reklama

Z úlevy zrozený úspěch. Bertensová se bála nádoru, teď ničí Češky a stoupá mezi elitu

Kiki Bertensová Kiki Bertensová autor: Reuters
Přemožitelka českých tenistek z Montrealu a Cincinnati Kiki Bertensová prožívá životní sezonu.

Cincinnati/Praha - V noci se budila, nemohla pořádně spát. Před čtyřmi lety musela nizozemská tenistka Kiki Bertensová neustále myslet na fatální diagnózu, která jí hrozila. Bulka na krku se nakonec ukázala nezhoubnou a šestadvacetiletá hráčka teď ničí na turnajích jednu hvězdu za druhou, včetně těch českých.

Že to s raketou umí, ukazovala už ve 20 letech, kdy si v Hertogenboshi poprvé vyzkoušela hlavní soutěž turnaje WTA a rok nato už byla v první stovce. Brzy jí i to bylo málo, a atakovala dokonce první čtyřicítku.

V sezoně 2014 ale přišel zlom, přestalo se jí dařit, zápasy prohrávala v prvních či druhých kolech a nikdo nevěděl, co se s nadějnou Nizozemkou děje. To prozradila se slzami v očích až na tiskové konferenci na květnovém French Open o rok později. 

"Celý rok jsem žila s myšlenkou, že mám asi rakovinu. Teď tu roním slzy úlevy a štěstí," překvapila tehdy všechny.

Při rutinní kontrole jí lékaři objevili bulku na krku a měli podezření na rakovinu štítné žlázy. Objížděla různá vyšetření a celý rok trvalo, než zazněl uklidňující verdikt: "Nádor je nezhoubný, nemusíte na operaci."

Přemožitelka Kvitové slaví v Cincinnati druhý titul v sezoně. Bertensová zdolala Halepovou Přemožitelka Kvitové slaví v Cincinnati druhý titul v sezoně. Bertensová zdolala Halepovou Čtěte zde

"Byla to obrovská úleva, do té doby jsem nemohla pořádně spát, ani jsem moc netrénovala a po této diagnóze jsem spala snad 12 hodin," vzpomínala Bertensová na deprese, které během těžkého roku měla.

S úlevou z dobrého výsledku vyšetření jako by se jí rozvázaly ruce a ona ze druhé stovky, kam během měsíců trápení spadla, vystřelila zpátky mezi elitu.

Rok co rok se posouvala výš a letos zažívá zatím životní sezonu. Na jaře vyhrála turnaj v Charlestonu, minulý týden opanovala bohatý podnik WTA z kategorie Premier 5 v Cincinnati a je z ní světová třináctka.

Po 12 letech vyhrála nějaká nizozemská tenistka turnaj na tvrdém povrchu. Více než největší titul kariéry je však pro Bertensovou cenná ta cesta, kterou si pro trofej došla. Vždyť během léta stihla porazit dvakrát Karolínu Plíškovou, dvakrát Petru Kvitovou a naposledy ve finále světovou jedničku Rumunku Simonu Halepovou; ta přitom měla mečbol. 

"Už před zápasem jsem říkala, že tohle bude výzva. Porazila předtím velké hráčky a věděla jsem, že bude mít sebevědomí. Hrála skvěle, agresivně, dobře servírovala," pochválila soupeřku aktuální královna žebříčku.

"Čím to je, že teď takhle hraju? Já nevím, asi jsem méně nervózní. Dřív když jsem hrála na centrálních dvorcích a všichni na mě koukali, třásla jsem se už před zápasem, teď hraju uvolněněji a soustředím se na svůj tenis," myslí si Bertensová.

Přemožitelka Plíškové i druhá Navrátilová. Tyhle ženy budou vládnout tenisu Přemožitelka Plíškové i druhá Navrátilová. Tyhle ženy budou vládnout tenisu Prohlédněte zde
reklama