Wimbledonský masakr. Plíšková i Šafářová končí, z Čechů postoupil do 3. kola jen Berdych

Aktualizováno 6. 7. 2017 19:10
Karolína Plíšková na Wimbledonu končí už ve 2. kole, podlehla slovenské tenistce Magdaléně Rybárikové ve třech setech. I přes brzké vyřazení se ale stále může stát světovou jedničkou. Druhé kolo bylo poslední pro většinu českých tenistů, postoupil přes něj jen Tomáš Berdych.
Gesto zmaru. Karolína Plíšková sice vyhrála první set, celý zápas ale nezvládla a s Wimbledonem se loučí už ve druhém kole. | Foto: Reuters

Londýn - Česká favoritka Karolína Plíšková prohrála na trávě ve Wimbledonu již ve 2. kole. Turnajová trojka v All England Clubu podlehla slovenské tenistce Magdaléně Rybárikové 6:3, 5:7 a 2:6.

Minulý týden sice pětadvacetiletá Plíšková triumfovala na trávě v Eastbourne, ve Wimbledonu se jí ale dlouhodobě nedaří. V Londýně vypadla popáté ve 2. kole a při své premiéře v roce 2012 skončila již v 1. kole.

Do třetího kola tak zatím prošel jediný Čech, Tomáš Berdych zdolal Američana Ryana Harrisona ve čtyřech setech 6:4, 6:3, 6:7 a 6:3.

Adam Pavlásek naopak nedokázal potrápit Srba Novaka Djokoviče s trojnásobným vítězem londýnského grandslamu prohrál jasně 2:6, 2:6 a 1:6. Skončila také Denisa Allertová po prohře s Chorvatkou Petrou Martičovou 1:6, 4:6 i Lucie Šafářová, která ve třech setech podlehla Shelby Rogersové 7:6, 4:6 a 3:6.

Plíšková před zápasem říkala, že Rybáriková je na druhé kolo nejtěžší možný los, dlouho se ale zdálo, že kráčí za postupem. První set získala 6:3 a ve druhém se jí povedl brejk na 3:2. Slovenka, která se vrací po dvou operacích, hraje letos na trávě skvěle, což potvrdila. České hráče se vyrovnala razancí a do hry se dostala brejkem na 3:3.

Podruhé si Plíšková prohrála servis v desáté hře, v které za stavu 30:15 poslala dvě smeče po sobě do autu. Po další chybě druhý set ztratila.

Na Plíškovou se přišel podívat i slavný Australan Rod Laver a viděl, jak na začátku nevyužila brejkbol na 2:1 a vzápětí sama přišla o podání. Sice získala brejk zpět na 2:3 a o pauze si četla rady z "taháku", ale ve zbytku utkání proti lepšící se a odhodlaněji hrající Rybárikové už game nezískala.

Berdych nastřílel 19 es

Loňský semifinalista Berdych se v utkání s Harrisonem mohl opřít o servis a nastřílel 19 es. Jedenáctý nasazený hráč měl šanci duel ukončit už ve třetím setu, ale nejprve ztratil vedení 5:3 a ve zkrácené hře za stavu 8:7 nevyužil při Američanově podání mečbol.

Příštím soupeřem českého tenisty bude Španěl David Ferrer, s kterým má bilanci 7:8. Jediný dosavadní vzájemný duel na trávě před jedenácti lety ve Stuttgartu prohrál.

Šafářová mohla po úspěšném tie-breaku první sady rozhodnout zápas ve druhém setu. Vedení 3:1 ale neudržela a rozhodující sada už byla záležitostí Rogersové. Pro českou tenistku je to nejhorší výsledek ve Wimbledonu od roku 2013, kdy rovněž vypadla ve druhém kole. O rok později byla v semifinále a v letech 2015, 2016 v osmifinále.

Pavlásek, až 136. hráč světa, nedokázal odolávat hře bývalé světové jedničky. Djokovič udal tón brejkem v první hře a Pavlásek pak o podání přišel ještě šestkrát. Předvedl pár hezkých úderů, ale Srb se nemusel cítit ohrožen.

"Byla to pro něj velká šance a určitě umí zahrát lépe než dnes. Já brzy získal rytmus, herní pohodu a odehrál dobrý zápas," řekl Djokovič.

Jediný brejkbol měl Pavlásek ve třetím setu za stavu 1:2 a fanoušci na dvorci číslo jedna byli rádi, že má favorit trošku problém. Djokovič si ale poradil dobrým servisem, po kterém skončil return českého mladíka daleko za základní čarou.

Utkání v dalším horkém dni v Londýně trvalo jen hodinu a 33 minut. Pavlásek zápas při druhém mečbolu soupeře ukončil dvojchybou. "Chtěl jsem hrát trošku vyrovnaněji, ale dal mi na frak. Byla to škola hrou. Dobrá zkušenost a motivace, abych se s ním potkal znovu a předvedl rozhodně lepší výkon," řekl Pavlásek.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 milionu liber):

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

Berdych (11-ČR) - Harrison (USA) 6:4, 6:3, 6:7 (8:10), 6:3, Djokovič (2-Srb.) - Pavlásek (ČR) 6:2, 6:2, 6:1, Dimitrov (13-Bulh.) - Baghdatis (Kypr) 6:3, 6:2, 6:1, Ferrer (Šp.) - Darcis (Belg.) 3:0 skreč., Thiem (8-Rak.) - Simon (Fr.) 5:7, 6:4, 6:2, 6:4, Monfils (15-Fr.) - Edmund (Brit.) 7:6 (7:1), 6:4, 6:4, Sela (Izr.) - Isner (23-USA) 6:7 (5:7), 7:6 (7:5), 5:7, 7:6 (7:5), 6:3, M. Zverev (27-Něm.) - Kukuškin (Kaz.) 6:1, 6:2, 2:6, 3:6, 6:4, Gulbis (Lot.) - Del Potro (29-Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (7:3), Mannarino (Fr.) - Sugita (Jap.) 6:1, 5:7, 4:6, 7:6 (7:2), 6:2. Federer (3-Švýc.) - Lajovič (Srb.) 7:6 (7:0), 6:3, 6:2, Raonic (6-Kan.) - Južnyj (Rus.) 3:6, 7:6 (9:7), 6:4, 7:5, A. Zverev (10-Něm.) - Tiafoe (USA) 6:3, 6:4, 6:3, Donaldson (USA) - Lorenzi (32-It.) 6:4, 7:6 (7:0), 6:7 (0:7), 6:2, Ofner (Rak.) - Sock (17-USA) 6:3, 6:4, 3:6, 2:6, 6:2, Ramos (25-Šp.) - Rubljov (Rus.) 7:5, 6:7 (6:8), 4:6, 6:3, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo:

J. Murray, Soares (3-Brit./Braz.) - Jebavý, Veselý (ČR) 7:6 (9:7), 6:2, 6:4.

Ženy:

Rybáriková (SR) - Karolína Plíšková (3-ČR) 3:6, 7:5, 6:2, Martičová (Chorv.) - Allertová (ČR) 6:1, 6:4, A. Radwaňská (9-Pol.) - McHaleová (USA) 5:7, 7:6 (9:7), 6:3, Riskeová (USA) - Mladenovicová (12-Fr.) 2:6, 6:4, 6:4, Muguruzaová (14-Šp.) - Wickmayerová (Belg.) 6:2, 6:4, Dijasová (Kaz.) - Arina Rodionovová (Austr.) 6:4, 7:6 (7:4), Cirsteaová (Rum.) - Matteková-Sandsová (USA) 4:6, 7:6 (7:4) skreč., Kuzněcovová (7-Rus.) - Makarovová (Rus.) 6:0, 7:5, Vandewegheová (24-USA) - Mariaová (Něm.) 6:4, 6:2, Hercogová (Slovin.) - Lepchenková (USA) 6:7 (2:7), 6:2, 6:2, Curenková (Ukr.) - Golubicová (Švýc.) 6:1, 2:6, 6:3. Rogersová (USA) - Šafářová (32-ČR) 6:7 (4:7), 6:4, 6:3, Kerberová (1-Něm.) - Flipkensová (Belg.) 7:5, 7:5, Bacsinszká (19-Švýc.) - Kučová (SR) 6:1, 6:0, Kontaveitová (Est.) - Kasatkinová (29-Rus.) 6:3, 6:2, Wozniacká (5-Dán.) - Pironkovová (Bul.) 6:3, 6:4.

Hlaváčková, Babosová (4-ČR/Maď.) - Boulterová, Swanová (Brit.) 6:2, 7:5.