reklama

Jsem na sebe hrdá, dojala se Strýcová. V transu viděla, že soupeřce selhávají nervy

Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. autor: Reuters
Obrovskou euforii prožívá Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. Třiatřicetiletá Češka v All England Clubu nadchla fantastickým obratem proti Belgičance Elise Mertensové.

"Je to úžasný pocit. Jsem úplně vyždímaná, ale hrozně šťastná," řekla Strýcová. Prohrávala 5:7 a 2:5, byla krůček od vyřazení. "Nějak jsem to otočila. Ne nějak. Prostě jsem to zvládla," dodala.

Češka vyzdvihla vlastní výkon, zároveň ale přiznala, že jí k obratu pomohla chybující soupeřka. Jednadvacátá hráčka světového žebříčku tváří v tvář životnímu úspěchu fatálně znervózněla.

Proměněný mečbol Barbory Strýcové:

"Viděla jsem, že začala být opravu velmi nervózní. Dělala spoustu jednoduchých chyb," vysvětlila Strýcová, proč za nepříznivého stavu na své hře nic zásadního neměnila. 

Když snížila na 4:5 a seděla na lavičce, promlouvala sama k sobě. 

"Oukej, zkus trefit první podání a soustřeď se na každý míč. Jen ho vrať do kurtu. Prostě jsem cítila, že je opravdu, opravdu nervózní. Tohle byl klíč," uvedla česká tenistka, která dobyla své druhé kariérní čtvrtfinále grandslamu. Poprvé se mezi osm nejlepších dostala před pěti lety rovněž v Londýně.

Strýcová popsala, jak se v kritických chvílích dostala do transu. 

"Úplně jsem se uzavřela. Přestala jsem se zaměřovat na svůj tým. Cítila jsem, že kolem mě není nikdo jiný. Existovala jsem jen já a míček," usmívala se na tiskové konferenci.

S každým vyhraným míčkem, s každou vyhranou hrou její sebevědomí rostlo. A nůžky se rychle rozevíraly, protože Mertensová naopak prohlubovala totální herní krizi. Strýcová vyhrála osm her v řadě a zápas rozhodla.

Ačkoli za stavu 5:2 ve třetím setu sama také znervózněla. Na malý moment ji napadlo, že by mohla zopakovat selhání, které ve druhé sadě postihlo soupeřku.

"Bylo to tak, abych byla upřímná. Hlavně při mečbolu," přiznala Češka. Opět použila vnitřní dialog. "Opakovala jsem si, že musím jen udeřit do míčku a jít dopředu. To mi moc pomohlo," konstatovala.

Na přechody k síti a úspěšné voleje se znovu mohla spolehnout. 39 náběhů k síti skončilo úspěchem ze 77 procent, přičemž od chvíle, kdy v osmé hře druhé sady započala obrat, neuspěla na síti až do konce zápasu pouze jednou.

Muchová v maratonu přehrála Plíškovou. Strýcová obrátila, Kvitová končí Muchová v maratonu přehrála Plíškovou. Strýcová obrátila, Kvitová končí Čtěte zde

"V prvním setu to nebylo ono, občas jsem couvala zpátky, nebyla to správná hra. Pak jsem si řekla, že nemám co ztratit, a byla jsem odvážnější. Styl servis-volej potom zase fungoval."

Zvláštní stav transu pomohl Strýcové i s nepříjemným zdravotním problémem. Do volné neděle se probudila se zablokovaným krkem. "Létali jsme po doktorech, kteří mě dali do kupy," řekla českým novinářům v Londýně. "Při zápase mi hodně pomohl adrenalin, zapomněla jsem na to," pochvalovala si. 

Na otázku, zda jde o její poslední Wimbledon, odpověděla Strýcová neurčitě. "Mohl by být. Je mi už třiatřicet," prohlásila. A znovu zopakovala, jak moc si letošní oblíbený grandslam užívá.

"Koukám se na to jinak, užívám si tenis i všechno okolo, mnohem víc než dřív. Každý den chodím kolem kurtů, říkám si: Tady jsem hrála jako juniorka. A jsem na sebe hrdá," vyprávěla Strýcová.

"Jsem tady už posedmnácté a jsem šťastná za to, co dělám. Jsem šťastná, že jsem ve čtvrtfinále."

reklama