reklama

Kyrgiosova show: eso spodem, urážky i útok na Nadala. Mohl někoho zranit, řekl Španěl

Rafael Nadal během utkání proti Nicku Kyrgiosovi Rafael Nadal během utkání proti Nicku Kyrgiosovi autor: Reuters
Londýn (od našeho zpravodaje) - Čekala se velká show, okořeněná vzájemnou animozitou obou tenistů, kteří svou povahou nemohou být rozdílnější. A ta se v All England Clubu také odehrála. Wimbledon ve čtvrtek hltal bitvu Rafaela Nadala se zlobivým dítětem světového tenisu Nickem Kyrgiosem. Španěl vyhrál ve čtyřech setech, vztek, který v něm soupeř probudil, totiž dokázal přetavit ve skvělý výkon.

Už několik dní dopředu plnil očekávaný duel druhého kola stránky světových novin. Australana navíc v předvečer zápasu viděli popíjet v jednom z londýnských barů, a tak se z tenisového utkání stalo i téma pro bulvár.

Ohlasy před utkáním připomínaly spíše boxerský souboj, především tedy ze strany Kyrgiose, který vzkazoval: "Jsem nadšený, že můžu Nadala zase vyřadit z Wimbledonu."

Narážel hlavně na rok 2014. Devatenáctiletý mladíček a 144. hráč světa tehdy šokoval španělskou legendu ve wimbledonském osmifinále. Od té doby dokázal Nadala porazit ještě dvakrát, a tak byla bilance před čtvrtečním sedmým setkáním vyrovnaná 3:3.

Nadal reagoval s větším respektem, v pozadí jeho gentlemanských vyjádření ale bylo znát, že se mu Kyrgiosův přístup k tenisu příčí, což ostatně jasně demonstroval v minulosti. "Nick je velmi těžký soupeř, možná jeden z těch nejtěžších. Tedy pokud se mu zrovna chce hrát tenis," rýpl si Španěl.

"Jasné je, že na pivo spolu nepůjdeme," prohlásil ještě australský dlouhán a o zápletku tak bylo postaráno.

Wimbledonský centrkurt ve čtvrtek večer praskal ve švech a fanoušci se skvěle bavili. Kyrgios v první polovině zápasu dvakrát podal spodem, přestože ho za to Nadal letos po utkání v Acapulcu ostře kritizoval. Jednou z toho bylo eso, podruhé přímý bod. Publikum se rozdělilo, byl slyšet potlesk i pískot. Sám Nadal bral situaci s humorem.

Na tiskové konferenci Kyrgios čelil dotazu, proč už v dalším průběhu zápasu spodem nepodal, když mu oba předchozí pokusy vyšly a Nadal stál pořád daleko za základní čarou. 

Kyrgiosovo eso spodem:

"Když udělám něco urážlivého, média mě za to zničí. Říkal jsem si, že budu profesionál a budu podávat normálně. Ne, dělám si legraci. Prostě už jsem nechtěl. Peskujete mě za to, že jsem nepodal spodem proti Rafovi na centrkurtu. Co po mně chcete, chlape? Fakt nevím, co po mně chcete," láteřil po dotazu.

Kyrgios se pouštěl do ostrých hádek s umpirovým rozhodčím Damienem Dumusoisem. "Ty jsi ostuda, jsi vtip," řekl sudímu během jedné z přestávek. "Nech si své názory pro sebe," odvětil rozhodčí.

V zásadě šlo o to, jak dlouho trvá Nadalovi příprava na servis. "V tomhle mu rozhodčí nadržují, tolerují mu víc času na přípravu. A dnešní rozhodčí byl prostě strašný, zápas nezvládl," hodnotil po utkání Kyrgios.

Nejvíce kontroverzí ale přinesl moment, kdy chtěl Nadala sbíhajícího k síti evidentně trefit. Míček letěl obrovskou rychlostí přímo na Španěla, který před sebe na poslední chvíli stihl přesunout raketu.

Osmnáctinásobný grandslamový šampion pak upřel na Kyrgiose dlouhý zlý pohled, omluvy se ale nedočkal.

"Proč bych se měl omlouvat? Ten fiftýn jsem získal," nechápal čtyřiadvacetiletý rodák z Canberry. Snahu zasáhnout soupeře nepopíral. "Ano, šel jsem po něm, chtěl jsem ho trefit," uvedl.

Kyrgios trefuje Nadala:

Tisková konference s Kyrgiosem, to byla další část ostře sledované show. "Ten týpek má já nevím kolik grandslamů, tolik peněz na kontě. Myslím, že dokáže přijmout ránu do hrudi," hlásil.

Nadal označil soupeřův úder za nebezpečný. Ne však pro něj samotného. "Já to snesu, jsem profesionální tenista, nejde o mě. Bylo to ale nebezpečné pro čárového rozhodčího, nebezpečné pro publikum," podotkl.

"Když napálíte míč tímhle způsobem, nikdy úplně nevíte, co se stane. Míč může letět kamkoli, může někoho trefit třeba do oka."

Nadala nicméně chování oponenta vyhecovalo k vynikajícímu výkonu. Po proměněném mečbolu mohutně oslavoval a bylo zřejmé, že si postupu přes Kyrgiose velmi cení. 

"Je pravda, že to byl velmi těžký los. Ve druhém kole obvykle očekáváte o něco schůdnějšího soupeře, abych byl upřímný. Je to pro mě důležité vítězství, dává mi šanci pokračovat dál," řekl Nadal, který v minulosti Wimbledon vyhrál dvakrát. Jeho triumfy už jsou ale hodně staré, Španěl pozvedl stříbrný pohár v letech 2008 a 2010.

Nadal čeká na Kyrgiose po utkání:

reklama