reklama

Zabiják s dětskou tváří. Fenomén Shapovalov ukradl Berdychovi dávnou přezdívku. Čech je v krizi

Denis Shapovalov po výhře nad Tomášem Berdychem. Denis Shapovalov po výhře nad Tomášem Berdychem. autor: Reuters
Tomáš Berdych opět narazil na dravé mládí. S fenomenálním talentem Denisem Shapovalovem v Římě prohrál ve třech setech.

Praha/Řím - Když Tomáš Berdych před dlouhými čtrnácti lety šokoval sportovní svět výhrou nad Rogerem Federerem v druhém kole olympijských her v Aténách, připravila mu některá zahraniční média přiléhavou přezdívku. Zabiják s dětskou tváří.

Berdych byl tehdy zjevením. Na kurtu odvážný, drzý, osvěžující, nečitelný a postrádající jakýkoli zbytečný respekt ke slavným sokům.

Čas se ale nedá zastavit, a tak jednatřicetiletý tenista stále častěji naráží na odpor dravého mládí. Naposledy nyní v Římě, kde ho už v prvním kole vyřadil Denis Shapovalov. Devatenáctiletý kanadský mladíček nenápadně přepisující historii nejmladších tenisových hvězd v dějinách a rychlým tempem se deroucí mezi absolutní světovou smetánku.

V úterý odpoledne, když se nad "věčným městem" rozprchly mraky a ustal déšť, se v italském tenisovém centru odehrál duel plný symboliky. Znovu byl na dvorci "zabiják s dětskou tváří". Tentokrát ale na druhé straně kurtu, než na které stál Tomáš Berdych.

Shapovalov svým výkonem vyvolal zasutou vzpomínku na Berdychův vstup mezi elitní tenisty planety.

Ačkoli jde o herně výrazně odlišné hráče, Kanaďan nepřipomínal Berdycha jen dlouhou blonďatou kšticí schovanou pod kšiltovkou, byť pro úplnost dodejme, že ji měl Čech tehdy svázanou do culíku, na rozdíl od Shapovalova.

Rodák z izraelského Tel Avivu hraje také bez bázně, před nikým se nerozklepe, v každé situaci hledá možnosti k útoku a představuje ztělesněnou drzost. Soupeři ho ještě detailně neznají, a tak využívá momentu překvapení. Je nečitelný. Výhoda, o které si Berdych už může nechat jen zdát. 

Zatímco český tenista prožívá velkou výsledkovou krizi, Kanaďan vstupuje na největší scénu ve velkém stylu. Jako uragán.

Nejlepší údery Shapovalova proti Berdychovi:

Minulý týden poprvé udeřil i na antuce, v Madridu došel až do semifinále a stal se nejmladším tenistou ve světové třicítce od úspěchu Francouze Richarda Gasqueta a Španěla Rafaela Nadala z roku 2005. Nyní zdolal další milník. V příštím vydání žebříčku ATP předskočí zkušenějšího krajana Milose Raonice a stane se kanadskou jedničkou.

Proti Berdychovi se potomek ruských Židů dlouho rozkoukával. V prvním setu na Čecha vůbec nestačil a prohrál 1:6. Poté ale výrazně zrychlil a zpřesnil hru a najednou to byl Berdych, kdo měl na kurtu problémy.

Třetí set byl extrémně vyrovnaný. Ani jeden z hráčů nedokázal vybojovat brejkbol. A tak měl poslední slovo tie-break. Shapovalov v něm vedl už 4:0 a 5:2, Berdych ale dokázal vyrovnat na 5:5. Při posledních dvou výměnách ale levoruký Kanaďan vzal osud do svých rukou, drze zariskoval a o chvíli později slavil s rukama nahoře.

Celkové statistiky pak jen potvrdily, že klíčem k úspěchu byla odvaha. Shapovalov sice nadělal dvojnásobné množství nevynucených chyb, v počtu vítězných míčů ale Berdycha překonal hned třikrát. Čechovi prohrála atraktivní duel pasivita a neschopnost soupeře překvapit.

Tomáš Berdych na turnaji v Římě 2018 Berdych v utkání proti Shapovalovovi. Foto: Reuters

Šlo o charakteristický zápas Berdychovy sezony? O ukázku střídání stráží? Dost možná.

Berdych by podle on-line rankingu v tuhle chvíli klesl na 18. místo, naopak kanadský teenager stoupl na 26. pozici. S přihlédnutím k aktuální formě se dá předpokládat, že se v žebříčku zanedlouho prohodí.

Český finalista Wimbledonu z roku 2010 si zatím na antuce nepřipsal ani jedinou výhru. Něco podobného před French Open v kariéře ještě nikdy neprožil. V prvním kole padl nejen v Římě, ale i předtím v Monte Carlu a Madridu.

Celkově má letos bilanci deseti výher a osmi porážek. Z posledních sedmi zápasů odehraných od začátku března vyhrál pouhé dva.

A kromě devatenáctiletého Shapovalova už si na něj letos vyšlápli i jednadvacetiletý Rus Chačanov, stejně starý Korejec Čong-Hjon a dvacetiletý Američan Tiafoe.

Ciao Roma! Tenistky uchvátilo věčné město, vyrazily do Vatikánu, k fontáně di Trevi i za Tottim Ciao Roma! Tenistky uchvátilo věčné město, vyrazily do Vatikánu, k fontáně di Trevi i za Tottim Prohlédněte zde
reklama