reklama

Serena, Maria a čas smíření. Patnáct let studené války vyvrcholí trhákem v New Yorku

Maria Šarapovová a Serena Williamsová. Maria Šarapovová a Serena Williamsová. autor: Reuters
Dvě nejvlivnější postavy ženského tenisu posledních dvou dekád odehrají ještě jeden třaskavý grandslamový souboj. Pikantní los US Open určil, že si to Serena Williamsová s Marií Šarapovovou rozdají hned v prvním kole.

Šílený los s příchutí geniality. Bezprostředně poté, co byly obě legendy ve čtvrtek vytaženy z osudí a přiřazeny v pavouku k sobě, strhla se lavina ohlasů. První kolo ženské dvouhry na US Open přinese trhák, který má potenciál lámat rekordy sledovanosti.

Serena vs. Maria. Třiadvacetinásobná grandslamová šampionka proti sibiřské siréně, držitelce pěti titulů z turnajů velké čtyřky a ženě, která její letitou dominanci dokázala mírnit ze všech nejvíce.

Nesmiřitelné rivalky se proti sobě postaví na kurt poprvé po více než třech letech. Naposledy se potkaly ve čtvrtfinále Australian Open v roce 2016 a Ruska uhrála jen pět gemů.

Jednalo se už o neuvěřitelný osmnáctý nezdar v řadě. Williamsová upravila na 19:2 na zápasy a znovu potvrdila, že se tahle rivalita nehalí do čistě sportovního hávu.

Skrývá však jiné, pro mnohé fanoušky ještě zajímavější podtexty.

Na počátku patnáct let trvající studené války mezi dvěma hvězdami byla jedna z pouhých dvou výher, které Šarapovová v soubojích s Williamsovou zaznamenala. Psal se rok 2004, dějištěm byl slavný londýnský All England Club. 

Teprve sedmnáctiletá Šarapovová uchvátila svět svým postupem do finále, ve kterém obrovskou favoritku deklasovala výsledkem 6:1, 6:4. Zrodil se jeden z nejproslulejších momentů bohaté historie Wimbledonu. Mladičká Ruska ukončila čtyři roky trvající vítěznou sérii sester Williamsových a přes noc se stala globální hvězdou.

Jaký byl svět, když Šarapovová naposledy porazila Serenu:

O tom, co se tehdy přesně odehrálo v útrobách wimbledonského Centre Courtu, od té doby kolují legendy. Sama Šarapovová je ostatně vydatně přiživila ve své předloňské kontroverzní knižní autobiografii.

Podle ní tam poražená Američanka se slzami v očích vyštěkla: "S tou malou mrchou už nikdy neprohraju."

V knize nazvané Unstoppable Šarapovová nepříjemný incident popsala následovně: "Od té doby mě Serena nenáviděla. Byla jsem ta hubená holka, co ji oproti všem předpokladům porazila. Nikdy mi nedopustila, že jsem ji tehdy slyšela v šatně brečet. Rychle jsem zmizela, ale ona si mě všimla. Je to hlavní důvod její nenávisti."

Druhé vítězství Rusky nad Američankou přišlo o pár měsíců později. Znovu ve finále velkého podniku. Šarapovová při své premiéře na Turnaji mistryň vyzvala Williamsovou v boji o titul a po obratu zvítězila. Serena tak svůj slib vyřčený v Londýně nesplnila.

Živě: Plíšková - Martincová 2:0. Světová trojka po velkém boji postupuje dál Živě: Plíšková - Martincová 2:0. Světová trojka po velkém boji postupuje dál Čtěte zde

Po sezoně 2004 se však na souboje s ruskou superstar zaměřila a už nikdy v životě nové arcirivalce nepodlehla. Osmnáct vítězství v řadě přitom zahrnuje hned tři grandslamová finále. A krutý debakl 6:0, 6:1 v boji o zlato na olympijských hrách v Londýně.

Šťáva ze vzájemných klání se v posledních letech vytratila. Šarapovová řešila dopingový skandál, Williamsová zase roli matky.

K renesanci rivality mělo dojít už loni v Paříži, Ruska však před duelem třetího kola odstoupila z Roland Garros kvůli zranění. Alespoň se ale tenisový svět konečně dozvěděl názor Američanky na to, co o ní kdysi úhlavní sokyně napsala v knize.

"Zklamalo mě to. Jsou to převážně klepy," prohlásila Serena. "Jako fanynka jsem se na její knihu těšila, pak jsem ale zjistila, že je tam o mně spousta lží. Netušila jsem, že se mnou Maria tolik zabývala," dodala.

K incidentu z wimbledonské šatny jen poznamenala: "V šatně jsem po porážce plakala mockrát, stejně jako jiné hráčky. Vypovídá to jen o vášni pro tenis, o ničem jiném."

Právě vášeň pro milovaný sport byla jedna z mála věcí, která obě velké tenisové osobnosti spojovala. Mockrát si vzájemně vyjádřily respekt, spíše ale formou společenských frází na oficiálních turnajových akcích. Nikdy si ale k sobě nenašly cestu.

Williamsová dosáhla na pozici nejlepší hráčky všech dob, Šarapovová zase navzdory její tenisové nadvládě dlouhé roky vévodila žebříčku nejlépe vydělávajících sportovkyň. Tuto anomálii ostatně Serena v jedné slabší chvilce zhodnotila poměrně nevybíravě: "Možná bych na reklamách vydělávala stejně, kdybych byla blonďatá běloška."

Dvaadvacátý vzájemný souboj, který se v New Yorku odehraje v noci z pondělí na úterý našeho času, bude extrémně zajímavé sledovat. Spíše než z tenisového pohledu z pozice vztahu obou třicátnic.

Maky, Muška, Maruška. Máte skvělou tradici výchovy talentů, chválí Češky McEnroe Maky, Muška, Maruška. Máte skvělou tradici výchovy talentů, chválí Češky McEnroe Čtěte zde

Na kurtu totiž bude jednoznačná favoritka. Serena si v sedmatřiceti letech stále drží vysokou úroveň tenisu, je osmou hráčkou světa a nedávno formu potvrdila postupem do finále Wimbledonu. Naopak Maria se pere se svým zdravotním stavem, po červnovém návratu na dvorce vyhrála jen dva zápasy ze šesti. Na žebříčku klesla do deváté desítky.

Jak se ale obě fenomenální tenistky k sobě zachovají? Jak o sobě budou mluvit? Ukončí s grácií zvláštní animozitu, která už stejně dávno vyčpěla? Třeba se naplní jiná slova, která Šarapovová vetkla do svého literárního díla.

"Serena a já bychom mohly být přítelkyně. Máme v sobě tu samou vášeň. Z nějakého důvodu ale nejsme. Proháněly jsme jedna druhou, k čemuž je možná intenzivní nepřátelství nutné. Kdo ví? Až tohle všechno vezme minulost, možná se staneme přáteli."

reklama