reklama

Její dětství ukončily deprese. Zázračná Coco odhalila trhliny v pohádkovém příběhu

Šestnáctiletá tenisová senzace Cori "Coco" Gauffová. Šestnáctiletá tenisová senzace Cori "Coco" Gauffová. autor: Reuters
Snově nastartovaná kariéra tenisové senzace Cori Gauffové na první pohled nenabízí nic než radost a euforii. I v téhle zdánlivé pohádce se ale objevilo drama, o kterém doposud téměř nikdo netušil. Mladičká Američanka popsala, jak jí vysoká očekávání ostatních poničila konec dětství.

Loni si v pouhých patnácti letech podmanila svět, když došla z kvalifikace až do osmifinále nejslavnějšího grandslamu. Totéž dokázala i na letošním Australian Open. Stala se po patnácti letech první patnáctiletou hráčkou v elitní padesátce žebříčku. Sponzoři se na ni slétli jako hejno sarančat, a tak prakticky okamžitě vydělala svůj první milion dolarů.

Gauffová, které nikdo neřekne jinak než Coco, žije svůj americký sen. Ten byl ale vykoupen ztrátou části dětství a také psychickými stavy, které děti v jejím věku běžně nezažívají.

Kvitová jí zničila sen, milovala kluka Strýcové. To byla kariéra ruské oslavenkyně Kvitová jí zničila sen, milovala kluka Strýcové. To byla kariéra ruské oslavenkyně Prohlédněte zde

Rodačka z Atlanty o tom promluvila v rámci projektu Behind the Racquet.

"Během mé kariéry se mi neustále stává, že jsem nejmladší, kdo něčeho dosáhl. Přineslo to s sebou pozornost a tlak, který jsem nechtěla," uvedla Gauffová. Kritické momenty prý zažívala už v roce 2018, tedy ve svých třinácti letech.

"Bojovala jsem uvnitř s pocitem, že vlastně nevím, jestli tohle opravdu chci. Rok jsem byla ve velké depresi. Byl to ten nejtěžší rok," přiznala.

Temné nastavení jejích myšlenek navíc zapříčinilo, že zůstala prakticky bez kamarádů. "Cítila jsem se tak, že tu pro mě nikdo není. Když máte zlé myšlenky, nikdy se nekoukáte na světlou stránku věci," vysvětlila Gauffová, která už v útlém věku vážně uvažovala o tom, že se tenisu vzdá.

Zdálo se jí, že děti, které vedly běžný život, vypadaly vždycky šťastně. 

Bojujeme o přežití, smutní deblistka Voráčová. Aféru v Budapešti jako chybu nevidí Bojujeme o přežití, smutní deblistka Voráčová. Aféru v Budapešti jako chybu nevidí Čtěte zde

"Říkala jsem si, jestli bych se také neměla soustředit na život. Byla jsem ztracená a zmatená. Moc jsem přemýšlela, jestli chci hrát tenis já, nebo to po mě spíš chtějí ostatní," svěřila se.

Zažila mnoho chvil, kdy sedávala o samotě a se slzami v očích rozebírala vlastní život. Nakonec ale cestu objevila. "Přišla jsem na to, že musím začít hrát sama pro sebe, ne pro ostatní lidi. Vyšla jsem z toho silnější, poznala jsem samu sebe."

Ze složitého období podle ní vyvěrá její nynější klid na kurtu, jemuž se už rok podivují všichni renomovaní experti. "Jsem schopná takhle hrát, protože jsem překonala krizi a akceptovala, kdo jsem. Když teď stojím na kurtu, jsem vděčná, že tam mohu být," dodala.

Gauffová si teď zvyká na roli vzoru, kterým je pro mladé dívky z celého světa. 

"Chodí za mnou dívky všech ras, ale nejvíce Afroameričanky. Říkají, že poprvé vzaly do ruky raketu kvůli mně. Okouzluje mě to a dává tu hlavní motivaci," prozradila.

V karanténě prý ušetří za šaty. Tenisová modelka se po letech připomněla nahotou V karanténě prý ušetří za šaty. Tenisová modelka se po letech připomněla nahotou Čtěte zde

Přese všechnu slávu zůstává dívkou mající raději stín než oslnivá světla reflektorů. Kamarádů má pořád pomálu. 

"Nikdy jsem nebyla typ, který by měl kolem sebe spoustu přátel. Mám úzký okruh nejbližších. To mě učí poznat, na čem opravdu záleží. Jsem velmi opatrná v tom, koho si pustím blíž k sobě," podotkla šestnáctiletá hvězda, kterou objevil dlouholetý kouč Sereny Williamsové a majitel akademie v Nice Patrick Mouratoglou.

Právě za "novou Serenu" je Gauffová často označovaná. Nadšená z toho není.

"Nejsem ani náhodou na podobné úrovni jako sestry Williamsovy. Není vůči nim fér, že jsem s nimi srovnávaná. Jsou to mé idoly a já mohu jen doufat, že dosáhnu alespoň na zlomek jejich úspěchů," prohlásila šestnáctiletá Američanka a vyzdvihla význam sester pro celou afroamerickou komunitu.

"Nebýt jich, nikdy bych neměla možnost být na téhle úrovni," uzavřela 52. hráčka současného světového pořadí.

Strýcová otevřeně promluvila o brzké svatbě, nechuti k tenisu i děsivé nehodě otce Strýcová otevřeně promluvila o brzké svatbě, nechuti k tenisu i děsivé nehodě otce Čtěte zde
reklama