reklama

Wozniacká vzdává zápasy, tělo jí ničí artritida. Mluví se o konci kariéry

Caroline Wozniacká. Caroline Wozniacká. autor: Reuters
Ani v Římě nedohrála zápas. Zdravotní problémy se hromadí. Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká prožívá kritické momenty úspěšné kariéry.

Na předchozím turnaji v Madridu vzdala hned první duel po čtvrt hodině. Nyní v italské metropoli zvládla odehrát jen jeden set. V prvním případě byla na vině bolest v rameni, ve druhém potíže s nohou.

Obě zdánlivě nesouvisející záležitosti však měly a mají společného jmenovatele. Revmatoidní artritidu. 

Nemoc, kterou Wozniacké diagnostikovali loni v létě, více a více oslabuje tělo grandslamové šampionky z loňského Australian Open. Natolik, že se nahlas začíná mluvit o předčasném konci kariéry teprve osmadvacetileté hráčky.

Vše přitom vypadalo nadějně, blonďatá Dánka v boji se zákeřnou nemocí vyhrávala. Když na začátku dubna v americkém Charlestonu došla až do finále, veškeré potíže se zdály být zažehnány. Euforie ale netrvala dlouho.

Před dvěma týdny se Wozniacká svěřila o nenadálém návratu velkých bolestí svým fanouškům na Twitteru. "V posledních dnech se zase ozvala ta moje RA (revmatoidní artritida, pozn. aut.). Natekly mi ruce i klouby, bolest jsem cítila úplně všude."

Tehdy ještě pokračovala optimisticky a plná odhodlání. "Byla jsem předurčena k tomu, abych nikdy nezpomalila," vzkázala a zeptala se přes sociální síť lidí postižených stejnou nemocí na to, co jim pomáhá cítit se lépe. Odpovědi dostala různé: od plavání, masáží, spánku až po kurkumu, zázvor nebo konopný olej.

O pár dní později ale přišlo zklamání v Madridu. Tři odehrané hry proti Francouzce Cornetové a pak skreč. 

Sama tenistka se jen přesunula do Říma a svůj zdravotní stav nijak blíže nekomentovala. Pokračovala v přípravě, jako by se nic nedělo. Mezitím ale pro dánská média promluvil její bratr Patrik. A nebylo to nic veselého.

"Je to strašné. V Charlestonu hrála moc dobře, v absolutní pohodě pak probíhaly i tréninky v Monaku. Jenže pak najednou přijde ta nemoc, ze dne na den," prohlásil a fanoušky vyděsil další větou: "Jako bratr o ni mám trochu starosti. I o to, jak dlouho ještě vůbec může hrát tenis."

To ještě nevěděl, že přijde rychlý konec také v areálu Foro Italico. Spekulace o poslední sezoně kariéry poté ještě zesílily. Wozniacká se má v červnu vdávat za bývalého amerického basketbalistu Davida Leeho, a tak se v kuloárech hovoří o tom, že tenistka namísto bolestivého trápení na kurtech zvolí založení rodiny. Obzvlášť, když se na začátku předchozí sezony konečně dočkala grandslamového titulu, který jí i přes pozici světové jedničky dlouhá léta unikal.

Tenistka sama ale nic takového dosud nenaznačila a podle všeho zůstává fixovaná na plnohodnotný návrat na kurty, zejména na blížící se Roland Garros.

Rodačka z Odense s artritidou bojuje od léta. "Ze začátku to byl šok. Nebyla jsem schopná zvednout ruce nad hlavu. Cítíte se jako ten největší sportovec široko daleko a najednou se musíte vyrovnat s tímhle," vypověděla tehdy.

Přesto se v říjnu blýskla titulem z Pekingu a i úvod do nové sezony nevypadal zle, přesto, že se nepovedla obhajoba v Melbourne. Po úvodním grandslamu sezony se ale objevily první zdravotní komplikace. S běžným virovým onemocněním se oslabená Dánka musela prát dlouhé týdny, z čehož její otec Piotr obvinil organizaci WTA. Léčba podle něj probíhala pomalu kvůli přísným antidopingovým pravidlům.

"WTA jen vytváří samé překážky, které komplikují návrat," prohlásil. "Podle jejich pravidel si hráčky nemohou vzít vitaminy od firem, které nemají s asociací sponzorský vztah," dodal šestapadesátiletý Wozniacki a fungování asociace popsal jako "grotesku".

Popsal také strach své dcery z toho, aby omylem nevzala zakázanou látku. "Tak raději nebrala nic. Mohli jsme jen sedět a čekat, až se uzdraví. Přitom všichni dobře víme, jak moc by pro ni byl vitamin C prospěšný. Jenže vzhledem k současným pravidlům ho nesměla brát."

Organizace WTA tehdy odpověděla dopisem zaslaným dánské televizní stanici. "Na základě klinických výsledků je každý sportovec vhodně ošetřen podle osvědčených postupů," psalo se v něm.

Na kurtu létala, na sítích provokovala nahotou a luxusem. To byla kariéra Cibulkové Na kurtu létala, na sítích provokovala nahotou a luxusem. To byla kariéra Cibulkové Prohlédněte zde
reklama