělý ženský tenis je už dnes hodně fyzický. A je otázka, jestli to v budoucnu dokáže nahradit šikovností, nebo jestli bude ochotná pracovat tak, aby by se těm holkám vyrovnala. Má slušně našlápnuto a i fyzický potenciál. Někdy je to s ní složitější, co se týče pohybu, ale vždycky v tom smyslu, že hraje, co potřebuje," prohlásil.

Na kondici s ní v současnosti pracuje Roman Boška, někdejší juniorský hokejový extraligový gólman. 

"Ve výsledku jí ale tohle tempo nikam neposune, a proto ji občas Petr musí popíchnout nebo vyhecovat, aby se začala pohybovat a hrát rychleji," říká někdejší spoluhráč současných hokejových hvězd Richarda Pánika nebo Tomáše Kundrátka. 

Její přístup ke kondičním tréninkům ale musí trenér pochválit. "Bere kondici jako denní chléb a nemáme žádný problém s přemlouváním nebo s nucením do tréninku. Vlastně za tři roky se nestalo ani jednou, že by se Verča omluvila a nepřišla na trénink, což je opravdu něco výjimečného v jejím věku," dodal.

Už příští sezonu čeká Sekerkovou přesun do kategorie do 14 let, od září, kdy oslaví 13. narozeniny, už by ráda vyzkoušela i nějaké juniorské turnaje ITF.

reklama