Kvitová končí už ve druhém kole Wimbledonu! A s ní i další čtyři Češi

Aktualizováno 5. 7. 2017 20:35
Petra Kvitová podlehla ve druhém kole Wimbledonu Madison Brengleové 1:2 na sety, a třetí titul na travnatém grandslamu tak nezíská. Ze hry navíc ve středu vypadli i další čtyři čeští reprezentanti, tedy Lukáš Rosol, Jiří Veselý, Kristýna Plíšková a Barbora Strýcová.
Petra Kvitová v druhém kole Wimbledonu 2017
Petra Kvitová v druhém kole Wimbledonu 2017 | Foto: Reuters

Londýn - Tenistka Petra Kvitová vypadla ve Wimbledonu ve 2. kole. Při svém třetím turnaji po vážném zranění levé ruky dnes na londýnské trávě podlehla Madison Brengleové z USA 3:6, 6:1 a 2:6.

Sedmadvacetiletá Kvitová byla po triumfu v Birminghamu považována za spolufavoritku třetího grandslamu sezony. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu ale udělala proti Brengleové 50 nevynucených chyb a působila unaveně. V závěru třetího setu si vzala čas na ošetření, nechala si změřit tlak a lékařka poslouchala i její dech. Zápas prohrála po hodině a tři čtvrtě.

"Na začátku jsem se cítila dobře, ale jak byl ten zápas delší a delší, začínalo to být špatné. Nemohla jsem dýchat, cítila jsem se nemocná, chtělo se mi zvracet," vysvětlila česká dvojka po svém nečekaném vyřazení.

Češi zažili v Londýně černý den. Před Kvitovou ve druhém kole vypadli také Kristýna Plíšková, Lukáš Rosol, Barbora Strýcová i Jiří Veselý.

Kvitová se musela nechat ošetřovat

Zápas Kvitové připomínal horskou dráhu. V prvním setu svěřenkyně Jiřího Vaňka chybovala, čtyřikrát si ztratila podání a posléze i set. Od stavu 0:1 ve druhém setu ale spustila ostrou palbu a šesti hrami v řadě se dostala do hry.

Ve třetím setu ještě dokázala zareagovat na ztrátu podání v první hře, ale od stavu 2:1 už neuhrála ani game. Navíc se stále častěji znaveně opírala o raketu. Za stavu 2:5 si zavolala lékařku, ale zápas už nezachránila. Odvrátila jeden mečbol, ale padesátou nevynucenou chybou utkání po hodině a tři čtvrtě ukončila.

"Cítila jsem se jako nějaké zvíře. Jako velmi pomalé zvíře," uvedla Kvitová na pozápasové tiskové konferenci. Více čtěte zde.

Rosol neproměnil dva mečboly

Kvalifikant Rosol v utkání tvrdých servisů vedl 2:1 na sety, ale levou rukou hrající Müller, vítěz z Hertogenbosche a semifinalista v Queen's Clubu, dokázal srovnat.

V rozhodující sadě měl Rosol za stavu 6:5 i díky dvěma dvojchybám soupeře dva mečboly, jenže nedostal šanci je proměnit. Müller při obou dobře servíroval a při druhém si pomohl i jedním ze 45 es, která v souboji nastřílel. "První mečbol trochu mrzí, mohl jsem do toho jít odvážněji," řekl Rosol.

Rozhodnutí padlo za stavu 7:7. Rosol nejdříve odvrátil dva brejkboly, ale při třetím vyhodil dobíhaný míč mimo kurt a Müller zápas dopodával. "Byl to dobrý zápas o malých šancích se špatným koncem. Hrál jsem na dobré úrovni, všechno se zlepšilo. S turnajem můžu být celkově spokojený a je vidět, že je na čem stavět. Beru to pozitivně, mohl jsem jenom překvapit," řekl Rosol, který loni prohrál ve Wimbledonu v 1. kole až 10:12 v pátém setu s Američanem Samem Querreym.

Naopak Veselý se výhře ani nepřiblížil a s 28. nasazeným hráčem Fabiem Fogninim z Itálie prohrál 6:7, 4:6 a 2:6. Dvaadvacátá nasazená Strýcová prohrála po divokých prvních dvou setech s loňským nováčkem roku Japonkou Naomi Ósakaovou 1:6, 6:0 a 4:6.

Plíšková ztratila dobře rozjetý zápas

Juniorská vítězka Wimbledonu z roku 2010 Kristýna Plíšková vedla nad Sakkariovou (101. hráčkou žebříčku WTA) 7:6 a 4:1 a měla dva brejkboly. Ani jeden ale nevyužila, pustila skvěle se pohybující soupeřku do hry a sama situaci neunesla.

Ve druhém setu prohrála pět her v řadě a pak na pět minut zmizela na toaletu. Po návratu se zdálo, že by mohla myslet na výhru, ale opakovala se situace z první sady. Za stavu 2:1 nevyužila česká hráčka dva brejkboly a pak sama přišla o servis. Ještě měla šanci vrátit se do zápasu, ale nezužitkovala ani náskok 40:0 při servisu Sakkariové za stavu 3:4. Celkem v utkání využila jen dva brejkboly ze čtrnácti.

Nadšeně bojující Sakkariová, která v 1. kole vyřadila Kateřinu Siniakovou, proměnila mečbol svým třetím esem. Zápas trval bez dvou minut dvě a půl hodiny.

Strýcová se trápila

Strýcová v utkání s devatenáctiletou Ósakaovou přišla o první set za 26 minut, ale pak se uklidnila a přesnou hrou získala sedm gamů v řadě. Až třetí set byl vyrovnaný. "Problém byl za stavu 1:0 a 30:0, kdy jsem jí otevřela dveře zpátky do zápasu. Neudělala jsem nic. Hrála jsem strašně krátké balony," řekla Strýcová.

Zápas zlomila ztráta podání Češky v sedmé hře. Pak sice odvrátila čtyři mečboly, jeden i za pomoci "prasátka", ale s wimbledonskou debutantkou Ósakaovou prohrála za hodinu a 49 minut. "Nemohla jsem se do zápasu dostat. Celý zápas jsem se trápila," řekla Strýcová.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 milionu liber):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Lorenzi (32-It.) - Zeballos (Arg.) 7:6 (7:3), 4:6, 7:6 (10:8), 7:5.

Dvouhra - 2. kolo:

Bautista (18-Šp.) - Gojowczyk (Něm.) 6:2, 6:1, 3:6, 6:3, Müller (16-Luc.) - Rosol (ČR) 7:5, 6:7 (7:9), 4:6, 6:3, 9:7, Tsonga (12-Fr.) - Bolelli (It.) 6:1, 7:5, 6:2, Querrey (24-USA) - Basilašvili (Gruz.) 6:4, 4:6, 6:3, 6:3, Bedene (Brit.) - Džumhur (Bosna) 6:3, 3:6, 6:3, 6:3, Fognini (28-It.) - Veselý (ČR) 7:6 (7:3), 6:4, 6:2, Čilič (7-Chorv.) - Mayer (Něm.) 7:6 (7:2), 6:4, 7:5, Nišikori (9-Jap.) - Stachovskij (Ukr.) 6:4, 6:7 (7:9), 6:1, 7:6 (8:6), Chačanov (30-Rus.) - Monteiro (Braz.) 3:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 7:5, Bemelmans (Belg.) - Medveděv (Rus.) 6:4, 6:2, 3:6, 2:6, 6:3, Murray (1-Brit.) - Brown (Něm.) 6:3, 6:2, 6:2, Johnson (26-USA) - Albot (Mold.) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3, Anderson (JAR) - Seppi (It.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:3, Nadal (4-Šp.) - Young (USA) 6:4, 6:2, 7:5.

Ženy:

Sakkariová (Řec.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:7 (6:8), 6:4, 6:4, Cibulková (8-SR) - Bradyová (USA) 6:4, 6:4, Azarenková (Běl.) - Vesninová (15-Rus.) 6:3, 6:3, Watsonová (Brit.) - Sevastovová (18-Lot.) 6:0, 6:4, Konjuhová (27-Chorv.) - Beguová (Rum.) 7:6 (7:3), 2:6, 6:3, Ósakaová (Jap.) - Strýcová (22-ČR) 6:1, 0:6, 6:4, Kontaová (6-Brit.) - Vekičová (Chorv.) 7:6 (7:4), 4:6, 10:8, Halepová (2-Rum.) - Haddadová Maiaová (Braz.) 7:5, 6:3, Garciaová (21-Fr.) - Bogdanová (Rum.) 6:4, 6:3, Pcheng Šuaj (Čína) - Suárezová (25-Šp.) 6:2, 6:2, Ostapenková (13-Lot.) - Abandaová (Kan.) 4:6, 7:6 (7:4), 6:3, Giorgiová (It.) - Keysová (17-USA) 6:4, 6:7 (10:12), 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo:

Voráčová, Ninomijaová (ČR/Jap.) - Boserupová, McHaleová (USA) 6:1, 6:2, Hradecká, Siniaková (5-ČR) - Muhammadová, Towsendová (USA) 6:4, 7:6 (8:6), Peschkeová, Grönefeldová (12-ČR/Něm.) - Golubicová, Kristýna Plíšková (Švýc./ČR) 6:4, 6:3.